W Unii Europejskiej problem niskiej efektywności energetycznej budynków jest powszechny. Aż 85% obiektów ma ponad 20 lat, z czego wiele nie spełnia współczesnych standardów dotyczących izolacji termicznej i zużycia energii.
Koszty renowacji tych budynków są wysokie, co dodatkowo utrudnia poprawę ich efektywności.
Termomodernizacja z dofinansowaniem
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma dobre wiadomości dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.
Do 25 października spółdzielnie mieszkaniowe, spółki prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, prowadzące działalność mieszkaniową, oraz wybrani dostawcy usług energetycznych współpracujący z tymi podmiotami mogą składać wnioski o współfinansowanie remontów i modernizacji mających na celu poprawę efektywności energetycznej.
Warunkiem jest, by byli mikro-, małymi lub średnimi przedsiębiorstwami albo małymi spółkami o średniej kapitalizacji.
Dofinansowanie obejmuje m.in. ocieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację fasad, wymianę oświetlenia na energooszczędne, przebudowę systemów grzewczych oraz modernizację źródeł ciepła, w tym zewnętrznych, oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE).
Program wspiera również inwestycje w systemy zarządzania energią (BMS), modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji, a także instalację urządzeń do zdalnego odczytu indywidualnych kosztów dostarczonego ciepła lub chłodu.
Budżet programu wynosi ponad 494 mln zł
Szczegółowe informacje na temat programu „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (wraz z instalacją OZE) – budynki wielorodzinne” można odnaleźć tutaj
Okna i drzwi to podstawa
Skoro można skorzystać z dofinansowania, warto zwrócić uwagę na produkty idealnie wpisujące się w wymagania programu.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że samo docieplenie ścian czy wymiana źródła ciepła nie wystarczą do poprawy efektywności energetycznej budynku, jeśli okna lub drzwi są nieszczelne.
Straty ciepła przez te elementy mogą sięgać nawet 20-30%. Dlatego tak istotne jest, aby okna i drzwi były wysokiej jakości i charakteryzowały się najlepszymi parametrami.
W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,9 W/m²K. Okna WIŚNIOWSKI PRIMO 82 oferują współczynnik na poziomie 0,76 W/m²K, a systemy podnoszono-przesuwne tej samej marki (HST PRIMO SkymotionMax) osiągają nawet 0,69 W/m²K.
Oprócz świetnych parametrów termoizolacyjnych, okna PVC PRIMO cechują się trwałością i estetyką, a także wysoką izolacją akustyczną – standardowy współczynnik wynosi 38 dB. Oznacza to, że hałas z zewnątrz jest redukowany dokładnie o tę wartość.
W kontekście ruchu ulicznego, gdzie poziom hałasu wynosi 80-90 decybeli, wybór okien z dobrą izolacją akustyczną staje się kluczowy, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych położonych w ruchliwych okolicach.
Okna PVC DELEVO, wyposażone w pakiet trzyszybowy o Ug = 0,5 W/m²K oraz system potrójnych uszczelek, gwarantują doskonałą izolację termiczną. Ich minimalistyczny design nawiązuje do wzornictwa stolarki aluminiowej, co umożliwia estetyczne łączenie tych dwóch rodzajów okien.
Dla osób poszukujących dodatkowej ochrony, dostępne są opcje w klasie antywłamaniowej SECURITY 1 lub SECURITY 2.
Te ekonomiczne okna PVC od WIŚNIOWSKI to także doskonały wybór dla zrównoważonego budownictwa – dzięki technologii produkcji okien DELEVO, na każdą tonę użytego surowca zaoszczędzono do 2 ton CO2.
W ofercie WIŚNIOWSKI znajdują się również drzwi stalowe i aluminiowe (zewnętrzne oraz wewnętrzne), które doskonale sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych, nawet w trudnych warunkach użytkowych.
Dzięki szerokiemu wyborowi kolorów, akcesoriów, wypełnień i wyposażenia, można je łatwo dopasować do każdego obiektu.
Stalowe drzwi profilowe, takie jak JANSEN JANISOL FORSTER UNICO z panelem termicznym oraz JANSEN ECONOMY 50 FORSTER PRESTO bez panelu termicznego, zapewniają skuteczną ochronę przed utratą ciepła.
Ich współczynnik przenikania ciepła zaczyna się od 1,2 W/m²K, a klasa wodoszczelności 3A umożliwia montaż drzwi nawet bez zadaszenia.
Drzwi JANSEN wyróżniają się wysoką wytrzymałością i są chronione przed włamaniami dzięki specjalnym okuciom, bolcom antywyważeniowym oraz szybom klejonym i hartowanym.
Podwójne uszczelki przymykowe gwarantują szczelność oraz redukcję hałasu przy zamykaniu.
Aluminiowe drzwi WIŚNIOWSKI łączą estetykę z odpornością na trudne warunki atmosferyczne oraz świetną izolację termiczną.
Wysokiej jakości profile, szyby zespolone i panele ze stali ocynkowanej spełniają najwyższe standardy trwałości.
Mieszkańcy starszych budynków wielorodzinnych często zmagają się z problemami wynikającymi z niskiego standardu technicznego i braku nowoczesnych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej.
Niedoizolowane ściany, nieszczelne dachy oraz błędy konstrukcyjne mogą prowadzić do powstawania pleśni, która z kolei może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak alergie czy choroby układu oddechowego.
Wadliwa izolacja okien i drzwi dodatkowo przyczynia się do strat ciepła, co sprawia, że budynek jest trudny do ogrzania zimą, a wilgotne powietrze osadza się na zimnych ścianach, pogłębiając problem.
Źródło i zdjęcia: WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
Komentarze