Rozwiązania Schüco w fasadach inspirowanych motywem kodu kreskowego

Graficzny zapis informacji, opracowany głównie z myślą o handlu i logistyce, stał się swoistym kodem kulturowym obecnych czasów, wciąż znajdując zastosowania w architekturze i sztuce. Innowacyjny design aluminiowych okien panoramicznych i nowych skrzydeł wentylacyjnych Schüco umożliwia łatwą realizację projektów fasad inspirowanych motywem kodu kreskowego.

Rozwiązania Schüco w fasadach inspirowanych motywem kodu kreskowego

Najprostszą formą kodu paskowego jest kombinacja jasnych i ciemnych kresek, która pozwala na identyfikację produktów za pomocą specjalnego czytnika. Następcą kodu kreskowego jest QR Code, czyli alfanumeryczny kod matrycowy, wynaleziony w latach 90. w Japonii w odpowiedzi na potrzebę takiej formuły fotokodu, która pomieści cały japoński alfabet.

To właśnie możliwość cyfrowego zapisu nawet 4000 znaków sprawiła, że kod stał się nośnikiem różnego rodzaju informacji. Pozwala wprowadzić na telefon komórkowy nie tylko treści czy pliki graficzne, ale też multimedia i różnego rodzaju odnośniki.

Kod ten można obecnie spotkać także w przestrzeni miejskiej, gdzie umożliwia pobieranie przewodników, opisów zabytków czy aplikacji. Dzięki atrakcyjnej formie graficznej, kod upodobali sobie także architekci i artyści, wykorzystując go w swoich projektach.

Budynki inspirowane motywem kodu kreskowego

Kody kreskowe to graficzny zapis danych elektronicznych, dlatego są prawdziwym symbolem obecnych czasów. Do przestrzeni publicznej przenikają nie tylko w formie niewielkich tabliczek w muzeach i na zabytkach, ale też na dużych powierzchniach wykonanych z kostki brukowej lub nawet całych witryn i elewacji budynków.

Z inspiracji kodami powstało wiele projektów architektonicznych. Takie realizacje można oglądać między innymi w Chinach, Dubaju czy Japonii. W porcie w Oslo powstała nawet cała dzielnica z układem biurowców, które z oddali przypominają kod kreskowy.

Również w Polsce można znaleźć takie budynki, przykładem są biurowce Wola Center czy Proximo w Warszawie.

Okna nośnikiem designu

Charakterystyczne kody kreskowe w formie pasów czy matryc z QR kodami powstają na fasadach nowoczesnych budynków przez kontrastujące ze sobą kolorystycznie pola białe i przeszklone czy też transparentne i czarne. Z myślą o takich projektach firma Schüco wprowadziła do oferty nowe rozwierne lub uchylne skrzydła wentylacyjne Schüco AWS 75 PD VV.SI, które można zestawić z oknami panoramicznymi AWS 75 PD.SI w imponujących rozmiarów pasma okienne i wstawiać w konstrukcje fasad słupowo-ryglowych.

Systemy te mają tą samą szerokość profili i zlicowaną od wewnątrz ramę skrzydła, dzięki czemu można osiągnąć efekt maksymalnej transparencji i klarowności przeszkleń. Skrzydła wentylacyjne mogą osiągać maksymalną wysokość nawet do 3000 mm i szerokość 300, 250 lub 170 mm.

W rozwiązaniu zastosowano specjalne zespojenie profili, zapewniające wysoką szczelność i izolacyjność akustyczną, a także zapobiegające odkształcaniu się pod wpływem zmian temperatur. Dzięki temu skrzydła wentylacyjne są idealnym uzupełnieniem nowoczesnej, zrównoważonej architektury o ambitnym charakterze.

źródło i zdjęcia: Schüco International Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE