Produktem, który idealnie nadaje się do odnowienia drzwi wewnętrznych jest emalia. Dzięki swojej dużej trwałości, może być ona stosowana zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz pomieszczeń. Nadaje powierzchniom trwały kolor i zapewnia całkowite krycie. Jeśli więc chcemy przykryć rysunek drewna i nadać mu niespotykany kolor powinniśmy użyć emalii. Przed nałożeniem preparatu należy zadbać, aby malowana powierzchnia była sucha i czysta. Drewno najlepiej jest malować wzdłuż słojów pędzlem, wałkiem do produktów akrylowych lub natryskiem.
Dzięki doskonałej przyczepności, emalią można malować: drewno, tworzywa sztuczne, metal, żeliwo i stal (zabezpieczone wcześniej podkładami antykorozyjnymi). Może być też używana do odnawiania starych powłok malarskich, po ich wcześniejszym zmatowieniu. Szybkoschnąca emalia Altax jest sucha już 20 minut od jej nałożenia, a po 1 h powierzchnia jest gotowa do dalszego malowania. Zalecam nałożenie od 2 do 3 warstw, by uzyskać lepszy efekt. Emalia dostępna jest w wersji półmatowej, z połyskiem oraz w wersjach kolorystycznych.
Gdy jednak chcemy zachować naturalny wygląd drewna do pomalowania drzwi powinniśmy wybrać lakier lub lakierobejce. Na rynku są dostępne lakierobejce i lakiery szybkoschnące, których dodatkowym atutem jest niedrażniący zapach. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku odnawiania stolarki w okresie jesienno-zimowym, kiedy trudniej jest zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Lakiery podkreślają naturalny kolor drewna, nie zmieniając jego koloru. Lakierobejce barwią drewniane powierzchnie, podkreślając rysunek słojów i nadając im delikatny połysk. Przed przystąpieniem do malowania drzwi należy zadbać, by drewno zostało wcześniej oszlifowane. Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru lub lakierobejcy zalecamy delikatnie przetrzeć drzwi drobnym papierem ściernym o gradacji 180-240. Pomiędzy drugą a trzecią warstwą drewniana powierzchnia nie wymaga już ponownego szlifowania.
Pamiętajmy, że dostępne w sklepach próbniki są zazwyczaj wykonane na desce sosnowej. Dlatego pierwsze malowanie najlepiej wykonać na niewidocznym kawałku drzwi. W ten sposób przekonamy się, czy efekt końcowy będzie na pewno taki, jakiego oczekujemy.
Ze względu na dobre rozprowadzanie preparatów oraz po ich zakończeniu, narzędzia użyte do malowania wystarczy umyć tylko w wodzie.
Delikatny, niedrażniący zapach produktów szybkoschnących sprawia, że drzwi można odnowić również w okresie jesienno-zimowym. Oszczędzając przy tym czas, pieniądze i zyskując ich piękny wygląd, w końcu nawet używane drzwi, mogą wyglądać jak nowe.
Porady udzielił Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax
Komentarze