Pruski mur - elewacja w stylu retro

Utworzenie tzw. pruskiego muru będącego połączenie elewacji ceglanej, z widoczną konstrukcją drewnianą w układzie charakterystycznym dla dawnych budowli szkieletowych, obecnie może być zrealizowane w unowocześnionej formie, jak również wzbogacone o dodatkowe drewniane elementy dekoracyjne. Alternatywne, tańsze rozwiązanie to wykorzystanie okładziny z płytek klinkierowych mocowanych metodą klejenia na ociepleniu uzupełnionej impregnowanymi deskami z naturalnego drewna lub kompozytu.

Pruski mur - elewacja w stylu retro

Przy wyborze technologii, oprócz uwzględnienia kosztów, istotne znaczenie ma etap budowy domu - obmurówka z cegły, nawet połówkowej wymaga bowiem oparcia na fundamencie, o co należy zadbać już na etapie wznoszenia stanu surowego domu.

Mur pruski na przykładzie budynku w jednym z niemieckich miast. fot. Aleksander Rembisz

Gotycki budynek - Dom Albrechta Dürera w Norymberdze z murem pruskim. fot. Aleksander Rembisz

Mur elewacyjny z cegły

Utworzenie zbliżonej do oryginału elewacji w formie muru pruskiego wymaga postawienia ściany trójwarstwowej, w której na warstwie konstrukcyjne z dowolnego materiału zamocowane będzie ocieplenie osłonięte obmurówką z cegły licowej bądź klinkierowej z aplikacjami z belek drewnianych.

Zabytkowe Młyny Rothera z zachowanym murem pruskim. fot. DLH Global
Zabytkowe Młyny Rothera w Bydgoszczy z zachowanym murem szachulcowym. fot. DLH Global

Ze względy na niską paroprzepuszczalność cegły klinkierowej przestrzeń pod takim pokryciem powinna być wentylowana, zwłaszcza jeśli wykorzystana do ocieplenia będzie wełna mineralna. Pod względem wykonawczym warstwę ociepleniową i elewacyjną tworzy się po zakończeniu stanu surowego, zamkniętego, co zapewnia eleganckie wymurowanie i spionowanie cegieł z rusztowania ustawionego na zewnątrz domu.

Jako osłonę można użyć cegieł połówkowych o grubości 6-6,5 cm, oczywiście połączonych nierdzewnymi kotwami ze ścianą nośną. Równolegle z układaniem cegły elewacyjnej mocowane są belki drewniane o grubości nieco mniejszej niż cegły (ok. 5 cm), a sposób ich osadzenia polega na przymocowaniu do muru za pomocą długich, wkręcanych kołków rozporowych i tulei dystansowych, a łby wkrętów można zamaskować poprzez tzw. flekowanie zagłębionych otworów.

Fragment muru pruskiego z cegieł. fot. MG Projekt Pracownia Architektoniczna
Fragment muru pruskiego z cegieł. fot.

Drewniane elementy należy wstawiać w elewację z niewielkim luzem, gdyż w zmiennych warunkach atmosferycznych ulegają one pęcznieniu lub kurczeniu się, ale ze względu na ochronę przed wnikaniem wody opadowej pod elewację, szczeliny te powinny być zakryte elastyczną powłoką akrylową. Natomiast otwory wentylacyjne w postaci otwartych spoin pionowych u dołu i u góry elewacji zapewniają intensywną cyrkulację powietrza pod spodem i osuszanie w razie przecieków czy kondensacji pary wodnej. 

Płytki z klinkieru na elewacji

Płytki ceramiczne imitujące cegłę klinkierową układane są na ociepleniu z płyt styropianowych metodą klejenia. Ze względu na znaczny ciężar takiej okładziny podłoże pod warstwę kleju musi być odpowiednio wzmocnione, a użyty styropian to twardsze jego odmiany - przynajmniej EPS 100. Przy znacznych wysokościach elewacji (powyżej ok. 8 m) wskazane jest utworzenie konsoli wsporczej odciążającej niższe warstwy ocieplenia i podtrzymującą płytki.

Wybrane nowości z oferty elastycznych płytek elewacyjnych Izoflex  - imitujących klinkier. fot. Inesta sp. z o.o.
Wybrane nowości z oferty elastycznych płytek elewacyjnych Izoflex  - imitujących klinkier. fot. Inesta sp. z o.o.

W warstwie ociepleniowej trzeba też utworzyć kanały, w których umieszczone będą elementy drewniane, gdyż na płaskim ociepleniu drewno nie może wystawać poza lico elewacji, a płytki mają tylko 7-8 mm grubości. Najłatwiej będzie je utworzyć, przycinając kolejne płyty na dopasowany kształt i wymiar, który po ułożeniu zapewni wymagany przebieg takiego wgłębienia, które następnie wypełnia się przyklejonym paskami styropianu o mniejszej grubości.

Można przyjąć, że utworzone w ten sposób zagłębienie wyniesie ok. 4 cm wglądem powierzchni ocieplenia, co umożliwi swobodne umieszczenie w nim deski grubości ok., 3,5 cm. Oczywiście jego szerokość powinna pasować do planowanego utworzenia imitacji konstrukcji drewnianej i orientacyjnie wyniesie ona 12-15 cm.

W uproszczonej wersji, zwłaszcza przy utworzeniu okładziny z elastycznych płytek klinkieropodobnych, jako odeskowanie można wykorzystać panele drewnopodobne przyklejane do ocieplenia, co nie będzie wymagać utworzenia zagłębienia. Mają one grubość 2 cm i tylko nieznacznie będą wystawać z płaszczyzny elewacji.

Na etapie ocieplenia należy zadbać o stabilne jego zamocowanie do murowego podłoża zarówno poprzez przyklejenie jak i zakołkowanie. Długość kołków należy tak dobrać, aby zagłębiały się przynajmniej na 5 cm w ścianie.

W porównaniu do typowego mocowania ocieplenia konieczne jest zwiększenie liczby kołków do co najmniej 6 sztuk na metr kw. (w każdym narożniku płyty i po środku jej długości), a także osadzenie ich w nieco inny sposób.

Mocuje się je przez warstwę siatki zbrojeniowej wtopionej w zaprawę klejową i ponownie naciąga warstwę kleju przykrywając drugą warstwą siatki.

Dzięki temu uzyskuje się stabilne zamocowanie płyt i wzmocnienie podłoża pod okładzinę, przy czym osiatkowanie wtopione w zaprawę klejową powinno zachować ciągłość również w utworzonych zagłębieniach pod montowane później odeskowanie.

Wybrana oferta cegieł i płytek klinkierowych. fot. RÖBEN POLSKA SP. Z O.O. I WSPÓLNICY SP. K.
Wybrana oferta cegieł i płytek klinkierowych. fot. RÖBEN POLSKA SP. Z O.O. I WSPÓLNICY SP. K.

Do przyklejenia płytek okładzinowych przystępuje się po stwardnieniu warstwy podkładowej i ewentualnym wyrównaniu jej powierzchni. Na okładzinę elewacyjną imitującą pruski mur można użyć ceramiczne płytki klinkierowe, panele z konglomeratu żywicznego o różnych wzorach naśladujących klinkier lub sztuczny kamień elewacyjny.

Płytki klinkierowe mocuje się na elastyczną zaprawę klejową zachowując spoiny o szerokości ok. 1 cm. Po ułożeniu wymagają one dość pracochłonnego fugowania przy użyciu elastycznej zaprawy do fug.

W przypadku płytek elastycznych do przyklejania używa się specjalnego kleju nakładanego pacą zębatą o drobnym uzębieniu i krótko po ich przyłożeniu formuje się spoiny w masie klejowej unikając zabrudzenia powierzchni płytek.

Przygotowanie elewacyjnych elementów drewnianych tzw. szachulców

Drewno użyte do wykonania tzw. szachulców na elewacji powinno być zaimpregnowane ciśnieniowo lub przynajmniej w długotrwałej kąpieli zanurzeniowej, co pozwoli na głębokie wniknięcie impregnatu.

Najlepiej jeśli to będzie drewno dębowe lub wiązowe, gdyż te gatunki charakteryzują się dużą trwałością w zmiennych warunkach atmosferycznych. Można również wykorzystać drewno egzotyczne, a nawet kompozyty drzewne, co ograniczy późniejsze zabiegi konserwacyjne .

W celu nadania pożądanego wyglądu i zapewnienia dodatkowej ochrony przed wpływem warunków atmosferycznych elementy drewniane po ostruganiu od strony zewnętrznej pokrywamy lakierobejcą lub specjalną farbą do drewna..

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Aleksander Rembisz

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT