Zabezpieczenie rolet zewnętrznych podczas budowy

Prawidłowe zabezpieczenie zamontowanej już stolarki zagwarantuje jej bezawaryjne działanie po zakończeniu budowy domu. Ekspert firmy KRISPOL podpowiada, jak chronić rolety przed uszkodzeniami i awarią oraz jak zadbać o zamontowane produkty do czasu, gdy prace budowlane zostaną zakończone.

Zabezpieczenie rolet zewnętrznych podczas budowy

Rolety zewnętrzne są elementem budynku mającym na celu zapewnienie komfortu oraz poczucia prywatności mieszkających w nim osób. Aby cieszyć się ich wieloletnim, bezawaryjnym użytkowaniem, uruchomienie rolet zewnętrznych powinno nastąpić dopiero w momencie oddania budynku do użytku.

Zyskujemy wtedy pewność, że obsługujące je osoby będą je traktować ze starannością i zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli rolety zewnętrzne są używane na etapie budowy przez liczne ekipy budowlane przewijające się przez inwestycję, to istnieje prawdopodobieństwo, że ulegną one awarii lub uszkodzeniu.

Szczególnie dużym ryzykiem usterek obarczone są następujące elementy:

  • Napęd - istnieje możliwość uszkodzenia napędu na skutek podłączenia w instalacji różnego rodzaju maszyn budowlanych, których sposób działania oraz poziom zabezpieczeń może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki w napędzie. Ponadto niewłaściwe uruchamianie i podłączanie przez nieuprawnione osoby może doprowadzić do spalenia napędu.
  • Pancerz - użytkowanie rolet zewnętrznych na etapie budowy niesie za sobą ryzyko uszkodzenia powierzchni pancerzy na skutek uszkodzeń mechanicznych wynikających z prowadzonych prac budowlanych. Istnieje także duże prawdopodobieństwo zanieczyszczenia rolet przez różnego rodzaju kruszywa, zaprawy, podkłady, czy płyny chemiczne, których nie brakuje na budowie. Często na szczotkach prowadnic, po których porusza się pancerz rolety osadza się pył budowlany, który w połączeniu z wilgocią utwardza się powodując mechaniczne ścieranie powłok ochronnych. Kolejna usterka, na którą narażony jest pancerz, to możliwość zerwania elementów złączonych profili oraz wieszaków wskutek użytkowania rolet, których skrajne położenie dolne nie jest ograniczone parapetem, czy posadzką.
  • Profile - użytkowanie rolet zewnętrznych na etapie budowy może spowodować odkształcanie się profili w miejscach ich połączeń, powodując powstawianie nieregularnych prześwitów. Wszystkiemu winne są zanieczyszczenia gromadzące się w przestrzeniach między profilowych.

Mając na uwadze fakt, że rolety zewnętrzne są osłonami, których montaż powinien odbywać się w budynkach stanu surowego zamkniętego, to niezwłocznie po ich instalacji powinny one zostać podniesione i zabezpieczone przed potencjalnymi zabrudzeniami, zanieczyszczeniami, przypadkowymi uderzeniami, błędnym podłączeniem, czy innymi mechanicznymi uszkodzeniami. Aby długo cieszyć się zaletami płynącymi z posiadania rolet zewnętrznych, inwestor powinien znać zagrożenia płynące z użytkowania rolet już na etapie budowy i zadbać o ich właściwe zabezpieczenie – mówi Maciej Szczepański, Kierownik Działu Produktu KRISPOL.


źródło i zdjęcia: Krispol

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT