Ocieplenie celulozą – wady i zalety, ceny w 2024 roku

Izolacja celulozowa to ekologiczna, skuteczna metoda ocieplenia domów jednorodzinnych. Wykonana z przetworzonej makulatury, zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka powstawania mostków termicznych.

Ocieplenie celulozą – wady i zalety, ceny w 2024 roku

Wykorzystanie celulozy jako materiału izolacyjnego w budownictwie jednorodzinnym zdobywa coraz większą popularność. Celuloza, podawana metodą nadmuchu, znajduje zastosowanie w izolacji dachów, ścian działowych, stropów oraz podłóg.

Proces aplikacji polega na wdmuchiwaniu granulatu do przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi, co zapewnia równomierne pokrycie.

Właściwości izolacyjne celulozy

Wełna celulozowa charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ w zakresie 0,038-0,042 W/(mK), co plasuje ją na bardzo konkurencyjnej pozycji wśród materiałów izolacyjnych.

Dzięki swojej strukturze, celuloza doskonale wypełnia przestrzenie, zwiększając efektywność termiczną izolacji i minimalizując ryzyko mostków termicznych. Kluczowe znaczenie ma tutaj dokładność aplikacji oraz właściwe zagęszczenie materiału.

Dodatkowe zalety ocieplania celulozą

Celuloza, oprócz właściwości termoizolacyjnych, oferuje także doskonałe parametry izolacji akustycznej. Jej porowata struktura pochłania dźwięki, co przekłada się na wyższy komfort użytkowania pomieszczeń.

Materiał ten jest także odporny na działanie wilgoci, grzybów i pleśni dzięki zabezpieczeniu kwasem borowym. Ponadto, klasyfikacja reakcji na ogień Bs1d0 lub Bs2d0 świadczy o ograniczonej palności i niskiej emisji dymu w przypadku pożaru.

Metoda aplikacji celulozy

Aplikacja celulozy wymaga użycia specjalistycznej maszyny, która wdmuchuje granulat do wnętrz przegród budowlanych. W przypadku izolacji poddasza czy ścian, celuloza jest wprowadzana po zakończeniu prac konstrukcyjnych, przez specjalnie przygotowane otwory, które następnie są zamykane i wykańczane.

Dla stropów i podłóg na legarach, celuloza jest nadmuchiwana pod ciśnieniem bezpośrednio na powierzchnię, co gwarantuje szczelność i skuteczność izolacji.

Oprócz swojego podstawowego zastosowania, celuloza doskonale nadaje się również do naprawy i uzupełniania istniejących izolacji, które zostały uszkodzone lub osiadły z upływem czasu.

Koszt izolacji celulozowej

Koszt wykonania izolacji celulozowej jest zależny od grubości warstwy oraz specyfiki projektu. Dla uzyskania optymalnych parametrów termicznych, zalecana jest warstwa o grubości około 25,33 cm, co dla poddasza może oznaczać koszt w przedziale 75-130 zł za metr kwadratowy, w zależności od grubości aplikowanej warstwy.


Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Fot. otwierająca: URSA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT