Na montaż drzwi zewnętrznych w domach drewnianych ma wpływ metoda wznoszenia, którą wybierzemy. W przypadku domów kanadyjskich o konstrukcji szkieletowej drzwi wejściowe montuje się niemal w ten sam sposób, co w budynkach murowanych. Natomiast w domach z bali, wznoszonych tradycyjną metodą łątkowo-sumikową, montaż drzwi zewnętrznych przebiega według wytycznych opisanych w projekcie danego budynku przez architekta.
Drzwi na balach
Domy drewniane wznoszone z bali cieszą się rosnącą popularnością. Doskonale sprawdzają się zarówno jako domki letniskowe oraz jako większe domy jednorodzinne. W trakcie podejmowania decyzji o wyborze do nich konkretnego modelu drzwi zewnętrznych możemy kierować się takimi samymi wytycznymi, jak dla budynków murowanych. W przypadku domu z bali powinniśmy wybrać drzwi zewnętrzne, które spełniają wymagania określone dla stolarki drzwiowej w jego projekcie, nie istnieją bowiem odgórne wytyczne co do ich parametrów technicznych.
Aby jednak podkreślić piękno surowego, drewnianego budulca, powinniśmy rozważyć zamontowanie drzwi drewnianych, których wygląd współgra z naturalnym materiałem wykorzystanymi do budowy. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku domów drewnianych jest stosowanie ujednoliconej kolorystyki stolarki, np. w odcieniach butelkowej zieleni, brązów czy bordo.
Szkopuł tkwi w montażu
Niezależnie od modelu drzwi, który wybierzemy, w przypadku domów z bali najistotniejsze znaczenie ma ich prawidłowy montaż. Z biegiem czasu domy z bali osiadają pod wpływem ciężaru ścian i dachu. Aby uniknąć uszkodzenia drzwi i okien, wartość obniżenia określa architekt już na etapie projektowania budynku. Dom może obniżyć się nawet o kilka centymetrów, zależnie od rodzaju zastosowanego drewna, ilości wykorzystanych bali oraz ciężaru dachu. Błędy montażowe, które nie uwzględniają naturalnych właściwości drewna, są negatywne w skutkach dla drzwi i powodują ich trwałe uszkodzenie.{logo}
Próg wejściowy w domach z bali montujemy na podwalinie - stałej belce osadzonej na fundamencie. Ramiaki ościeżnicy z kolei mocujemy do ścian, pamiętając jednocześnie, że konstrukcja domu nieustannie pracuje, a więc ich połączenie nie może być stałe, musi zakładać prawdopodobieństwo przemieszczenia. Nad nadprożem należy uwzględnić wypełnioną elastycznym materiałem przestrzeń, która uchroni drzwi przed zmiażdżeniem spowodowanym naciskiem.
Komentarze