Ciepły strop nad najwyższą kondygnacją

W domach, których poddasze nie będzie wykorzystywane na cele mieszkalne, przy dostatecznej jego wysokości można tam urządzić np. składzik rzadko używanych przedmiotów czy suszarnię. Wtedy strop nad najwyższą kondygnacją wymaga ocieplenia, a samo poddasze powinno być skutecznie wentylowane. Przy niewielkiej jego wysokości, prace ociepleniowe warto przeprowadzić przed ułożeniem pokrycia dachowego.

Ciepły strop nad najwyższą kondygnacją

Jakie wymagania stawiamy warstwom układanym na stropie?

Ocieplenie stropu nad najwyższa kondygnacją pod względem wymagań wynikających z fizyki budowli funkcjonuje podobnie jak ocieplenie połaci dachowej, a dobór poszczególnych warstw zależeć będzie od rodzaju konstrukcji stropowe - drewnianej czy żelbetowej. Często praktykowane ograniczenie ocieplenia jedynie do samego dachu jest błędem - nieużytkowy strych generuje dodatkowe straty ciepła, a niewentylowana przestrzeń łatwo może ulec zagrzybieniu.

Nad ocieplonym stropem powinna być zapewniona dostateczna wentylacja strychu, co umożliwi odprowadzenie wilgoci powstającej w wyniku wykraplania się pary wodnej np. na spodniej stronie poszycia jak i w przypadku wystąpienia drobnych nieszczelności w pokryciu dachowym, topnienia nawiewanego śniegu.

Jeśli dach nie ma pełnego poszycia z warstwą hydroizolacyjną np. w postaci deskowania przykrytego papą to pod wierzchnim pokryciem o względnej szczelności np. z dachówką, powinna znajdować się folia wstępnego krycia - zwłaszcza przy stosunkowo niewielkich kątach nachylenia połaci. FWK zabezpieczy przed przeciekami umożliwiając jednocześnie wentylację strychu.

Innowacyjna membrana wysokoparoprzepuszczalna MPFort 2F, która zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza na poddaszu i chorni izolację termiczną przed zawilgoceniem fot.  Marma Polskie Folie
Innowacyjna membrana wysokoparoprzepuszczalna MPFort 2F, która zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza na poddaszu i chorni izolację termiczną przed zawilgoceniem fot.  Marma Polskie Folie

Zależnie od kształtu dachu i rodzaju jego pokrycia wymaganą wentylację zapewniają np. otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych, kominki wstawione w poszycie czy wentylacja kalenicowa.

Wełna mineralna do ocieplenia dachu od strony poddasza

Jako materiał ociepleniowy najczęściej wybierana jest wełna mineralna, która umożliwia szczelne wypełnienie zwłaszcza konstrukcji drewnianych, a także nie stwarza korzystnych warunków do zagnieżdżenia się w niej gryzoni czy ptaków. Możliwe jest również użycie styropianu, ale wymaga on ułożenia szczelnego przykrycia w formie betonowej wylewki co znacząco obciąża konstrukcję stropową.

Prawidłowa izolacja poddasza za pomocą wełny mineralnej URSA

Ze względu na efektywność termoizolacji grubość warstwy ociepleniowej powinna być jak największa - jako minimum przyjmuje się nie mniej niż 25 cm materiału o przeciętnej przewodności cieplnej na poziomie ok. 0,035 W/m K .

Dwa rodzaje folii dla zabezpieczenia izolacji z wełny na poddaszu

Ponieważ wełna mineralna ma bardzo wysoką paroprzepuszczalność, konieczne jest jej zabezpieczenie przed kondesacja pary wodnej poprzez ułożenie od środka pomieszczenia skutecznej izolacji paroszczelnej.

Montaż folii paroizolacyjnej Delta Reflex (z warstwą refleksyjną) na poddaszu. fot. Dorken
Montaż folii paroizolacyjnej Delta Reflex (z warstwą refleksyjną) na poddaszu. fot. Dorken

Natomiast od strony zewnętrznej (na strychu) wełna mineralna powinna być zabezpieczona folią paroprzepuszczalną tzw. wiatroizolacją o wysokiej paroprzepuszczalności - co najmniej 3000 g/m2 24 h. Jej ułożenie chroni przede wszystkim przed zawilgoceniem wełny, jeśli wystąpią jakieś przecieki z dachu, a także zapobiega jej pyleniu i umożliwia odparowanie wilgoci jeśli np. w wyniku uszkodzenia paroizolacji wystąpią miejscowe zawilgocenia wewnątrz ocieplenia.

Podłogę na takim strychu wykonuje się najczęściej z desek lub płyt drewnopochodnych układanych na legarach, a sposób jej wykończenia dostosowujemy do częstotliwości i sposobu korzystania z tej powierzchni, przy czym należy unikać układania szczelnych pokryć np. w postaci wykładzin PCW.

Jak układać ocieplenie na stropach drewnianych?

Konstrukcja stopów drewnianych może być utworzona z belek o dużym przekroju i rozstawie co 90-120 cm albo na żebrach o przekroju 4-5 x 15 cm i rozstawie co 50-60 cm. W obu przypadkach sposób ocieplenia takiego stropu jak i ułożenie podłogi umożliwiającej gospodarcze wykorzystanie strychu będzie podobne, a różne będą jedynie przekroje i odległości między legarami podtrzymującymi poszycie podłogowe na poddaszu.

Ze względu na pożądaną grubość ocieplenia (przynajmniej 25 cm) najczęściej trzeba przewidzieć odpowiednie powiększenie wysokości konstrukcji stropu zależnie od wymiarów elementów nośnych. Uzyskamy to bądź poprzez obniżenie pokrycia sufitu lub podwyższenie stropu od strony strychu, zależnie od planowanego sposobu pokrycia sufitu jak i wysokości powierzchni na poddaszu.

Przy wykończeniu z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do rusztu i na wieszakach, jednocześnie zwiększa się grubość " dyspozycyjną" stropu o co najmniej 5-10 cm co wystarcza do ułożenia dodatkowej warstwy izolacji cieplnej.

Ocieplenie stropów drewnianych

Do ocieplenia stropów drewnianych wykorzystujemy przede wszystkim lekkie odmiany wełny mineralnej o masie objętościowej do 20 kg/m3. Dzięki dużej sprężystości łatwo dopasować ją do nawet niezbyt równo zmontowanej konstrukcji stropu, a niewielki ciężar nie powoduje nacisku na pokrycie sufitu. Zależnie od rozstawu i wysokości konstrukcji stropowej stosujemy maty rolowane układane jedno-lub dwuwarstwowo.

Przykładowy układ warstw stropu drewnianego z izolacją z wełny mineralnej i podłogą pływającą. fot. ISOVER
Przykładowy układ warstw stropu drewnianego z izolacją z wełny mineralnej i podłogą pływającą (poddasze użytkowe). fot. ISOVER

Jeśli konstrukcja stropu od strony pomieszczenia zamknięta jest np. poszyciem z płyt OSB, które pełnia funkcję usztywniającą, co pozwala na łatwe wypełnienie stropu materiałem izolacyjnym. W innych przypadku warto od doły konstrukcji stropowej zamocować zygzakami mocno naciągnięty sznurek, który ułatwi ułożenie izolacji cieplnej i zapobiegnie jej wypadaniu. Można też układać ociepleniu po zamontowaniu rusztu, gdy sufit będzie pokryty płytami gipsowo-kartonowymi.

Pasy termoizolacji przycinamy na szerokość ok. 2 cm większą niż rozstaw elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu szczelnie wypełni ona wszystkie zakamarki. Gdy pokrycie sufitu jest mocowane na wieszakach i ruszcie metalowym, ocieplenie układamy dwuwarstwowo-najpierw do poziomu dolnych powierzchni belek, a następnie drugą warstwa między nimi.

Wełnę od strony pomieszczenia osłaniamy folią paroprzepuszczalną, która powinna znaleźć się bezpośrednio pod pokryciem sufitu, a przy płytach g-k-zamocowana do rusztu . Przyklejamy ją taśmą dwustronnie klejącą od spodu profili łącząc szczelnie na zakładach.

Kolejny etap prac przy ociepleniu stropu drewnianego to ułożenie wiatroizolacji oraz pokrycia podłogowego. Jeśli cała grubość ocieplenia zmieściła się w przekroju stropu, folię paroprzepuszczalną (wiatroizolację) możemy przymocować bezpośrednio do belek stropowych. Folia powinna być dobrze naprężona, a najwygodniej zamocujemy ją za pomocą zszywacza tapicerskiego.

Po jej ułożeniu musimy utworzyć pustkę powietrzną pod pokryciem podłogowym, która powstanie dzięki listwom o grubości 2-3 cm przybitym wzdłuż belek stropowych. Jeśli ich rozstaw nie przekracza 90-100 cm pokrycie podłogowe będziemy mogli mocować bezpośrednio na tych listwach, ale przy większych odległościach konieczne będzie ustawienia prostopadłych do belek legarów.

Takie rozwiązanie stosujemy również wtedy. gdy warstwa ocieplenia byłaby zbyt cienka między belkami i musimy w ten sposób zwiększyć grubość stropu od strony strychu. Na legary możemy użyć desek o grubości 4-5 cm i szerokości do 10 cm postawionych na sztorc, a mocowanie do stropu najwygodniej będzie wykonać przy użyciu stalowych łączników ciesielskich (kątowników) przybijanych przemiennie z jednej i drugiej strony przy rozstawie legarów nie większym niż 60 cm.

Na zamocowanych legarach układamy wiatroizolację, a na niej listwy dystansowe. podobnie jak przy mocowaniu bezpośrednio do belek. Jako poszycie podłogowe możemy użyć desek łączonych na pióro i wpust o grubości 25 -30 mm lub płyty OSB o grubości 22-25 mm, uwzględniając przy tym możliwość jego wniesienia na strych ze względu na wymiary otworu wejściowego w stropie.

Ocieplenie na stropie żelbetowym

Ułożenie efektywnego ocieplenia na takim stropie możliwe jest jedynie od strony strychu, co spowoduje zmniejszenie jego wysokości użytkowej o przynajmniej 30 cm. Surową powierzchnie stropu przed ociepleniem należy wyrównać skuwając wystające nawisy betonu i wypełniając większe zagłębienia. Pod ociepleniem konieczne jest ułożenie folii paroizolacyjnej, która musi szczelnie przykrywać strop, a połączenia poszczególnych pasów powinny zachodzić ok. 10 cm na siebie.

Styropiany dedykowane do wykonywania izolacji termicznych stropów i stropodachów. fot. Termo Organika

Stropy żelbetowe mają z reguły dostatecznie dużą nośność i mogą zostać obciążone dodatkowo betonowym jastrychem tworzącym podłogę na strychu. W takim przypadku do ocieplenia użyjemy płyt styropianowych odmiany EPS 100 najlepiej ułożonych w dwóch warstwach z przesunięciem styków. Betonowy jastrych powinien mieć grubość co najmniej 4 cm i warto zazbroić go siatką przeciwprężną chroniącą przed pęknięciom. Zatarty na gładko jastrych należy pomalować przynajmniej farbą do betonu, co zapobiegnie jego pyleniu.

autor: Redakcja BudownicwaB2B

opracowanie: Aleksander Rembisz

zdjęcia: portal budujemydom.pl (zdjęcie główne) Dorken, Termo Organika, URSA, ISOVER

film: URSA

Komentarze

Ważne, aby od środka, pod G-K ułożyć szczelną  paroizolację. Od strony poddasza wiatroizolacja pełni głównie rolę ochrony przed pyleniem wełny, a pokrycie podłogi trzeba ułożyć na listewkach  dystansowych i zapewnić możliwość odparowania wilgoci np. przez szczeliny w ...

Gość Paweł

27 Gru 2021, 22:26

Witam, mam belki rozłożone co 60 cm(10x20), pomiędzy chciałbym włożyć wełnę 15 cm na sznurkowaniu i poniżej dodatkowe 10 cm na stelażu płyt GK. Moje pytanie dotyczy wiatroizolacji czy moge ja zamontować bezpośrednio do belek i na to bezpośrednio płyty osb ? pozdrawiam Paweł

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT