25 lat szczelnych rozwiązań, czyli ćwierćwiecze istnienia IZOHANU

IZOHAN, należący do Grupy ATLAS producent profesjonalnych rozwiązań w zakresie hydroizolacji, obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Spółka zrodziła się w okresie zmian ustrojowych. Jest przykładem sukcesu polskiej przedsiębiorczości i myśli technicznej.

25 lat szczelnych rozwiązań, czyli ćwierćwiecze istnienia IZOHANU

IZOHAN został założony w 1989 roku. Od początku firma produkowała specjalistyczne materiały stosowane w budownictwie komunikacyjnym, oferując je wraz z usługą wbudowania, stawiając równocześnie na badana i rozwój. Owocem tych działań było wprowadzenie linii hydroizolacyjnych mas bitumicznych.

Początki dystrybucji detalicznej wyglądały podobnie jak w przypadku wielu polskich firm powstałych w okresie transformacji. Pierwszy wyrób do konserwacji dachów papowych, dedykowany klientom indywidualnym, sprzedawali studenci przy gdańskich ogródkach działkowych wprost z samochodu dostawczego. Plan zakładał sprzedaż ładunku jednego samochodu w ciągu weekendu. Jednakże już w pierwszym dniu sprzedaży pracownicy musieli dowozić produkty z zakładu produkcyjnego trzykrotnie.

Początki firmowej logistyki to wyjazdy do klientów w całej Polsce własnymi samochodami ciężarowymi, które wracały do bazy po 2-3 tygodniach. Firmę reprezentowało wówczas dwóch przedstawicieli handlowych. Dzisiaj wyroby dostarczane są zazwyczaj w ciągu 24 godzin do odbiorców w każdym zakątku kraju, a bezpośrednio z klientami pracuje zespół kilkudziesięciu handlowców.

Najstarsi pracownicy wspominają pierwszą "linię produkcyjną": 200-litrowe metalowe beczki stojące na paleniskach ułożonych z cegieł, grzanych drewnem, do których surowce były dosypywane i dolewane ręcznie, a następnie mieszane szpadlami budowlanymi. Nabycie asfaltu w państwowej rafinerii było wyzwaniem, któremu niewielu sprostałoby nawet dzisiaj. Obecnie IZOHAN to trzy zakłady produkcyjne, w tym najnowocześniejszy w Polsce zakład produkcji chemii hydroizolacyjnej i najnowocześniejsza w Europie linia produkcji pap.

- Moment w historii Polski, w którym zrodził się Izohan był czasem trudnym, pełnym wyzwań, ale i czasem o ogromnym potencjale - mówi Paweł Ziembiński, Prezes Zarządu IZOHAN. - Wiele polskich przedsiębiorstw stawiało wówczas pierwsze kroki, rozpoczynało działalność w zupełnie odmiennych warunkach. Lata, które miały nadejść, były sprawdzianem dla przedsiębiorczości Polaków, ich kreatywności i umiejętności pozwalających odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z dumą i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że jako zespół my ten sprawdzian zdaliśmy z wyróżnieniem. Co więcej, cały czas patrzymy w przyszłość. Świat pędzi do przodu, a naszą ambicją jest go wyprzedzać.

Asortyment Izohan w ciągu ćwierćwiecza podlegał nieustannym ulepszeniom i modyfikacjom. Początkowo pojedyncze produkty wkrótce stworzyły rozwiązania systemowe do wykonywania zabezpieczeń przeciwwodnych i przeciwwilgociowych, kompleksowo zaspokajając potrzeby rynku. Portfolio obejmuje zarówno bitumiczne, cementowo-polimerowe i żywiczne materiały powłokowe jak i materiały rolowe oraz gonty. W ofercie znajdują się również preparaty do renowacji i odgrzybiania zawilgoconych budowli, zaprawy naprawcze i ochronne dla drogownictwa oraz piany poliuretanowe.

Dynamiczny rozwój technologii produkcji, ciągłe podwyższanie jakości oraz usprawnianie zarządzania sprawiły, że w 2006 roku spółka dołączyła do struktur Grupy ATLAS, rozbudowując asortyment największego polskiego producenta chemii budowlanej. W roku 2013 IZOHAN przejął od Grupy LOTOS Jednostkę Biznesową Materiały Hydroizolacyjne NEXLER w Jaśle, a w roku 2014 nastąpiło połączenie z PPMB IZOLMAT Sp. z o.o. Integracja marek IZOHAN, NEXLER i IZOLMAT pozwoliła na rozszerzenie unikalnych kompetencji dotyczących rozwoju produktów i rynku w ramach Grupy ATLAS.

Wysoką jakość potwierdzają liczne inwestycje zrealizowane przy użyciu produktów Izohanu. Papy wykorzystano m.in. w podziemnej części Centrum Hevelianum, mieszczącym się w dawnych gdańskich fortach, w hali w Stoczni Gdynia czy na torze wyścigów konnych Hipodrom w Sopocie. Masy znalazły zaś m.in. zastosowanie w hydroizolacji fontanny w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka" czy sopockiej Operze Leśnej. Produkty IZOHANU obecne są na prestiżowych inwestycjach całej Europy, od Rosji po Hiszpanię.

Potwierdzeniem sukcesu firmy są również przyznane nagrody. IZOHAN nieprzerwanie od 2000 r. może się poszczycić tytułem "Przedsiębiorstwa Fair Play" oraz "Partnera Gdyńskiego Sportu". Spółka jest wielokrotnym zdobywcą "Gazeli Biznesu", nagrodzono ją także "Gryfem gospodarczym” i "Pomorską Nagrodą Jakości". IZOHAN otrzymał również nominację do godła "Teraz Polska". Najnowszym osiągnięciem jest wyróżnienie za rozwój i promocję kontroli produkcji wyrobów hydroizolacyjnych, przyznane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

- Miarą naszego sukcesu jest zaufanie naszych klientów: wykonawców, architektów, inwestorów, budowane z każdym produktem i zrealizowanym projektem – dodaje Paweł Ziembiński. - Jest ono dla nas zaszczytem, ale i zobowiązaniem motywującym do ciągłej pracy na rzecz nie tylko jak najlepszej oferty dla odbiorców naszych produktów, ale również pod kątem kształtowania polskiego budownictwa, wyznaczania kierunków w rozwoju branży i standardów w zarządzaniu biznesem.

źródło i zdjęcia: Izohan

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT