Grupa VELUX przejmuje firmę JET-Group

Grupa VELUX doszła do porozumienia z holenderską firmą inwestycyjną Egeria w sprawie zakupu firmy JET-Group. Decyzja o zakupie JET-Group, europejskiego lidera przemysłowych systemów doświetleń dachowych, jest spójna ze strategią rozwoju Grupy VELUX, a szczególnie z planami rozbudowy biznesu w segmencie komercyjnych systemów doświetlenia budynków.

Grupa VELUX przejmuje firmę JET-Group

Przejęcie JET-Group jest już drugą tego typu transakcją Grupy VELUX w tym roku. W kwietniu 2018 zostało ogłoszone nabycie firmy Wasco Products Inc., amerykańskiego producenta świetlików.

Od ponad 75 lat Grupa VELUX jest liderem rynku okien dachowych w segmencie budownictwa mieszkaniowego. Pierwszym krokiem w stronę rynku komercyjnego (nie mieszkaniowego) było wprowadzenie do oferty w 2012 roku Modułowych Systemów Doświetleń VELUX (ang. VELUX Modular Skylight - VMS). Dzisiaj, strategia firmy ma na celu wzmacnianie pozycji lidera w tym obszarze biznesowym poprzez rozwój organiczny i akwizycję.

- Rozmowy z Egerią oraz JET-Group przebiegły bardzo pozytywnie. Szybko mogliśmy odczuć, że ambicje oraz kultura organizacyjna JET-Group oraz naszej firmy dobrze się uzupełniają. Poprzez przejęcie JET-Group wzmocnimy naszą pozycję na rynku komercyjnym w kilku krajach, a także dodamy nowe kategorie produktów do naszej komercyjnej oferty w Europie - mówi David Briggs, prezes Grupy VELUX.

Świetliki firmy Jet-Group.

Rynek komercyjny składa się z dwóch głównych segmentów:

  • Architektonicznych konstrukcji szklanych, w których kładzie się duży nacisk na projektowanie, a architekci odgrywają istotną rolę w wyborze szklanych lub akrylowych rozwiązań oszklenia,
  • Przemysłowego segmentu dachów płaskich, który składa się niemal wyłącznie z rozwiązań akrylowych, takich jak kopuły lub pasma świetlne (CRLs).

Powyższe dwa segmenty znacznie różnią się między sobą w kontekście grup docelowych oraz procesów sprzedaży. Modułowe Systemy Doświetleń VELUX mają silną pozycję w segmencie architektonicznych konstrukcji szklanych, podczas gdy JET ma wiodącą pozycję na rynku w segmencie płaskich dachów przemysłowych.

- Czekamy z niecierpliwością, aby stać się częścią Grupy VELUX. Widzimy ogromny potencjał rozwoju, a także szereg możliwości, które pozwolą nam na wzmocnienie biznesu na rynku europejskim z korzyścią dla klientów i pracowników - mówi Ralf Dahmer, prezes JET-Group.

PRZEJĘCIE JET-GROUP PRZEZ GRUPĘ VELUX

- Jestem pod wrażeniem Grupy VELUX i jestem pewien, że to połączenie będzie dobre dla obu firm, ich pracowników oraz oferty rynkowej - mówi Mark Wetzels, partner w firmie Egeria.

- Wraz z przejęciem JET-Group natychmiast staniemy się jednym z głównych graczy na rynku komercyjnym w Europie. Zbudujemy nowy dział handlowy dla Modułowych Systemów Doświetleń oraz rozwiązań JET-Group, co umożliwi dalszy wzrost na tym rynku. Dostrzegamy także możliwości poprawy efektywności kanałów sprzedaży hurtowej produktów JET poprzez włączenie ich do sieci dystrybucji VELUX.

- To również pozwoli naszym dystrybutorom na zwiększenie obrotów handlowych. VELUX zawsze koncentrował się na dostarczaniu światła dziennego i świeżego powietrza, aby tworzyć lepsze warunki mieszkalne, a także lepsze środowisko pracy. Przejęcie JET pozwoli uzyskać nam większą skalę i rozszerzyć nasz biznes w całym segmencie nowego rynku - powiedział David Briggs, prezes Grupy VELUX.

Świetliki kopułowe firmy Jet-Group.

Zanim transakcja zostanie sfinalizowana, musi zostać zaakceptowana przez organy ds. konkurencji w Niemczech oraz Austrii. Firmy nie ujawnią dalszych informacji na temat umowy do czasu ostatecznego zatwierdzenia.

W oczekiwaniu na decyzję oraz po zakończeniu przejęcia JET-Group, produkty firmy będą nadal sprzedawane pod marką JET i poprzez istniejącą organizację. Grupa VELUX również będzie kontynuować sprzedaż Modułowych Systemów Doświetleń, do momentu, gdy klienci dowiedzą się o zmianie właściciela, a strukturalne przejście do marki VELUX zostanie wprowadzone i zakomunikowane.

Firma spodziewa się synergii w zakresie zintegrowania funkcji i obsługi kluczowych klientów w obu organizacjach, co będzie stanowić podstawę dla stworzenia nowego działu handlowego VELUX.

Podczas transakcji, spółka VELUX była wspierana przez EY Corporate Finance i Dentons, podczas gdy Egeria wybrała na doradców Houlihan Lokey i Allen & Overy.

Źródło i zdjęcia: VELUX

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE