Jeśli chodzi o modelowanie informacji o budynku (BIM), prawdopodobnie trudno wskazać bardziej popularne środowisko niż Autodesk. Oferowany przez firmę Procad system Autodesk Revit umożliwia planowanie, projektowanie i tworzenie obiektów oraz elementów ich wyposażenia, w tym instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Program oferuje zaawansowane narzędzia, które umożliwiają inteligentny dobór rozwiązań izolacyjnych dla projektowanych instalacji. Inżynierowie korzystający z Autodesk Revit mogą nie tylko skorzystać z wbudowanych bibliotek produktów PAROC. Po zainstalowaniu niewielkiej wtyczki, dodanie izolacji do projektu zgodnie z zakładanymi parametrami roboczymi oraz wymaganiami technicznymi odbywa się automatycznie - wystarczy zaledwie kilka kliknięć. Praca, która wcześniej zajmowała nawet kilka godzin, teraz odbywa się w ciągu kilku sekund.
Oprogramowanie Fluid Desk
W biblioteki otulin i mat z wełny kamiennej PAROC wyposażone zostało także oprogramowanie dla środowiska CAD: Ventpack® i Hydronicpack® od firmy Fluid Desk. Te wydajne i wszechstronne narzędzia do projektowania systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, wentylacji pożarowej oraz wodnych systemów chłodniczych i grzewczych umożliwiają zarządzanie parametrycznymi bibliotekami komponentów instalacyjnych, w tym izolacji technicznych.
Oprogramowanie umożliwia szybkie łączenie fragmentów instalacji, bez konieczności wyboru elementów z biblioteki. Izolacje termiczne, akustyczne, przeciwkondensacyjne czy przeciwogniowe PAROC możemy szybko i wygodnie wstawić w wybranym odcinku przewodu, zachowując przy tym ciągłość instalacji.
Rozwiązania Instalsoft i Sankom
Katalogi wyrobów wiodącego producenta izolacji technicznych dostępne są także dostępne w ramach popularnych narzędzi od firm Instalsoft i Sankom.
Programy obliczeniowe z serii InstalSystem służą do projektowania instalacji wewnątrz budynków, wspierając planowanie układów płaszczyznowych: podłogowych, ściennych i sufitowych. W skład pakietu wchodzą m.in. narzędzia do obliczania strat ciepła i sezonowego zapotrzebowania na energię, projektowania instalacji centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego oraz wewnętrznych instalacji c.w.u i z.w.u oraz kanalizacji. Nowoczesne technologie i komponenty, integracja wszystkich elementów pakietu, model 3D budynku i projektowanej instalacji - to zaledwie kilka z udogodnień, jakie zapewnia aktualna wersja systemu.
Wśród profesjonalistów marka Sankom znana jest przede wszystkim z narzędzi z serii AUDYTOR. Poszczególne wersje oprogramowania służą do obliczania projektowego obciążenia cieplnego pomieszczeń oraz określania sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną i chłodniczą budynków. Z pomocą programów Sankom między innymi wykonamy projekt graficzny nowych instalacji c.o., wyregulujemy instalacje istniejące (także w budynkach ocieplonych) oraz zaprojektujemy sieć przewodów w instalacjach wody lodowej.
W katalogach produktowych w obu środowiskach projektowych profesjonaliści znajdą uznane izolacje techniczne PAROC:
- PAROC Hvac Section AluCoat T - otuliny pokryte zbrojoną folią aluminiową wyposażone w zakładkę samoprzylepną na szwie wzdłużnym, ułatwiającą montaż i tworzącą barierę dla wilgoci;
- PAROC Hvac Combi AluCoat T - otulina z taśmą na szwie wzdłużnym zapobiegającą kondensacji oraz ze specjalnym otworem w kształcie gwiazdki, który pozwala dopasowywać średnicę wewnętrzną do następujących zakresów grubości rur: 12-18 mm i 22-28 mm;
Ponadto, katalogi detali i rysunki CAD izolacji technicznych PAROC można znaleźć bez problemu na wiodących polskich serwisach dla projektantów: infoarchitekta.pl i archispace.pl, a także bezpośrednio na stronie producenta.
Źródło i zdjęcia: Paroc
Komentarze