Najlepszy sposób na termomodernizację dachu - wełna mineralna!

Rosnące koszty nieruchomości skłaniają do refleksji, szczególnie jeśli chodzi o środki na ich utrzymanie. Warto unikać przede wszystkim bezsensownych strat ciepła, a najwięcej ucieka go przez niezaizolowany lub niewłaściwie zaizolowany dach. Dlatego przy budowanie domu lub izolacji poddasza warto wybrać materiały termoizolacyjne o odpowiednich parametrach i wyeliminować wszystkie potencjalne błędy montażowe.

Najlepszy sposób na termomodernizację dachu - wełna mineralna!

Wełna mineralna i jej zalety 

Około 30 proc. energii cieplnej ucieka z domu przez niezaizolowany dach, aby właściwie je zabezpieczyć należy użyć wełny mineralnej. Niezwykle ważny jest sposób jej wytwarzania, bowiem wykonana jest z naturalnych surowców. Jest zatem bezpieczna i przyjazna środowisku. Na rynku dostępnych jest kilka technologii umożliwiających ocieplenie poddasza, w tym wełna szklana i skalna.

Do izolacji dachu skośnego rekomendujemy wełnę szklaną, którą cechują znakomite właściwości termoizolacyjne, czyli niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. W ofercie firmy ISOVER dostępny jest m.in. produkt o współczynniku lambda 0,030 W/(mK), co plasuje go pod względem parametrów na pierwszym miejscu na świecie wśród wełen mineralnych. – mówi Justyna Wieczorek, inżynier Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

– Kolejnymi ważnymi parametrami wełny szklanej jest jej lekkość, elastyczność i sprężystość. Dzięki tym wyróżnikom wełna szklana doskonale wypełnia przestrzeń między krokwiami i nie obciąża tak konstrukcji dachu.

Co ważne - wełna mineralna jest niepalna.

Zwróć uwagę na...

Ocieplając dach należy uwzględnić zalecenia dotyczące przenikalności cieplnej dla przegród zewnętrznych, tzw. U. W skrócie ważne, by budynki były jak najbardziej energooszczędne, a zainteresować się tym powinny szczególnie osoby ubiegające się o rządowe wsparcie na termomodernizację z programu "Czyste Powietrze". Obecnie maksymalna wartość U dla dachów wynosi nie więcej niż 0,18 W/(m2 K), a od 31 grudnia 2020 będzie to już 0,15 W/(m2K).

Wybierając wełnę szklaną należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda. Pozwoli nam to na precyzyjne dobranie odpowiedniego materiału izolacyjnego - mówi Justyna Wieczorek z Biura Doradztwa technicznego ISOVER - Im mniejsza wartość lambda wełny i większa jej grubość, tym lepsza izolacja.

Musimy też pamiętać o tym, by zminimalizować liniowe mostki termiczne, dlatego materiał termoizolacyjny najlepiej układać w dwóch warstwach. Pierwsza z nich umiejscowiona jest między krokwiami, a druga pod nimi. Ocieplając dwuwarstwowo, można, ale nie trzeba w obu warstwach stosować wełny o takich samych parametrach termicznych.

Na poddaszu użytkowym zazwyczaj zależy nam na tym, aby kubatura pomieszczeń była jak największa. Warto wiec postawić na materiały o jak najniższej lambdzie, np. wełnę szklaną Super Mata Plus (lambda 0,032 W/(mK)) lub Super Mata (lambda = 0,033 W/(mK)).

Charakteryzuje je bardzo łatwy montaż, ponieważ jako produkty samonośne utrzymują się między krokwiami bez potrzeby dodatkowego sznurkowania. Odpowiednia izolacja termiczna poddasza pozwoli zredukować straty ciepła w domu i znacznie obniży koszty eksploatacji nieruchomości. 

Istotny jest przy tym odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych, tak by sprostać zmieniającym się przepisom prawnym.

Źródło i zdjęcia: Isover 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE