Spór brytyjskiej i polskiej firmy o znak "HERITAGE"

Znak "HERITAGE", którym Fabryka Ceramiki Budowlanej z Ostrzeszowa sygnuje swoje produkty, stał się przedmiotem międzynarodowego sporu. Prawa do tego znaku rości sobie również firma English Heritage Buildings z Wielkiej Brytanii.

Spór brytyjskiej i polskiej firmy o znak "HERITAGE"

W 2006 r. ostrzeszowska fabryka ceramiki wystąpiła do Urzędu Patentowego z wnioskiem o opatentowanie  graficzno-słownej formy tego znaku. Przedmiotem patentu miała być ceramika budowlana, w tym dachówki ręcznie formowane oraz pośrednictwo handlowe tego typu towarami.

W 2007 r. Fabryka Ceramiki Budowlanej, po pozytywnej opinii Urzędu Patentowego, uzyskała patent na słowo "HERITAGE". Jednak prawa do tego znaku rości sobie również brytyjska firma English Heritage Buildings. Przypomina ona, że jest właścicielem dwóch międzynarodowych patentów, które zawierają w swojej nazwie słowo "heritage".

Znakami HERITAGE ENGLISH BUILDINGS oraz HERITAGE BUILDINGS brytyjska firma sygnuje m.in. budynki gospodarcze, garaże, domki letniskowe, usługi budowlane, naprawy i usługi instalacyjne. Przedstawiciele tej firmy przypominają, że znaki te zostały zarejestrowane już w 2005 r.

Spółka English Heritage Buildings zarzuca ostrzeszowskiej fabryce rejestrację znaku, który jest własnością Brytyjczyków. Ponadto - jak twierdzi pełnomocnik spółki - właściciele polskiego producenta ceramiki budowlanej działali w złej wierze rejestrując znak o niemal identycznej nazwie.

Rzecznik patentowy ostrzeszowskiej fabryki twierdzi natomiast, że znak "HERITAGE" jest oznaczeniem dachówek wykonywanych ręcznie, które są przeznaczone do budowy i renowacji kościołów oraz zabytków. Zatem brytyjskie i polskie znaki zastrzeżone są dla różnych wyrobów. Kolegium ds. spornych Urzędu Patentowego podzieliło argumentację rzecznika ostrzeszowskiej fabryki i tym samym oddaliło sprzeciw brytyjskiej firmy. Urzędnicy również uznali, że co prawda nazwy są zbieżne, to jednak dotyczą one odmiennych towarów.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Fabryka Ceramiki Budowlanej.

źródło: rp.pl
zdjęcie: Fabryka Ceramiki Budowlanej z Ostrzeszowa

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT