Przystąpienie do konkursu architektury ekologicznej "Zielony budynek oraz zielone wnętrze" nie wymaga opłat wstępnych ani wcześniejszej rejestracji. Jest to przedsięwzięcie ogólnopolskie z wydzielonymi częściami dla studentów i profesjonalistów. Konkurs obejmie tylko budynki oraz projekty znajdujące się w Polsce.
Nagrody zostaną przyznane w następujących kategoriach:
- Najlepszy ekologiczny obiekt bez certyfikacji - mogą tu wziąć udział obiekty ubiegające się o certyfikat lub wyróżniające się pod względem architektonicznym i wykorzystania zasad zrównoważonego rozwoju.
- Najlepsze ekologiczne wnętrze bez certyfikacji - w tej kategorii mogą startować wnętrza ubiegające się dopiero o certyfikację lub wyróżniające się pod względem zarówno designerskim, jak i zrównoważonego rozwoju.
- Najlepszy ekologiczny projekt niezrealizowany - w tej kategorii mogą brać udział profesjonaliści.
- Najlepszy ekologiczny projekt studencki niezrealizowany - tutaj mogą startować studenci.
Prace będą oceniane pod względem walorów architektonicznych i estetycznych, zalet związanych z budownictwem ekologicznym oraz rozwojem zrównoważonym. Pod uwagę zostaną wzięte nowatorskie rozwiązania, łączące wymienione walory i cechy.
Prace konkursowe należy przesyłać w formacie plansz B1 100x70 lub B2 70x50 cm oraz płyt z pracami w formacie PDF, 300 dpi. Prace powinny zawierać od 2 do 5 plansz oraz opis. W kategorii 4, dotyczącej projektu studenckiego, dopuszczone jest wykorzystanie formatu A3.
Prace na konkurs należy nadsyłać do 7 listopada 2011 r., w formie elektronicznej pdf. Prace muszą być wydrukowane i trwale przymocowane do płyty piankowej o grubości minimum 5 mm i wymiarach B1 lub B2, z wyjątkiem prac studenckich, gdzie dopuszcza się format A3.
Plansze należy wysłać na adres biura PLGBC w Krakowie. Prace, które nie dotrą przed 11 listopada 2011 r., nie będą mogły uczestniczyć w konkursie.
Pliki z pracami konkursowymi należy przesyłać na adres green_building_competition@gmail.com natomiast zgłoszenia i pytania na adres biuro@plgbc.org.
Zwycięzcy konkursu architektury ekologicznej "Zielony budynek oraz zielone wnętrze" zostaną ogłoszeni podczas Gali PLGBC 16 listopada 2011 r. Nagrodzone prace będą umieszczone w serwisie internetowym PLGBC oraz opublikowane w newsletterze stowarzyszenia i publikacjach patronów medialnych. Najciekawsze plansze będą wystawione podczas PLGBC Green Building Symposium, Expo & Gala.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego przyznawać będzie również wyróżnienia w kategoriach:
- Najlepszy ekologiczny obiekt z certyfikatem LEED
- Najlepszy ekologiczny obiekt z certyfikatem BREEAM
- Najlepszy ekologiczny obiekt z pre-certyfikatem (LEED, DGNB)
- Najlepsza inicjatywa proekologiczna w firmie - zaangażowanie w budownictwo ekologiczne*
- "Green" Developer of the Year*
- "Green" Architect of the Year*
- "Green" Product of the year*
* szczegółowe kryteria dostępne na życzenie w PLGBC.
Forma graficzna prac jest dowolna. Należy podkreślić zagadnienia odnoszące się do zrównoważonego rozwoju, usytuowania obiektu, zagospodarowania terenu, oszczędności energii i wody oraz jakości powietrza wewnątrz. Powinny być też podane informacje o użytych materiałach, niskim nakładzie energii pierwotnej i pierwotnych surowców, projektowaniu zintegrowanym itp.
Prace powinny zawierać minimalnie jeden rzut założenia zdjęcie lub rendering ukazujący koncepcję. Przy obiektach nieubiegających się o certyfikację wielokryterialną LEED, BREEAM lub DGNB (czy też inną) zaletą będzie przedstawienie Green Checklist lub Scorecard. W przypadku obiektów certyfikowanych lub ubiegających się o certyfikację wielokryterialną, przedstawienie Green Checklist lub Scorecard jest obowiązkowe.
Jeżeli projekty uczestniczące w konkursie architektury ekologicznej "Zielony budynek oraz zielone wnętrze" nie będą spełniać wymogów budownictwa zrównoważonego, PLGBC zastrzega sobie możliwość nieprzyznania nagród.
źródło i zdjęcie: plgbc.org
Komentarze