Witamina "N" - czym jest nowy trend wnętrzarski?

W 2020 r. trendy wnętrzarskie inspirowane są naturą i określane metaforycznie witaminą „N". Szczególnie doceniane są projekty, które przybliżają nas do środowiska naturalnego, w trakcie codziennych czynności.

Witamina "N" - czym jest nowy trend wnętrzarski?

Witamina "N", czyli wnętrza bliższe naturze!

W czasach, w których zdecydowaną większość swojego życia spędzamy w pomieszczeniach, dostęp do naturalnego światła, świeżego powietrza i zieleni, naturalne materiały będą pożądanymi elementami w naszych domach. Rośnie świadomość ekologiczna, a co za tym idzie, coraz częściej będziemy sięgać po trwałe i energooszczędne rozwiązania.

Sporo terapii opiera się na powrocie do korzeni, na spędzaniu czasu na łonie natury. Regularne zażywanie „witaminy N" jawi się jako jedyne antidotum na społeczne oddalenie się od świata przyrody. 41 proc. Polaków spędza na dworze średnio jedną godzinę w tygodniu lub mniej – tak wynika z badań zrealizowanych przez YouGov na zlecenie Grupy VELUX.

Duża ilość światła wpływa na wydajność
Duża ilość światła wpływa na wydajność. Fot. Velux 

Większość badanych uważa, że będąc dzieckiem przebywali na dworze częściej niż obecne pokolenie. Z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania na rynku nieruchomości.

Rosnąca świadomość inwestorów wpływa na warunki mieszkaniowe. Ważne jest, aby do budowy i wykończenia wykorzystywane były produkty niezagrażające zdrowiu i dobrze wpływające na  samopoczucie. Poszukiwanie rozwiązań zbliżających nas do natury będzie coraz częstsze.

Jak światło dzienne wpływa na wydajność?

Na nasze samopoczucie i zdolności poznawcze wpływa ilość naturalnego światła. Jest to szczególnie ważne przy aranżacji miejsc pracy i nauki. Według badań ustalono, że w firmach, w których odnotowano 15 proc. wzrostu wydajności, pracownicy mieli w budynku zdecydowanie więcej światła dziennego. W innym badaniu studenci rozwiązujący ten sam test w warunkach dobrego oświetlenia osiągnęli od 7 do 18 proc. lepsze wyniki, niż Ci którzy siedzieli w ciemnych salach.

Pogorszenie wzroku, problemy ze snem i koncentracją, powodem tych dysfunkcji jest złe oświetlenie. Ludzkie oko ma specyficzny system sensoryczny i wykorzystuje światło dzienne do wydzielania hormonów i neuroprzekaźników w mózgu. Proces ten obejmuje regulację poziomu kortyzolu tzw. hormonu stresu oraz melatoniny – odpowiedzialnej za zdrowy sen. Zatem w ciągu dnia powinniśmy maksymalnie wykorzystać w naszych wnętrzach promienie słoneczne jako źródło oświetlenia.

Widok z okna ma znaczenie  

Nie od dziś wiadomo, że widok na zieleń za oknem, niebo, chmury, słońce to cecha środowiska domowego, która może mieć realny wpływ na nasze samopoczucie i sposoby radzenia z codziennymi wyzwaniami.

W 2020 roku classic blue został ogłoszony kolorem roku. Został stworzony z myślą o naturze, a jego inspiracją stały się barwy nieba o zmierzchu i spokojnego oceanu, które pomagają się uspokoić i wpływają na nasze ciało i umysł.

Zieleń za oknem jest świetnym regulatorem poziomu stresu
Zieleń za oknem jest świetnym regulatorem poziomu stresu. Fot. Velux 

Bezpośredni kontakt z otoczeniem podczas wykonywania codziennych zadań, wpływa także na efektywność. Wiąże się to z możliwością doświadczania cyklu dnia oraz stanu pogody. Różnorodność informacji z zewnątrz równoważy męczącą monotonię i przyczynia się do niwelowania uczucia zmęczenia.

Naturalne materiał w najbliższym otoczeniu 

Dbałość o przyrodę i odpowiedzialność za jej stan to także decydowanie się na takie produkty, które są trwałe i poddają się recyklingowi. Wykończenie w drewnie to już nie tylko trend wnętrzarski, ale też alternatywa dla plastiku, który może emitować szkodliwe substancje.

Nadchodzącym zwiastunem zmian na rynku wnętrzarskim jest powrót do roślin doniczkowych, zabawek drewnianych oraz produktów rzemieślniczych. Ponadczasowe i trwałe rozwiązania wpiszą się w trend minimalistycznych wnętrz z akcentami indywidualnych preferencji, a zielone dachy i domowe ogródki będą filtrować powietrze i zapewnią bliskość żywej przyrody.

Kontrola jakości powietrza 

W ciągu dnia człowiek wdycha około 30 kg powietrza wykonując 22 tysiące oddechów. Aktywność czteroosobowej rodziny obejmująca takie czynności, jak gotowanie, kąpiel itp. powoduje, że do powietrza w domu trafia średnio 10 litrów wody dziennie.

Jakość powietrza ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie
Jakość powietrza ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Fot. Velux 

Odpowiednia wentylacja i wietrzenie pomieszczeń są niezbędne, a w 2020 roku coraz częściej będziemy mówić o jakości powietrza nie tylko na dworze, ale też w pomieszczeniach, w których spędzamy większość swojego czasu.

Nowe rozwiązania technologiczne pomogą nam w monitorowaniu powietrza w naszych wnętrzach, mogą one samodzielnie decydować kiedy przewietrzyć pokój. Psychologowie środowiskowi radzą, aby w projektach uwzględniać naturalny przepływ powietrza dzięki właściwie rozmieszczonym oknom.

Rozwiązania w zgodzie z naturą

Już od kliku lat poszukujemy rozwiązań, które poprawią komfort naszego życia, ale jednocześnie sprawią, że obniżymy swoje rachunki za prąd i zminimalizujemy wpływ naszych domów na środowisko. Technologie typu smart home to sygnał czekających nas zmian w budownictwie.

Elektryczne sterowanie sprzyja oszczędności energii, dlatego inwestorzy coraz częściej będą oceniać takie rozwiązania w perspektywie długofalowych korzyści. Indywidualne programy umożliwiają odcięcie się od świata technologii, kiedy tego potrzebujemy i skoncentrowanie się na gromadzeniu doświadczeń przyrodniczych w czasie np. wakacji i spacerów po lesie.

Źródło i zdjęcia: Velux 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT