Narciarstwo alpejskie pod gigantycznym dachem

Sympatycy sportów zimowych oraz narciarze zawodowo uprawiający sport będą mogli wkrótce przecierać oczy ze zdumienia. Do 2015 r. w Szwecji powstanie gigantyczny zadaszony stok narciarski. Będzie to jedyna tego typu konstrukcja na świecie, na której będą mogły być rozgrywane zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Narciarstwo alpejskie pod gigantycznym dachem

Skipark 360° - tak będzie się nazywał gigantyczny zadaszony stok narciarski. Powstanie on w mieście Bålsta, które jest zlokalizowane ok. 45 km na północny zachód od Sztokholmu. Obiekt ten został zaprojektowany przez duńską pracownię C.F. Møller.

Architekci chcieli, by bryła budynku nie zaburzała naturalnego, szwedzkiego krajobrazu lasów i jezior. Postanowiono zatem, że sylwetka szwedzkiego Skipark 360° zostanie utrzymana w stylu minimalistycznym. Długość stoku będzie wynosiła aż 700 metrów, zaś różnica poziomów pomiędzy najwyższym a najniższym punktem wyniesie 160 metrów.

Będzie to zatem dużo większy obiekt, niż słynny Ski Dubai w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (dla porównania, wymiary tego obiektu to odpowiednio: 400 i 60 metrów). Różnice pomiędzy obydwoma kompleksami dotyczyć będą również konstrukcji dachowej. Zimniejszy klimat północnej Europy pozwala na rezygnację z bardzo dużej grubości izolacji termicznej dachu. Dzięki chłodniejszej strefie klimatycznej, w której znajduje się Szwecja, obiekt ten będzie zużywał mniej energii potrzebnej do zasilania systemów klimatyzacji.

Warto również podkreślić, że Skipark 360° będzie jednym z najbardziej ekologicznych ośrodków narciarskich świata. W projekcie obiektu przewidziano m.in. wykorzystanie geotermalnych źródeł energii do ogrzewania takich pomieszczeń jak szatnie, montaż energooszczędnych diod LED wewnątrz budynku oraz montaż bardzo wydajnej instalacji solarnej na dachu.

źródło i zdjęcia: cfmoller.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT