Prognoza ISOVER na 2019 rok: przybędzie budynków energooszczędnych

Za nami kolejny dobry rok dla branży budowlanej. Dynamicznie rozwija się również rynek izolacji, głównie dzięki rosnącej wiedzy i świadomości inwestorów oraz coraz wyższym wymaganiom zawartym w warunkach technicznych oraz programom wspierającym termomodernizację budynków. ISOVER, lider wśród producentów wełny mineralnej, przewiduje optymistyczne perspektywy na 2019 rok.

Prognoza ISOVER na 2019 rok: przybędzie budynków energooszczędnych

Korzyści wynikające z budowy domu energooszczędnego

To był szczególny rok dla ISOVER. Utrzymujący się wzrost gospodarczy, dobra kondycja całej branży, wiele nowych inwestycji i wyjątkowy jubileusz. Marka materiałów izolacyjnych przez 12 ostatnich miesięcy świętowała 25-lecie na polskim rynku.

- Przez ćwierć wieku braliśmy udział w rozwoju branży izolacyjnej w Polsce. Nasze materiały znalazły zastosowanie w wielu budynkach, zarówno prestiżowych inwestycjach będących wizytówkami miast, jak i tysiącach domów jednorodzinnych. W tym czasie zaszło wiele zmian w technologii stosowanych rozwiązań, sposobach budowy, a także świadomości użytkowników budynków, czyli nas wszystkich.

- Od kilku lat obserwujemy nieustanny wzrost sprzedaży produktów z wełny mineralnej z bardzo niską lambdą, czyli najbardziej efektywnych energetycznie. Oznacza to, że coraz więcej osób podchodzi do budowy domu, jak do dobrej inwestycji.

- Wybieramy energooszczędne materiały izolacyjne, bo wiemy, że przyczynią się one do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie domu przez cały okres eksploatacji.

- Poprawią także nasz komfort, zapewniając chociażby upragnioną ciszę. Jestem przekonany, że ta tendencja wzrostowa utrzyma się przez kolejne lata - mówi Benedykt Korduła, dyrektor marketingu ISOVER.

Zmiany warunków technicznych od 2021 roku

Jednym z powodów, dla których będziemy budować energooszczędne domy są zaostrzające się przepisy. Za dwa lata wejdą w życie nowe, jeszcze bardziej wymagające, warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki w zakresie maksymalnej wartości przenikania ciepła.

Zmiany wprowadzane są skokowo od kilku lat. Skutkują one koniecznością stosowania grubszej warstwy izolacji niż obecnie i wyborem materiałów o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej.

- Nowe budownictwo w dużej mierze spełnia już kryteria zawarte w warunkach technicznych, które zaczną obowiązywać od 2021 roku. Kluczowym problemem jest termorenowacja istniejących budynków, które są słabo zaizolowane albo wcale. Ponad 83% wszystkich budynków w Polsce powstało przed 2000 rokiem, część z nich została objęta gruntowną termorenowacją, jednak większość wymaga kompleksowej poprawy.

- Nasz rynek jest na to gotowy. Potencjał produkcyjny w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Jesteśmy jednym z największych eksporterów wełny mineralnej na świecie i największym w Europie eksporterem energooszczędnych okien. Jakość naszych rozwiązań jest na najwyższym światowym poziomie. Możemy być z tego dumni - zapewnia Benedykt Korduła.

Budownictwo energooszczędne a wpływ na środowisko

Kolejnym powodem, dla którego chcemy budować energooszczędne domy jest większa świadomość w zakresie ochrony środowiska.

- Konieczność walki ze smogiem oraz podniesienie standardów efektywności energetycznej w budynkach, to kluczowe wyzwanie dla całego kraju. Z pewnością program „Czyste Powietrze”, jak i wszystkie inne rządowe programy wsparcia, w formie dotacji do inwestycji lub ulg podatkowych, pozytywnie wpłyną na całą branżę budowlaną, w tym branżę izolacyjną - zauważa ekspert ISOVER.

Efektywna izolacja wełną mineralną ogranicza emisję dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery o ponad połowę oraz pozwala ograniczyć do 30% ilość palonego węgla w piecu. Inwestując w energooszczędne technologie w budynkach, można zredukować emisję aż 3,3 milionów ton CO2 do atmosfery.

- Rozwój budownictwa energooszczędnego będzie miał ogromne znaczenie dla krajowej i globalnej gospodarki. Obok pozytywnego wpływu na ochronę środowiska, równie istotne są kwestie związane z redukcją zapotrzebowania na energię. Zapewni to większe bezpieczeństwo i przeciwwagę dla silnie rosnących teraz kosztów energii wynikających z wysokich opłat za emisję CO2.

- Nowe przepisy przełożą się także na wzrost koniunktury w budownictwie. Te zmiany widać już teraz. Przekonanie, że warto inwestować w budynki o wysokim standardzie energetycznym oraz poddawać termorenowacji już istniejące, z roku na rok będzie coraz silniejsze - prognozuje Benedykt Korduła.

Źródło i zdjęcie: ISOVER

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE