Dziś każdy nowo powstający budynek musi spełniać rygorystyczne wymogi zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej, aby zachować swoją wartość rynkową w dłuższej perspektywie.
Jednym ze sposobów efektywnego zmniejszania śladu węglowego budynków jest zastosowanie produktów z materiałów nadających się do recyklingu, które można ponownie wykorzystać po zakończeniu ich użytkowania.
Wysokiej jakości aluminium używane do produkcji okien i drzwi Schüco doskonale wpisuje się w te wymagania. Jest to wszechstronny materiał, który można wielokrotnie poddawać recyklingowi przy relatywnie niskich emisjach CO₂.
Równie przyjaznym dla środowiska surowcem jest wysokiej jakości PVC-U, które również można wielokrotnie przetwarzać bez utraty jakości. Recykling poszczególnych elementów fasady ma sens tylko wtedy, gdy nie są one już przydatne do dalszego użytkowania.
Dzięki etykiecie IoF ID (Internet of Façades) wszystkie informacje o danym elemencie są przechowywane cyfrowo, co ułatwia konserwację, ewentualne naprawy i pozwala wydłużyć cykl życia tych elementów.
Mała etykieta o dużym znaczeniu
Najlepszym sposobem na uniknięcie emisji związanych z recyklingiem i produkcją nowych elementów stolarki jest przedłużenie ich żywotności. Firma Schüco dostarcza narzędzi, które ułatwiają konserwację i modernizację okien oraz drzwi, a także powtórne wykorzystanie cennych materiałów na etapie recyklingu.
System IoF ID przypisuje każdemu elementowi unikalną cyfrową tożsamość, umożliwiając łatwy i szybki dostęp do wszystkich danych za pomocą smartfona.
Wystarczy zeskanować kod QR na etykiecie umieszczonej na oknach i drzwiach Schüco, aby uzyskać informacje, takie jak rok produkcji, użyty system, materiały, warunki gwarancji oraz historię napraw.
IoF ID umożliwia także łatwe składanie zgłoszeń serwisowych oraz zleceń na naprawy, konserwacje i modernizacje elementów.
Schüco od lat oferuje niezbędne części zamienne, nawet do starszych systemów.
Dokumentacja elementów zamieszczana na etykiecie IoF ID już w momencie montażu tworzy ich "cyfrowego bliźniaka" i jest dostępna na potrzeby prac konserwacyjnych przez cały okres użytkowania.
Dzięki temu można szybko przywołać potrzebne informacje nawet kilkadziesiąt lat po wybudowaniu budynku.
Trzy elementy systemu
Jakie okucie zostało zamontowane? Czy okno było poddawane konserwacji? Czy stare uszczelki nadają się do recyklingu? Wszystkie te informacje są dostępne w "cyfrowym bliźniaku" elementu, który można wyświetlić w dowolnym miejscu i czasie.
Dostępne są dwie aplikacje: IoF Manager w wersji przeglądarkowej oraz IoF App na smartfony. IoF App umożliwia pobieranie informacji bezpośrednio z elementu, wystarczy zeskanować kod QR na etykiecie lub użyć komunikacji bliskiego pola (NFC).
Z aplikacji IoF App mogą korzystać zarówno użytkownicy końcowi, jak i firmy serwisujące. Jedyną różnicą jest sposób rejestracji.
Profesjonaliści muszą się zarejestrować i udokumentować odpowiednie uprawnienia, aby uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak tworzenie cyfrowych bliźniaków elementów, zapisywanie dat oddania do użytkowania oraz wprowadzanie i sprawdzanie informacji o pracach serwisowych.
Użytkownicy końcowi mogą korzystać z aplikacji bez logowania, wyświetlając informacje na temat daty instalacji, użytych materiałów oraz tworząc zgłoszenia serwisowe i przeglądając broszury oraz katalogi dotyczące zamontowanych systemów.
Wersja przeglądarkowa programu IoF Manager jest przeznaczona wyłącznie dla specjalistów.
Umożliwia ona tworzenie nowych projektów, dodawanie do nich elementów, dokumentów oraz certyfikatów, a także przetwarzanie zgłoszeń serwisowych od użytkowników.
Dzięki temu system IoF ID znacząco przyczynia się do przedłużenia cyklu życia stolarki, a w jej końcowym etapie ułatwia ponowne wprowadzenie surowców do obiegu materiałowego. IoF ID jest kluczowym elementem kompleksowego programu zarządzania emisjami CO₂ w całym cyklu życia powłoki budynku.
Więcej informacji na stronie: www.schueco.pl
Źródło i zdjęcia: Schüco
Komentarze