Poprawki do ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Połączone komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wprowadziły poprawkę do KZN, uszczelniającą jeszcze bardziej system, żeby nie można było kupić nieruchomości Skarbu Państwa na tzw. słupa.

Poprawki do ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie pozwoli na spekulacje ziemią Skarbu Państwa. Podczas prac w komisjach sejmowych wprowadzono do niej poprawkę eliminującą możliwość zakupu ziemi na tzw. słupa, powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Chodzi o to, a by wyeliminować taką sytuację, że firma słup, czy człowiek słup kupi ziemię na cele określone w umowie - budowy mieszkań na wynajem, domu, a następnie ją zbędzie, wyjaśnił wiceminister Tomasz Żuchowski. Kupno na tzw. słupa jest z mocy prawa nieważne. Nieważna bowiem będzie umowa zbycia takiej nieruchomości, dodał wiceminister.

Poprawki wprowadzają także zasadę, kryteriów dla każdego przetargu w odniesieniu do danej lokalizacji. Chcieliśmy wskazać, że kryteria są dobierane przy każdym przetargu indywidualnie, spośród listy kryteriów zawartych w ustawie, tłumaczył Żuchowski.

Połączone komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wprowadziły także kilka poprawek doprecyzowujących, legislacyjnych, które powodują, że ustawa jest bardziej czytelna. Jednocześnie poprawki mają sprawić, że ustawa nie będzie stwarzała wrażenia, że Krajowy Zasób Nieruchomości ma służyć jeszcze czemuś innemu, niż cel mieszkaniowy. Poprawki mają cel mieszkaniowy uwypuklić, zaznaczył Żuchowski.

KZN będzie gromadził te nieruchomości należące do Skarbu Państwa, które nadają się pod budownictwo mieszkaniowe wielo- i jednorodzinne i gospodarował nimi, tak by zwiększyć podaż gruntów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

KZN będzie także dbał o ochronę interesu lokatorów. Operator mieszkaniowy będzie zobowiązany do wypełnienia zobowiązań ustawowych w kontekście ochrony czynszu, a później dojścia do własności, czyli przeniesienia własności na wynajmującego.

Dochody uzyskane przez KZN z gospodarowania nieruchomościami mają nie tylko zapewnić stabilne i efektywne funkcjonowanie tej instytucji, ale przede wszystkim umożliwić nabywanie przez nią kolejnych nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz dofinansowywanie wyposażania ich w media (staną się atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów), a także wspieranie gmin w rozwoju budownictwa socjalnego i społecznego budownictwa czynszowego.

Nadzór nad działalnością KZN ma sprawować minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. We wtorek 25 lipca 2017 r. ustawa trafi do Senatu.

źródło: WNP.pl
zdjęcie: Pixabay

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT