Jak dbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy glazurnika?

Jak dbać o zdrowie glazurników w miejscu cięcia płytek? ZERO DUST, nowy system przecinarek elektrycznych RUBI, ogranicza ryzyko wdychania pyłu powstającego w czasie ich pracy. System ten został opracowany wraz z Holenderską Organizacją Stosowanych Badań Naukowych.

Jak dbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy glazurnika?

Czym jest system ZERO DUST?

Firma RUBI jest w pełni skoncentrowana na bezpieczeństwie glazurników, dlatego we współpracy z TNO (Holenderska Organizacja Stosowanych Badań Naukowych) opracowała system ZERO DUST.

To część większego programu DUST FREE WORKING, który skupia się na ograniczeniu ilości respirabilnego pyłu kwarcowego i na zapewnieniu czystego i bezpiecznego środowiska pracy.

System ZERO DUST, oferowany wyłącznie przez firmę RUBI, jest przetestowany i certyfikowany przez organizację TNO. Gwarantuje bezpieczną ekspozycję użytkownika narzędzia w miejscu ryzyka wdychania pyłu.

System ZERO DUST umożliwia użytkowanie przecinarki w trybie ciągłym przez trzy godziny podczas cięcia płytek ceramicznych i przed godzinę podczas cięcia płytek z kamienia naturalnego.

 

Jak działa system ZERO DUST?

Podczas cięcia materiałów kamiennych i kamieniopodobnych, cząstki pyłu kwarcowego są uwalniane do powietrza, a wykonawca prac jest narażony na ich wdychanie.

Używanie przecinarek na mokro umożliwia zmniejszenie ilości tych cząstek, które są uwalniane do powietrza, gdyż woda w znacznej mierze ogranicza zapylenie. Nie oznacza to jednak, że ryzyko wdychania pyłu kwarcowego jest w tym momencie całkowicie wyeliminowane.

System ZERO DUST jako część większego programu DUST FREE WORKING.

Dzięki systemowi ZERO DUST, RUBI jako pierwsza firma oferuje przecinarki z certyfikatem TNO dotyczącym cięcia płytek ceramicznych i kamiennych.

Wszystkie modele przecinarek RUBI serii DC, DS, DX oraz DR mają zamontowany system ZERO DUST.

Źródło i zdjęcia: Rubi Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT