Stalowy dach Ruukki pokrywa Małopolską Chatę Podcieniową

Coraz częściej w naszej okolicy możemy zauważyć oryginalne domy projektowane przez znanych architektów. Intrygujący efekt wizualny zostaje osiągnięty poprzez połączenie stali, drewna, szkła i kamienia z nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Dobrym przykładem realizacji takiego projektu jest Małopolska Chata Podcieniowa, którą pokrywa stalowy dach Ruukki.

Stalowy dach Ruukki pokrywa Małopolską Chatę Podcieniową

Czym wyróżnia się projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej?

Jednym z modelowych przykładów idealnego wręcz połączenia wizji architekta z szeregiem wspomnianych wyżej ograniczeń i uwarunkowań jest projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej, który stworzył ceniony architekt Bogusław Barnaś z BXB studio. Dom ten znajduje się w pięknej okolicy i nawiązuje swoją formą do tradycyjnego budownictwa podcieniowego pokazując, że nowoczesność może z powodzeniem odwoływać się także do architektury historycznej. Nawiązanie do dawnych, budowanych w tej okolicy chat było punktem wyjścia dla tego projektu.

Dom, który zaprojektował architekt jest nowoczesny i zupełnie nie kojarzy się z prostotą. Można powiedzieć, że z oddali sprawia on wrażenie tradycyjnej konstrukcji z dużym, dwuspadowym dachem, gdy jednak obserwujemy go z bliższej perspektywy naszą uwagę przyciąga ascetyczny, nietypowy front budynku. Jednym z charakterystycznych elementów są podcienie, które powstały poprzez połączenie dwóch osobnych modułów składających się na bryłę domu. Świetnie obrazują one wizję i rozmach architekta, którego celem było zachowanie czystej formy budynku.

Przedstawienie Małopolskiej Chaty Podcieniowej na materiale wideo

Jakie są zalety stalowego pokrycia dostarczonego przez Ruukki?

W tym projekcie niemal wszystko jest nietypowe. Ciekawa jest przede wszystkim sama koncepcja stworzenia nowoczesnego domu na bazie pomysłu, stosowanego w dawnych konstrukcjach drewnianych, która jednak w wersji BXB studio zyskała zupełnie nowe oblicze. Niezwykły efekt daje dwuspadowy dach, pokryty blachą na rąbek stojący Ruukki Classic w kolorze antracytowym, która znakomicie koresponduje z innymi elementami domu, jak choćby z deskami użytymi w podcieniach czy dolną częścią wykonanej z modrzewia syberyjskiego elewacji.

Dach Małopolskiej Chaty Podcieniowej pokryty został blachą na rąbek stojący Ruukki Classic fot. BXB Studio

Blacha Ruukki Classic to kompletne panele, wyróżniające się specjalnie ukształtowanymi krawędziami, umożliwiającymi łączenie na zatrzask. To rozwiązanie pozwala na łatwe i szybkie ułożenie pokrycia. Dzięki połączeniu blachy na rąbek z dużymi przeszkleniami, dom nie tylko przyciąga uwagę, ale zachowuje czystą formę i lekkość. Zastosowana kolorystyka paneli dachowych idealnie komponuje się z otoczeniem, nawiązując jedocześnie do naturalnych barw ziemi. Aby budynek wpisywał się w krajobraz i uwarunkowania terenowe (działka ma duży spadek), architekt postanowił wydzielić aż pięć poziomów podłogi na dwóch kondygnacjach. Dzięki temu zabiegowi udało się optycznie powiększyć przestrzeń i stworzyć efekt jej przenikania.

Lorem, Małopolska Chata Podcieniowa składa się z aż pięciu kondygnacji fot. BXB Studio

Po wejściu do domu schodzimy powoli w dół, podziwiając niesamowity widok rozpościerający się za umiejscowionymi od południa, panoramicznymi oknami. Te gigantyczne przeszklenia to doskonały przykład niewidocznego od frontu rozmachu architektonicznego. Zostały one umocowane za cienkim, stalowym „stelażem” ukrytym w osi ram okiennych, co dodało transparentności i lekkości. Ten zabieg również pozwolił wyeliminować ciężkie żelbetowe słupy nośne w tej części domu. Oddzielną, czystą formę stanowi góra domu. Znajdują się tu nie tylko sypialnie, ale też antresola z pomieszczeniem do pracy, z której można obserwować życie toczące się w tej ograniczonej ścianami przestrzeni.

źródło i zdjęcia: Ruukki Polska/BXB Studio

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT