Drewno to niezwykle atrakcyjny naturalny materiał. Za jego wadę uznać można jedynie konieczność przeprowadzenia okresowej konserwacji. Nietrudno rozpoznać, które drewniane okna wymagają odświeżenia. Alarmującym sygnałem powinny być dla nas drobne pęknięcia powłoki chroniącej, delikatne przetarcia, czy wybrzuszenia ramy okiennej. Kiedy zauważymy, któryś z symptomów warto szybko zareagować. Istotną kwestią jest rozpoczęcie renowacji zanim powłoka farby zacznie się łuszczyć i straci szczelność. Nie powinno dopuścić się do sytuacji, gdy w głąb drewna zacznie wnikać woda.
Na rynku znajdziemy szeroki wybór preparatów zabezpieczających do drewna. Godnym polecenia produktem do okien jest niewątpliwie emalia. Jej największą zaletą jest wysoka trwałość i możliwość stosowania na różnych powierzchniach np. drewnianych, metalowych czy z tworzywa sztucznego.
Emalie zapewniają doskonałe krycie malowanej powierzchni i gwarantują trwały kolor. Ponadto są odporne na zadrapania i zarysowania. Sama aplikacja preparatu nie stanowi też żadnego problemu. W przeciwieństwie do produktów tradycyjnych, których czas schnięcia wynosił kilkanaście godzin, emalie nowej generacji są suche w dotyku już nawet po 20 minutach. Jeśli zamiast efektu krycia zależy nam na podkreśleniu rysunku słojów drewna, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie lakierobejcy. Szybkoschnąca Lakierobejca ochronno-dekoracyjna Altax podkreśla naturalne piękno drewna i dostępna jest w 5 wariantach kolorystycznych.
Kolejnym wartym uwagi preparatem przeznaczonym do renowacji okien jest olej. Polecany do twardych gatunków drewna oraz drewna egzotycznego. Nie tworzy on powłoki na odnawianej powierzchni, dzięki czemu zapobiega łuszczeniu się nawet w ekstremalnych warunkach. Podkreśla naturalny wygląd drewna, wzmacniając jego kolor, nadając połysk i uwydatniając słoje.
Przed rozpoczęciem właściwej renowacji, nie można zapominać o uprzednim przygotowaniu odnawianej powierzchni. Nie każde warunki atmosferyczne sprzyjają tego typu zabiegom. Nakładanie warstw preparatu nawierzchniowego nie powinno przebiegać w temperaturze poniżej 10°C oraz przy względnej wilgotności powietrza powyżej 80%. Przed przystąpieniem do renowacji należy oczyścić drewnianą powierzchnię. Następnie trzeba usunąć starą powłokę malarską, dokładnie szlifując drewno i odpylić za pomocą wilgotnej ściereczki. Po zakończeniu powyższych czynności, powierzchnia jest gotowa do pokrycia nową warstwą właściwego preparatu ochronno-dekoracyjnego.
Drewno to jeden z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych materiałów. Warto poświęcić czas na jego renowację, która dzięki użyciu nowoczesnych preparatów nie będzie pracochłonna. Odnowione okna z pewnością również znacząco zwiększą atrakcyjność naszego domu czy mieszkania.
Porady udzielił Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax
Zdjęcie: Altax
Komentarze