Budynki w Europie są jednymi z głównych konsumentów energii, zużywając około 40% ogólnej jej ilości. Jednakże mają one również ogromny potencjał do ograniczenia tego zużycia.
Rozwiązania solarne mogą nawet pozwolić budynkom na pozyskiwanie energii ze Słońca, przyczyniając się do jej produkcji. Dlatego tak istotne jest świadome wybieranie właściwych produktów już na etapie planowania inwestycji budowlanej.
Z jakich programów rządowych można skorzystać?
Obecnie widoczna na szeroką skalę termomodernizacja budynków również stanowi ogromny potencjał dla producentów stolarki budowlanej i daje możliwość szerzenia nowych standardów w kontekście energooszczędności.
Co jednak zrobić, jeśli nie każdy może pozwolić sobie na kompleksową termomodernizację istniejącej inwestycji, czyli stworzenie w pełni energooszczędnego domu?
Z pomocą przychodzą programy rządowe „Czyste Powietrze” i dotacje na kompleksową termomodernizację, dzięki którym można zyskać nawet do 135 000 PLN dofinansowania – ten próg przewidziany jest dla najuboższych.
Jednak dostosowane poziomy dofinansowania i podniesione w tym roku progi dochodowe pozwalają wielu Polakom na skorzystanie z innych, także wysokich dotacji. Możliwe jest również uzyskanie dodatkowych 1.200 PLN na przeprowadzenie audytu energetycznego, który określi zakres niezbędnych zmian w kierunku kompleksowej termomodernizacji.
Główne założenia programu to wsparcie właścicieli jednorodzinnego budynku mieszkalnego, którego pozwolenie na budowę wydano lub zgłoszone zostały roboty budowlane do końca 2013 roku i który wymaga wymiany starego źródła ciepła oraz elementów stolarki.
Wnioski o dofinansowanie można składać przez Internet, bezpośrednio w Urzędzie Gminy lub przez bank. Istnieją jednak wymogi, które te produkty muszą spełniać, a główne z nich to odpowiednie współczynniki przenikania ciepła – otrzymanie dofinansowania wymaga ich zagwarantowania.
Jakie produkty mamy do wyboru?
FAKRO w swojej ofercie posiada kompleksowe rozwiązania, po które śmiało można sięgać ponieważ spełniają wymagania programu Czyste Powietrze. Ponadto wybór wielu produktów od jednego producenta, to możliwość zapewnienia jednolitego designu, a więc i estetycznego wyglądu domu.
Z FAKRO wymienisz okna dachowe, okna pionowe, bramę garażową czy drzwi wejściowe, a ponieważ spełniają one wymagane parametry, będziesz mógł bez obaw postarać się o wysokie dofinansowanie z programu.
Wymiana okien dachowych jest możliwa i szybka do zrealizowania. Specjalnie dostosowana oferta FAKRO pozwala na dobór okien, które z sukcesem zastąpią stare, również te od innych producentów.
Wymagany przez program Czyste Powietrze współczynnik przenikania ciepła dla okien dachowych nie może być gorszy niż 1,10 [W/(m2K)] – im niższy, tym lepiej. FAKRO posiada szeroką ofertę okien dachowych, które mogą być stosowane w nowych budynkach oraz podczas wymiany.
Wybór okna dachowego FAKRO na wymianę zależy głównie od rozmiaru starego okna oraz zakresu prac remontowych. W ofercie dostępne są okna aluminiowo-tworzywowe PTP-V U4 lub drewniane FTP-V U4.
Okna aluminiowo-tworzywowe polecane są do wszystkich pomieszczeń na poddaszu, nawet do takich o podwyższonej wilgotności - łazienek czy kuchni. Również drewniane okna, kiedy potrzeba dopasować je do stylistyki pomieszczenia, będą odpowiednim wyborem przy termomodernizacji budynku, zakładającą wymianę okien połaciowych.
Kiedy w Twoich planach pojawi się także wymiana stolarki pionowej – okien i drzwi tarasowych, to w FAKRO również znajdziesz te produkty, które spełniają wymagany współczynnik przenikania ciepła wynoszący 0,90 [W/(m2K)].
Oferta okien i drzwi przesuwnych INNOVIEW zapewni nie tylko komfort energetyczny, ale także podniesie walory estetyczne i pozwoli nadać niepowtarzalny design budynku. Idąc dalej, z FAKRO wymienisz również drzwi zewnętrzne, zachowując wymagany w programie Czyste Powietrze współczynnik, który nie może przekroczyć 1,30 [W/(m2K)].
Drzwi wejściowe z serii INNOVIEW LINE powstały z połączenia wyselekcjonowanego drewna oraz okładziny aluminiowej, która izoluje drewno od niekorzystnych warunków atmosferycznych zapewniając trwałość i niezmiennie wysoką estetykę drzwi wejściowych przez wiele lat.
Równie ważnym pomieszczeniem w domu jest garaż i w nim także możliwa jest wymiana bramy garażowej pod warunkiem, że ten garaż jest pomieszczeniem ogrzewanym. Aby z sukcesem otrzymać dofinansowanie na ten produkt, bramy w garażach ogrzewanych muszą mieć współczynnik 1,30 [W/(m2K)].
Takie bramy w swojej ofercie posiada FAKRO i spokojnie można wybrać właśnie tego producenta do swojego planu termomodernizacji domu.
Bramy garażowe FAKRO są energooszczędne i trwałe, zbudowane z paneli o grubości 40 mm, w których zastosowanie pianki poliuretanowej gwarantuje bardzo dobrą ochronę garażu zarówno przed wysokimi jak i niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz.
Gdzie należy składać dokumenty o dofinansowanie?
Z FAKRO przeprowadzisz termomodernizację budynku, a na produkty, które spełniają wymagania programu rządowego Czyste Powietrze, otrzymasz dofinansowanie, jeśli się o takie starasz i złożysz wniosek.
Wnioski składać można przez Internet na portalu beneficjenta, bezpośrednio w oddziale WFOiŚGW lub jeśli starasz się o dofinansowanie z przeznaczeniem na częściową spłatę kredytu bankowego, to wniosek złożysz w oddziale banku.
Ważny jest jednak fakt, że o dotację warto się postarać i przeprowadzić dzięki niej kompleksową termomodernizację, co ostatecznie przyczyni się do ochrony Ciebie, Twojej rodziny i środowiska naturalnego.
Źródło i zdjęcia: FAKRO
Komentarze