Wszelkiego rodzaju nadbudówki dające możliwość dodatkowego zagospodarowania użytkowej powierzchni to właśnie lukarna, ma wiele określeń - nazywana jest czasem lukarnią lub wolim okiem.
W Jagram-PRO S.A. lukarny dachowe wykonywane są w technologii drewna gięto-klejonego TCLwood618®. Każda drewniana lukarna (wole oko), która jest przez nas produkowana, tworzona jest indywidualnie. Nie ma gotowych produktów czekających na półce, tak jak nie ma gotowych projektów domów. Idealnie sprawują się w dachach stromych przy pochyleniu powyżej 45 stopni, tworząc z lukarną łatwy do wykorzystania korytarz.
Lukarny zbudowane są z użebrowania łuków o takich samych promieniach gięcia, jednak różnej długości. Należy wykonać szablon lub zamówić u odpowiedniego producenta takie łuki drewniane. Łuki konstrukcyjne skracają się wraz ze zbliżaniem się do kalenicy.
Łuk czołowy jest najdłuższy i najbardziej masywny. To on przenosi największe obciążenia. Łuki stanowiące konstrukcję wolego oka mogą być o mniejszej szerokości. Zazwyczaj kupując łuki gięto-klejone, płacimy za 1 m3 materiału, więc stosowanie tej zasady jest dla inwestora opłacalne.
Wysokość łuku powinna być stała dla wszystkich elementów, wówczas montaż będzie łatwiejszy. Natomiast ilość łuków należy dobrać tak, aby łatwo ukształtować dach. Dla lukarny w dachu zazwyczaj stosuje się od 3-7 sztuk w zależności od długości wolego oka. Tak przygotowane elementy lukarn dachowych na pewno nie sprawią problemu doświadczonemu dekarzowi, a powtarzalność kształtów pozwoli na zbudowanie lukarny dachowej obok siebie tak, że będą wyglądały jak lustrzane odbicie.
Dodatkowym atutem, kiedy chcemy uzyskać dodatkową powierzchnię poddasza o wygodnej wysokości dla przeciętnego człowieka, zalecane jest użycie jednej większej lukarny obejmującej znaczną część połaci dachowej.
Należy pamiętać, że jeżeli chcemy wstawić lukarny dachowe do domu użytkowanego, trzeba uzyskać nowe pozwolenie na zmodyfikowany projekt.
Źródło i zdjęcia: Jagram-Pro S.A.
Komentarze