Proekologiczne produkty i działalność firmy Schöck

Wdrażając proekologiczne rozwiązania do codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa, firma tworzy warunki nie tylko dla bezpiecznej i efektywnej pracy, ale również znacząco ogranicza swój negatywny wpływ na środowisko. Mając na uwadze zmniejszenie zużycia naturalnych zasobów oraz realizację strategii zrównoważonego rozwoju, działalność firmy Schöck skupia się z jednej strony wokół ulepszania procesów produkcyjnych prowadzonych w nowoczesnych halach, jak i stosowania energooszczędnych rozwiązań technologicznych. Z drugiej natomiast - na dostarczaniu rozwiązań dla energooszczędnych inwestycji budowlanych.

Proekologiczne produkty i działalność firmy Schöck

Ekologiczna produkcja firmy Schöck

W przypadku zakładu produkcyjnego Schöck w Tychach, podstawą działań mających na celu ochronę środowiska jest odpowiednia segregacja odpadów poprodukcyjnych, które przekazywane są dalej do utylizacji. Dzięki temu możliwe jest nie tylko unieszkodliwienie zanieczyszczeń przemysłowych, ale również przetworzenie oraz odzysk surowców.

Innym ważnym elementem polityki proekologicznej przedsiębiorstwa jest inwestowanie w rozwiązania technologiczne pozwalające na stworzenie środowiska niskoenergetycznego - hale produkcyjne są dobrze izolowane i ocieplone, a oświetlenie LED przestrzeni podzielonej na strefę produkcyjną, magazynową i wysyłkową ściśle dopasowane jest do wymogów oraz specyfiki danego pomieszczenia.

Przykładem tego są czujniki w strefie magazynowej, które aktywują się w przypadku wzbudzenia ich czułości. W efekcie oświetlenie działa tylko w czasie konkretnej aktywności pracowników, bez strachu o dodatkową, bezsensowną utratę energii. Oprócz tego, w zakładzie ściśle kontrolowana jest także szczelność instalacji sprężonego powietrza zasilającego maszyny. Nadzór jest prowadzony w celu eliminacji nieszczelności, a przez to ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Jak dodaje Czesław Gasiorek, kierownik zakładu Schöck w Tychach: - Mówiąc o zachowaniach proekologicznych nie zapominajmy o budynkach biurowych, w których montowane są elektrozawory zabezpieczające przed niekontrolowanym wyciekiem wody. Jeżeli w danym pomieszczeniu nie zostaje wykryty żaden ruch - w ciągu 10 minut, następuje zamknięcie zaworu z wodą.

Co warte podkreślenia, budynek zakładu Schöck w Tychach został zbudowany w oparciu o najnowsze standardy i posiada certyfikat BREEAM.

Ekologiczne produkty firmy Schöck

W kwestii oferowanych produktów, firma Schöck również stawia na ekologię, dostarczając wysokiej jakości rozwiązania do realizacji energooszczędnych i pasywnych projektów budowlanych.

- Ta gałąź budownictwa rośnie w siłę, co potwierdzają wyniki badania opracowanego przez Dodge Data & Analytics i United Technologies Corporation - zielone budynki kosztują bowiem średnio o 14% mniej, a ich rentowność jest o 7% wyższa niż w przypadku budownictwa konwencjonalnego. Najważniejszymi powodami stawiania tego typu obiektów jest zmniejszenie zużycia energii, promowanie zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców oraz zachęcanie do stosowania zrównoważonych praktyk budowlanych - mówi Maciej Kowalczyk, kierownik Dziełu Doradztwa Technicznego Schöck.

Rozwiązania Schöck, posiadające odpowiednie certyfikaty, są często wykorzystywane przez inwestorów w energooszczędnych i pasywnych budynkach zlokalizowanych w Polsce i za granicą.

Przykładem zakończonej w ostatnim czasie polskiej realizacji wykorzystującej rozwiązania dostarczane przez Schöck jest Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Jest to pierwsza w Polsce szkoła, która uzyskała certyfikat BREEAM. Do stworzenia elewacji, tego z założenia zero energetycznego obiektu wykorzystano 3200 sztuk kotew z włókna szklanego Schöck Isolink®.

W dzielnicy Freiburga Weingarten-West funkcjonuje pierwszy w Niemczech wieżowiec o standardzie budynku pasywnego. To spektakularna renowacja 16-piętrowego budynku z 1968 roku, a wykonanie jej konstrukcji nośnych, spełniających wymagania budownictwa pasywnego, nie byłoby możliwe bez zastosowania elementu izolacji cieplnej Schöck Isokorb®.

Kolejny przykład to dom pasywny w Berlinie przy Linienstraße 23 - nowoczesna forma, której konstrukcja obszernego balkonu oraz izolacja nieogrzewanego parkingu podziemnego od pomieszczeń na parterze powstały z wykorzystaniem łączników termicznych.

Kolejne przykłady powstałych z wykorzystaniem dostarczanych przez firmę Schöck kotew to największy pasywny kompleks mieszkalny Green Village w Eisenstadt, stolicy niemieckiego Burgenlandu oraz największy w okolicy dom pasywny w dzielnicy Vauban we Fryburgu. W rankingach dotyczących dbałości o ekologię od lat przoduje Szwajcaria. Nic dziwnego zatem, że jeden z pierwszych wieżowców w tym kraju, wysoki, 77-metrowy budynek Zölly to 23-piętrowy przykład budownictwa pasywnego.

W wyróżnionym certyfikatem Minergie Eco Label projekcie zastosowano innowacyjne zbrojenie z włókna szklanego Schöck Isolink®. Z kolei w niewielkiej miejscowości Wädenswil powstał zrealizowany według szwajcarskich standardów ekologicznych kompleks Johannes Hirt Strasse. Tworzy go siedem domów jednorodzinnych i osiem bloków, a ich wykonawcy i architekci zdecydowali się na izolację z wykorzystaniem flagowego rozwiązania firmy Schöck - łączników Isokorb®.

Warto wiedzieć, że Unia Europejska od wielu lat popiera koncepcję ekologicznego budownictwa. Jest to podyktowane coraz ostrzejszymi wymogami prawnymi, dużymi kosztami energii, zwiększoną emisją dwutlenku węgla oraz zmieniającymi się preferencjami mieszkańców dotyczącymi troski o środowisko.

Źródło i zdjęcie: Schöck

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT