Czym jest dom inteligentny?

Dzisiejsza technologia jest coraz bardziej "mądra". Inteligentne telefony, oprogramowania, nawet telewizory. O ile każdy użytkownik internetu mniej więcej wie, o co w tym wszystkim chodzi, o tyle bardziej zaawansowane "inteligentne rzeczy" nie są już znane tak dobrze. Przykład: inteligentny dom. Co to w ogóle jest?

Czym jest dom inteligentny?

Jeżeli inteligentny, to na pewno taki, który jak smartfon wykona za swojego właściciela nieco więcej czynności, niż tradycyjny model urządzenia tego typu. Pewnie jest wygodny i intuicyjny w obsłudze. Ale w jaki sposób dom może być intuicyjny w obsłudze? Chodzi o dobrze rozplanowane wnętrza? Co może za nas zrobić nasz dom? Posprzątać się? Niezupełnie.

BMS - krótki skrót, który wiele wyjaśnia

Inteligentny dom to budynek wyposażony w specjalny system BMS (ang. Building Management System). System ten to nic innego, jak rodzaj oprogramowania, który opiera się na sieci zainstalowanych budynku detektorów, czujników i odbiorników. Tworzą one spójną całość, która umożliwia właścicielowi dużo wygodniejszą w obsłudze kontrolę nad takimi aspektami jak: sterowanie oświetleniem, zmiana temperatury panującej w domu lub pokoju, kontrola dostępu i kontrola obecności, system przeciwwłamaniowy, przeciwpożarowy, przeciwzalaniowy, sterowanie zraszaczami w ogrodzie czy kontrola zużycia prądu.

Przecież mogę włączyć światło bez inteligentnego domu

To prawda. Tak jak możesz zadzwonić ze zwykłego telefonu, a nie smartfona. Ten drugi, oprócz umożliwia Ci jednak rozwiązanie problemu rozmowy na wiele sposobów. Możesz wybrać np. videokonferencję, darmową rozmowę przez aplikację internetową i tym podobne. Tak samo dzieje się w przypadku inteligentnego domu. Zainstalowany w nim system pozwala na kontrolę włączania świateł bez podchodzenia do oddalonego od nas włącznika. I tu mamy bardzo szerokie pole wyboru - możemy skorzystać z pilota i włączyć światło nie ruszając się z kanapy lub za pomocą smartfona, tabletu, które i tak obecnie mamy pod ręką.

Co więcej, system inteligentnego zarządzania domem nie kończy się na samym włączaniu i wyłączaniu światła. Funkcje inteligentnego domu, bezpośrednio związane z oświetleniem są o wiele bardziej rozbudowane, np. możemy wybrać poziom oświetlenia w zależności od tego, czy potrzebujemy dużo światła, romantyczną atmosferę, światło odpowiednie do przeczytania ulubionej książki, a nawet… symulację naszej obecności. Polega ona na włączaniu przez system świateł w różnych pomieszczeniach, kiedy nie ma nas w domu. Ten aspekt zahacza jednak o kolejne funkcje BMS.

System - orkiestra!

W skład systemu zarządzania budynkiem wchodzi więcej funkcji, niż samo kontrolowanie domowych świateł. Inne możliwości oprogramowania, to wspominane we wstępie: sterowanie ogrzewaniem( łącznie z temperaturą podłóg!), system alarmowy i przeciwpożarowy (które w chwili zagrożenia zadzwonią za nas do służb ratowniczych), symulacja obecności danej osoby, ale również: zdalna kontrola urządzeniami w domu i w ogrodzie (np. bramą i drzwiami do garażu), system pogodowy (który m.in. zamknie w domu okna, kiedy zacznie padać deszcz) oraz najbardziej zaawansowany złożony system personalizacji. Ten ostatni ma właściwość… uczenia się. Dzięki temu złożony system personalizacji może wesprzeć system symulacji obecności przez włączanie świateł w taki sposób i z taką częstotliwością, jak robi to właściciel. Najbardziej zaawansowane wersje   umożliwiają… nagranie rozmowy domowników lub np. szczekania psa i odtwarzanie tych nagrań w celu utwierdzenia nieproszonych gości w fakcie, że dom jest pełen ludzi i włamanie się do niego skończy się porażką.

Szycie na miarę

Co ciekawe, w wypadku decyzji zainstalowania tego systemu w naszym domu lub mieszkaniu wcale nie jest powiedziane, że musimy korzystać ze wszystkich tych możliwości jednocześnie. Po co komuś możliwość zdalnego otwierania bramy i drzwi garażowych, jeżeli mieszka w bloku i ich najzwyczajniej w świecie nie posiada?

Instalowanie takiego systemu zawsze dostosowane jest do potrzeb klienta. Jeżeli dana osoba chce skorzystać wyłącznie z kontroli nad światłem, albo systemem klimatyzacji, to nie musi instalować systemu kontroli temperatury podłóg, czy otwierania okien. Każda instalacja systemu jest poprzedzona wizytą instalatorów i dostosowywaniem jej do panujących w domu warunków i… zwyczajów. Całe oprogramowanie i sprzęt są bardzo intuicyjne. Przykład? Proszę bardzo. Instalacje zawierają m.in. włącznik do światła, który działa bezprzewodowo. Dzięki, temu może on zostać przenoszony przez samego użytkownika z jednej ściany na drugą, z jednego pomieszczenia, do innego. Oferowane systemy są bezprzewodowe więc nie wymagają żadnego dodatkowego okablowania.

Warto zaznaczyć, że BMS może być rozbudowywany lub ograniczany w zależności od potrzeb użytkownika. Jeżeli posiadacz systemu kontroli świateł, zdecyduje się na dodatkowe funkcje, to mogą one zostać dodane w późniejszym czasie. Te cechy naszych systemów to modularność i skalowalność, tłumaczy Ryszard Rudnicki z 2R System.

Lenistwo i efekciarstwo, czy jednak coś więcej?

No dobrze, to wszystko brzmi bardzo wygodnie i efektownie. Ale… tak naprawdę, czy służy to czemuś więcej niż poprawienie naszego codziennego komfortu? Przecież każdy z nas może posiadać w domu alarm i nie musi instalować w tym celu całego oprogramowania, przecież możemy sami zamknąć okno, otworzyć sobie drzwi do garażu…

To wszystko prawda. W rzeczywistości jednak, system ten nie odpowiada jedynie za zwiększenie komfortu mieszkańca danego domu, ale również, za oczywiste zwiększenie jego bezpieczeństwa i… jest inwestycją w oszczędność. System ten, dba bowiem o zmniejszanie kosztów użytkowania prądu, gazu, wody, ogrzewania… Robi to poprzez wyłączanie zbędnych urządzeń, odcinanie nieużywanych gniazdek, nieogrzewanie domu (a nawet jednego pomieszczenia) w chwili, kiedy nikogo w nim nie ma. To już jednak temat na zupełnie inny artykuł.

Fani nowych technologii z pewnością widzą w inteligentnym domu ogromny potencjał. Możliwości, jakie daje system BMS powinny być jednak interesujące również dla ludzi, którzy nie siedzą na co dzień w tematach interaktywności i nowoczesności. System ten jest bowiem nie tylko oszczędnością czasu, ale również, pieniędzy i nerwów. Już nigdy nie będziesz się martwił, czy zostawiłeś włączone żelazko, bo system odłączy je od zasilania za ciebie. Wychodzi na to, że wszędzie dobrze, ale w inteligentnym domu może być najlepiej.

źródło i zdjęcie: Informacja prasowa

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT