Dla podłogi z ogrzewaniem zachowanie podstawowych zasad oraz wykorzystanie najwyższej jakości materiałów jest jeszcze ważniejsze, gdyż jakiekolwiek uszkodzenia posadzki ogrzewanej wiążą się z jej całkowitym wykonaniem od nowa, co niesie za sobą bardzo duże koszty i nakład pracy zdecydowanie przewyższające jednorazowe poprawne wykonanie.
Podłogę na gruncie należy izolować zawsze, przy ogrzewaniu podłogowym nie można zapominać o termicznym izolowaniu także stropów międzykondygnacyjnych, przy braku izolacji ciepło będzie odprowadzane do stropu a nie pomieszczenia które chcieliśmy ogrzewać. Należy także rozważać rodzaj wykonywanej w kolejnym etapie podłogi. Podłogi z materiałów gorzej przewodzących ciepło wymagają lepszej warstwy izolacji termicznej pod instalacją ogrzewania. Wynika to z utrudnionego przedostawania się ciepła przez warstwę podłogi, jednocześnie daję to większą stałość temperatury i mniejsze odczuwalne różnice na powierzchni podłogi Grunt pod budynkiem jest radiatorem odprowadzającym ciepło. Dlatego niezwykle ważne jest aby się od niego skutecznie oddzielić, szczególnie w tedy gdy podłoga jest grzejnikiem. Najwięcej do powiedzenia na temat izolacji podłogi mają nasze dzieci, które spędzają bardzo dużo czasu bawiąc się na podłodze i one najsilniej odczuwają dyskomfort z tym związany. Każdy z nas sam najlepiej wie jak nieprzyjemna w użytkowaniu jest podłoga w sypialni czy łazience na której jej niską temperaturę odczuwa się najbardziej.
Izolacja posadzki z płyt PIR firmy Recticel jest odporna na nacisk i dedykowana pod ogrzewanie podłogowe. Izolacyjne płyty Eurofloor zawdzięczają swoje właściwości specjalnej okładzinie odpornej na substancje alkaliczne co ułatwia wykonanie warstwy grzewczej oraz aluminium stanowiącemu ekran odbijający ciepło oddawane przez instalację ogrzewania podłogowego wraz z nadrukowaną prostopadłą siatką która przyspiesza i ułatwia montaż rurek układu ogrzewania. Zastosowanie płyt Eurofloor jest zalecane zwłaszcza przy termorenowacjach, lub zmianie rodzaju ogrzewania na podłogowe, wynika to z najwyższych parametrów termicznych (λ=0,023 W/mK) co pozwala na zastosowanie najmniejszej grubości izolacji w porównaniu do innych dostępnych na rynku produktów. Zmniejszenie grubości warstwy docieplenia pozwala na wykonanie grubszej płyty akumulacyjnej, lub niezmniejszenie nadmiernie wysokości pomieszczenia.
źródło i zdjęcia: Recticel Izolacje
Komentarze