Wymiana okien w 2021 roku - stawiamy na podwyższoną izolację

Już w 2021 roku w Polsce budowane będą tylko wysoko energooszczędne budynki. Do otrzymania takich parametry, wymagane będzie zastosowanie odpowiedniej stolarki okiennej, która jest wyznacznikiem właściwej izolacji cieplnej.

Wymiana okien w 2021 roku - stawiamy na podwyższoną izolację

Właściwa izolacja wysoko energooszczędnych budynków 

Za dwa lata w życie wejdzie prawo, które regulować będzie minimalne zużycie energii do ogrzewania i instalacji (na poziomie zaledwie 70 kWh/m²). Kluczem do osiągnięcia takich standardów będzie odpowiednie zaprojektowanie ciepłych powłok budynku, w tym również okien o wysokiej izolacji cieplnej, zbliżonej niemal do wymagań obowiązujących w budownictwie pasywnym.

Wybierając stolarkę warto kierować się trwałością i innowacyjnością zastosowanych w niej rozwiązań konstrukcyjnych. Dzięki temu zagwarantujemy długookresową energooszczędność i trwałość wartości inwestycji na przyszłe lata.

Od 2021 r. wprowadzony zostanie obowiązek stosowania w budynkach nowych i modernizowanych znacznie cieplejszych okien o współczynniku przenikania ciepła Uw nieprzekraczającym 0,9 W/m2K.

Kryterium zostało zbliżone do warunku obowiązującego w standardzie domów pasywnych, gdzie wartość Uw dla stolarki wynosi nie więcej niż 0,8 W/m2K. Obecnie wymagany przez prawo parametr to 1,1 W/m2K.

Producenci energooszczędnych okien podkreślają, że od jakiegoś czasu inwestorzy wybierają stolarkę o lepszych właściwościach, niż przewidują warunki techniczne.

- Wybór cieplejszych okien wynika między innymi z racjonalnej kalkulacji ekonomicznej. Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, taka inwestycja spłaca się z czasem, oczywiście pod warunkiem, że stolarka zachowa na długo swoje właściwości termiczne.

Dlatego w naszych energooszczędnych oknach z PVC-U stosujemy rozwiązania, które pozwalają zapewnić wysoką trwałość parametrów – podkreśla Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.

W siedmiokomorowych oknach Schüco LivIng zastosowano uszczelnienia z termozgrzewalnego EPDM, które długo zachowują swoją elastyczność. Przy zastosowaniu dodatkowego środkowego uszczelnienia może osiągać nawet standard pasywny o współczynniku Uw ≤ 0,8 W/m2K i 4 klasie przepuszczalności powietrza.

Głębsza zabudowa oraz możliwość użycia specjalnych szyb, zapewni wysoką izolacyjność akustyczną aż do 47 dB. Okno Schüco LivIng Alu Inside z certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt, to interesująca propozycja dla budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego.

Zamiast stalowych wzmocnień zastosowano w nim wąskie, aluminiowe płaskowniki, które są trwale łączone z tworzywowym profilem w procesie jego wytłaczania, co pozwala zredukować mostki termiczne. Aby obniżyć straty energii do minimum wystarczy zastosować powierzchnie aluminiowe wzmocnień, które odbijają nawet do 90% energii cieplnej.

Okna Schüco z PVC-U mogą być dodatkowo fabrycznie integrowane z estetycznymi balustradami. W ten sposób można połączyć energooszczędność z designem i ochroną przed wypadnięciem, która jest wymogiem w przypadku stosowania tak modnych obecnie portfenetrów.

Jeśli decydujemy się na modne duże drzwi tarasowe musimy też zadbać o ich termoizolacyjność. Drzwi tarasowe, jako przegroda przeszklona, powinny być traktowane tak samo jak okno, bez względu na sposób otwierania.

Na rynku obecnie znaleźć można drzwi przesuwne z PVC-U o współczynniku Uw nieprzekraczającym 0,9 W/m2K. Jedynym problemem w przypadku tego typu stolarki może być szczelność.

Drzwi energooszczędne podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide zapewniają optymalną ochronę za pomocą, fabrycznie wprowadzonych w profil, zgrzewalnych uszczelnień z EPDM. Zachowują one elastyczność także w newralgicznym obszarze naroży wewnętrznych.

Zastosowane pomiędzy skrzydłem i ramą ościeżnicy obwodowe uszczelnienie zapobiega kondensacji wody i powstawaniu przeciągów. Drzwi zaprojektowane w ten sposób, ze standardową szybą Ug=0,6 W/m2K, mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m2K, czyli lepszy od tego, jaki ma obowiązywać od roku 2021.

Właściwa ochrona cieplna idzie w tym przypadku w parze ze smukłym wyglądem i dużymi wymiarami skrzydeł, które mogą osiągać maksymalnie do 6,5 m szerokości i 2,8 m wysokości. Dzięki temu stolarka zapewnia doskonały widok i bardzo dobre doświetlenie pomieszczeń.

Ciekawa koncepcja okuć gwarantuje łatwą i lekką obsługę skrzydeł o wadze nawet do 400 kg. Charakteryzują się także niewielką głębokością zabudowy 194 mm co sprawia, że drzwi mogą być stosowane nie tylko w budynkach nowych, lecz także poddawanych modernizacji.

Źródło i zdjęcia: SCHUCO

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT