Izolacje akustyczne ścian wewnętrznych

Izolacje akustyczne stosowane w domach jednorodzinnych wyciszają dźwięki i zwiększają komfort ich użytkowania, są także bardzo ważne w budynkach komercyjnych, w których polepszają warunki pracy.

Izolacje akustyczne ścian wewnętrznych

Odpowiednie materiały wygłuszają dźwięki głośnej muzyki, rozmów, kroków, pracy urządzeń lub uderzeń w przegrodę działową. Dobrą izolację można uzyskać przez zastosowanie ścianki działowej wypełnionej materiałem pochłaniającym hałas. Jak wygląda wygłuszanie ścian w praktyce?

Izolacje akustyczne w ścianach działowych

Izolacje akustyczne ścian działowych tłumią dźwięki zarówno we wnętrzach pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Dla ścian działowych bez drzwi i otworów określono minimalny współczynnik izolacyjności. Oznaczony jest najczęściej symbolem R’A1. Określa przewidywaną wartość izolacyjności akustycznej ściany po jej wybudowaniu.

Ściany działowe powinny posiadać odpowiednią izolację akustyczną dopasowaną do rodzaju pomieszczeń. Parametry te są następujące:

  • Domy jednorodzinne – wartość izolacyjności akustycznej w takim przypadku wynosi 35 dB. Jeśli w domu znajdują się pomieszczenia sanitarne, to parametr R’A1 dla ścian oddzielających wynosi 38 dB.
  • Budynki wielorodzinne – dla ścian działowych oddzielających m.in. klatki schodowe i mieszkania, R’A1 wynosi 50 dB. Natomiast dla ścian oddzielających garaże i pomieszczenia techniczne to 58 dB.
  • Budynki biurowe – wartość współczynnika akustyczności dla ścian działowych, oddzielających pomieszczenia biurowe mieści się w przedziale 35-40 dB. Z kolei dla pokoi konferencyjnych wynosi 50 dB.

Powyższe wartości są podane dla ścian działowych bez drzwi oraz innych otworów. Dla uzyskania prawidłowej izolacyjności akustycznej w ścianach działowych niezbędne jest zastosowanie materiałów o odpowiednich parametrach. Jednym z najlepszych rozwiązań są płyty izolacyjne z mineralnej wełny szklanej URSA – rekomendowanymi produktami są rozwiązania z linii URSA SILENTIO I URSA PROFILO. Płyty stosowane są w nowo powstających konstrukcjach jako wypełnienie lekkich ścianek działowych, jak i w celach wyciszenia już istniejących murowanych ścian.

Wygłuszanie lekkich ścian działowych

Wygłuszanie ścian działowych polega na ich wypełnieniu za pomocą płyt lub mat z wełny mineralnej. Pierwszym krokiem jest wykonanie konstrukcji z profili, do których zostają przykręcone płyty gipsowo-kartonowe. Konstrukcje buduje się z profili UW50, UW75 lub UW100 oraz profili pionowych CW50, CW75 lub CW100 – w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

Grubość płyt wynosi najczęściej 12,5 mm. W budynkach jednorodzinnych często montowana jest jedna warstwa płyt g-k. Z kolei w budynkach użyteczności publicznej (m.in. w biurach) ściana działowa może składać się z 2 lub 3 warstw płyt.

Izolacje akustyczne lekkich ścianek działowych i proponowane rozwiązania dla poziomu wymagań 35-40 dB.

Płyty URSA SILENTIO i URSA PROFILO z wełny szklanej URSA są dopasowane szerokością do standardowego rozstawu profili, dzięki czemu nie trzeba docinać wełny. Dostępne są w grubościach – 50, 75 i 100 mm. Dzięki temu materiały izolacyjne można dobrać odpowiednio do grubości profili zastosowanych w ścianie.

W ścianach zbudowanych ze stalowych profili CW50 I UW50 stosuje się wełny o grubości 50 mm, w konstrukcjach z innych profili – wełnę o grubości 50, 75 lub 100 mm. Ważne, by grubość dopasować tak, aby maksymalnie wypełniła przestrzeń między płytami.

Izolacje akustyczne dla istniejących ścian

Czasami pojawia się konieczność zmniejszenia hałasu w gotowym pomieszczeniu i wykonania izolacji akustycznej już wymurowanej ściany. Skutecznym sposobem na wygłuszanie ścian już istniejących jest montaż, tzw. przedścianki, która może zwiększyć izolacyjność ściany nawet do 19 dB.

Konstrukcja wykonana jest z profili pokrytych płytami gipsowo-kartonowymi. Ścianka montowana jest do istniejącego muru, dzięki czemu można ją szybko i łatwo wykonać. W zależności od potrzeb, ściana może składać się kilku warstw płyt g-k.

Materiały izolacyjne URSA można stosować również w już istniejących konstrukcjach wykonanych m.in. z drewnianych belek. Świetnie sprawdzają się również w wygłuszaniu sufitów w domach jednorodzinnych i budynkach komercyjnych.

Izolacje akustyczne lekkich ścianek działowych i proponowane rozwiązania dla poziomu wymagań 40-50 dB.

Parametry szklanej wełny mineralnej wpływające na izolację akustyczną Wygłuszanie ścian przy użyciu szklanej wełny mineralnej jest możliwe, dzięki jej parametrom i właściwościom. Materiały służące do tłumienia dźwięków poddawane są pomiarom akustycznym zgodnym z normą EN ISO 354. Ważony współczynnik pochłaniania (absorpcji) dźwięku podawany jest za pomocą parametru αw – skuteczność izolacji akustycznej rośnie wraz z jego wartością. Oznacza to, że produkty posiadają silne właściwości pochłaniania dźwięków.

Skompresowane włókna zatrzymują, pochłaniają i skutecznie tłumią dźwięki. Kluczowa dla tłumienia hałasu jest sprężysta i porowata struktura wełny mineralnej. Płyty posiadają wymiary 600 mm x 1250 mm, co odpowiada standardowemu rozstawowi profili w ścianach działowych, dzięki temu można uzyskać ciągłość izolacji i tym samym najlepsze właściwości akustyczne ścianki.

Warto również podkreślić, że odpowiednia struktura wełny zapewnia prawidłowy przepływ powietrza. To zapobiega gromadzeniu wilgoci we wnętrzu konstrukcji i powstawaniu niebezpiecznych dla zdrowia grzybów. Dodatkowo stosowanie wełny mineralnej szklanej znacznie zwiększa bezpieczeństwo pożarowe – produkty są zgodne z normą A1 wg PN-EN 13501-1, co oznacza, że są niepalne.

Skuteczne wygłuszanie istniejących lub nowych ścian jest możliwe tylko przez wykorzystanie odpowiednich materiałów takich jak mineralna wełna szklana. W asortymencie marki URSA znajdziecie bardzo szeroką gamę wyrobów do wypełniania ścianek działowych, co pozwoli na dopasowanie parametrów materiału do wymagań technicznych i indywidualnych potrzeb danego projektu.

źródło i zdjęcia: URSA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT