Kanada wśród największych eksporterów azbestu

Prestiżowe pismo medyczne "Lancet" krytykuje Kanadę za eksport azbestu do krajów rozwijających się. Z raportu opublikowanego przez brytyjski tygodnik wynika, że kraj klonowego liścia zabrania wykorzystywania tego minerału, jednak wciąż pozostaje głównym eksporterem azbestu.

Kanada wśród największych eksporterów azbestu

Azbest (chryzotyl) jest minerałem wykorzystywanym jako m.in. dodatek do pokryć dachowych, tworzyw PCV czy jako materiał izolacyjny. Ekspozycja na pył z włókien azbestowych może powodować uszkodzenia dróg oddechowych, a po latach nowotwory. Światowa Organizacja Zdrowia uznała wszystkie rodzaje azbestu za rakotwórcze, co sprawiło, że jego użycie zostało zakazane w ponad pięćdziesięciu krajach. Jednak na całym świecie około 125 mln ludzi wciąż jest narażonych na działanie azbestu, a 100 tys. umiera rocznie z powodu chorób wywołanych ekspozycją na pył.

Kanadyjski rząd wydał miliony dolarów, aby usunąć azbest z budynków w całym kraju, w tym także z Parlamentu. Nie zmienia to jednak faktu, że Kanada pozostaje czwartym największym eksporterem azbestu (po Rosji, Kazachstanie i Brazylii). W ubiegłym roku kraj ten dostarczył 150 tys. ton azbestu do krajów takich jak Indie, Indonezja czy Filipiny, gdzie nie obowiązują przepisy chroniące mieszkańców przed jego szkodliwym działaniem.

Zdaniem kanadyjskiego rządu, szkodliwe działanie azbestu może być ograniczone poprzez przykrycie go innym materiałem, aby nie emitował pyłu. Minister zasobów naturalnych Christian Paradis twierdzi, że kontrolowane zastosowanie azbestu ma "logiczne uzasadnienie naukowe", a ryzyko może być niwelowane.

Jak czytamy w raporcie, w obliczu kurczenia się zasobów azbestu chryzotylowego w Quebecu, przemysłowi wydobywczemu groził upadek. Międzynarodowe konsorcjum zaproponowało jednak nowy projekt, dzięki któremu możliwe będzie pozyskiwanie rocznie około 260 ton tego minerału. Władze prowincji rozważają udzielenie na projekt pożyczki w wysokości 57 mln dolarów.

Jak zapewnia konsorcjum, azbest ma być dostarczany jedynie odbiorcom, którzy przestrzegają zasad bezpieczeństwa, przy czym połowa zasobów ma trafić do Indii. Odbiorcy mają również zostać wyposażeni w instrukcje na temat odpowiedzialnego stosowania materiałów.

"W 2006 roku kanadyjskie lobby zablokowało konwencję ONZ, która miała zobowiązać do ostrzegania krajów na temat niebezpiecznych substancji, takich jak azbest. Eksportowanie azbestu i odmawianie informowania biednych krajów na temat ryzyka oznacza, że Kanada powoduje międzynarodową szkodę" - mówi Kathleen Ruff, doradca ds. praw człowieka z Rideau Institute, niezależnej organizacji badawczej w Ottawie.

źródło i zdjęcie: odkrywcy.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT