Współcześni odbiorcy oczekują od okien i drzwi nie tylko bezproblemowego otwierania i zamykania. Ważny jest dla nich komfort korzystania z tych rozwiązań, bezpieczeństwo i estetyka, a także dodatkowe funkcje. Zaawansowane technologicznie wyroby stolarki budowlanej spełniają te wymagania, oferując użytkownikom szereg korzyści.
Technologia przyszłości w Twoim domu
Okna dachowe pomogły "odzyskać" dla potrzeb domowników klimatyczne wnętrza, jakimi są pełne urokliwych skosów poddasza. Nowoczesna stolarka tego typu nie ogranicza się tylko i wyłącznie do zapewnienia dostępu naturalnego światła do pomieszczeń.
Okno powinno być nie tylko piękne i ciepłe, lecz także bezpieczne oraz maksymalnie funkcjonalne, wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO, producenta okien dachowych, firmy zrzeszonej w Związku POiD. Nowoczesne produkty mogą np. zapewniać zdrowy mikroklimat na poddaszu dzięki wykorzystaniu bezobsługowych, automatycznych nawiewników, które dostarczają do wnętrza optymalną ilość świeżego powietrza, dodaje Janusz Komurkiewicz.
Takie nawiewniki to tylko jeden z przykładów innowacji, jakie znajdziemy w oknach dachowych FAKRO. Ich bogata oferta obejmuje m.in. konstrukcje uchylno-obrotowe czy też zintegrowany system automatycznego sterowania stolarką i wszechobecną w domu automatyką, np. oświetleniem oraz ogrzewaniem.
Na poddaszu, lecz także w każdym innym wnętrzu, dobrze sprawdzi się szkło. Może być ono wykorzystane np. stworzenia niecodziennych drzwi czy wyznaczenia strefy kąpielowej w łazience.
Nowoczesne szyby oferują szereg niedostępnych wcześniej funkcjonalności, jak zmiana przezierności na żądanie, mówi Maciej Mańko, Market Manager w Glassolutions Saint-Gobain, firmie zajmującej się produkcją energooszczędnych szyb, zrzeszonej w Związku POiD. Aktywne szkło można "zasilić" energią elektryczną. Pod wpływem przepływu prądu zmiennego zmienia ono swój wygląd z matowego na zupełnie przejrzyste. Dzięki temu, zapewnia dyskrecję wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy, a jednocześnie pozwala na kreację oryginalnego wnętrza, dodaje Maciej Mańko.
Co ważne, aktywne szkło w przypadku braku zasilania pozostaje w pełni matowe. Pozwala to zachować prywatność niezależnie od warunków. Szkło, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, można z powodzeniem stosować nie tylko w domach, lecz także przy aranżacji przestrzeni biurowej czy wnętrz nowoczesnych hoteli.
Komfort, design, bezpieczeństwo
Współczesna architektura uwielbia nieszablonowe bryły i elewacje budynków. Rozwiązaniem, które pozwala wcielać w życie wizje architektów są, wykonane z aluminium, systemy fasadowe. Wykorzystuje się je najczęściej przy wznoszeniu biurowców, hal sportowych, hoteli czy przeszkleń dachowych.
Największą popularnością odbiorców cieszą się w tej grupie systemy słupowo-ryglowe, tłumaczy Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa, firmy członkowskiej Związku POiD. W rękach architekta zamieniają się one w narzędzie służące do realizacji nawet najbardziej śmiałych projektów. Zastosowany w systemie szereg połączeń kątowych daje swobodę w projektowaniu konstrukcji przestrzennych, a zespół dopasowanych do siebie izolatorów stanowi ochronę przed utratą energii cieplnej, precyzuje Bożena Ryszka.
Wysokie parametry termiczne aluminiowych systemów fasadowych Aluprof sprawiają, że można je stosować w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.
Nowoczesne budynki biurowe wyróżniają się niebagatelną formą. Aby zapewnić wnętrzom dopływ optymalnej ilości naturalnego światła, stosuje się w nich okna o ponadstandardowych gabarytach, wyposażone w ciężkie, składające się z nawet czterech tafli szkła, pakiety szybowe.
Korzystanie z takich przeszkleń musi być bezpieczne i komfortowe. Dlatego wymagają zastosowania najwyższej jakości okuć, wyjaśnia Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD. Okucia muszą być przystosowane do współpracy ze skrzydłami o dużej masie, wynoszącej nawet kilkaset kilogramów. Często wyposaża się je również w dodatkowe elementy, jak napędy i siłowniki pneumatyczne ułatwiające manewrowanie, np. otwieranie czy mikrowentylację, uzupełnia ekspert.
Rozwiązania Roto cechuje także atrakcyjny design - zawiasy i klamki mają nowoczesny kształt, a bogata paleta kolorów, licząca ponad 200 odcieni, daje możliwość dopasowania tych elementów do wystroju każdego wnętrza.
źródło: Związek POiD
zdjęcie: FAKRO
Komentarze