Metody czyszczenia osłon okiennych

Od czasu do czasu warto wyczyścić osłony okienne. W zależności od otoczenia należy powtarzać czyszczenie z różna częstotliwością. Prezentujemy najlepsze i co najważniejsze bezpieczne metody czyszczenia rolet, żaluzji i pilsów, dzięki którym domowe wyposażenie będzie wyglądać jak nowe.

Metody czyszczenia osłon okiennych

Czyszczenie żaluzji

Żaluzje aluminiowe można wyczyścić na kilka sposobów. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wtedy można użyć szczoteczki. W przypadku mocnych zabrudzeń, można je ściągnąć i za pomocą prysznica umyć letnią wodą z delikatnym płynem do czyszczenia. Należy zrobić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić piórek żaluzji.

Inne zasady obowiązują w przypadku żaluzji drewnianych - nie wolno używać wody do ich czyszczenia, gdyż zmniejsza to żywotność żaluzji oraz powoduje powstawanie nieładnych zacieków. Do czyszczenia można użyć wyłącznie suchej szmatki, szczotki lub specjalnego środka antystatycznego do drewna.

Czyszczenie żaluzji okiennych fot. VERTEX SA

Czyszczenie rolet

Jeżeli roleta jest zakurzona, to wtedy najlepiej usunąć kurz za pomocą ściereczki z mikrofibry, odkurzacza lub delikatnej szczoteczki. W przypadku silnych zabrudzeń można użyć gąbki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem.

Należy przy tym pamiętać, że materiału nie wolno zbyt mocno pocierać i namaczać, ponieważ mogą powstać zacieki. W żadnym wypadku nie wolno ściągać tkaniny z rolki nawojowej. Ponowne nawinięcie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Rolet materiałowych nie wolno prasować.

Rolety materiałowe Dzień Noc można odkurzać odkurzaczem z końcówką szczotkową.

Czyszczenie rolet okiennych fot. VERTEX SA

Plisy są wykonane z wysokiej jakości impregnowanego materiału. Są odporne na wnikanie i osiadanie kurzu. Plisy można odświeżyć za pomocą odkurzacza lub miotełki do kurzu bądź wyprać ręcznie ich tkaninę. 

Należy wtedy ściągnąć tkaninę i namoczyć w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, nie należy pocierać, zginać, miąć, lecz pozwolić zabrudzeniom samoistnie rozpuścić się w wodzie.

Wypraną tkaninę zakładamy z powrotem na ramę i pozostawiamy całkowicie złożoną co najmniej przez 24 godziny, by uniknąć nieładnych odkształceń. Zważając na ekskluzywność plis - czyszczenie większych zabrudzeń warto powierzyć specjalistom, którzy za pomocą ultradźwięków pozbędą się zabrudzeń lub po prostu wymienić samą tkaninę na nową.

Czyszczenie pilsów okiennych fot. VERTEX SA

Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia osłon okiennych należy zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosować. Nie podejmujmy działań, jeżeli istnieje ryzyko, że podczas czyszczenia osłony mogłyby ulec uszkodzeniu.

źródło i zdjęcia: VERTEX SA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE