Jak samodzielnie zaizolować dach tak, aby było to efektywne i opłacalne?

Odpowiednio izolowany dach budynku pomoże Ci opłacić rachunki za energię. Ograniczenie strat ciepła jest wyzwaniem, ale i koniecznością, w świetle nowych, energooszczędnych norm. Jak im sprostać radzą eksperci firmy Paroc.

Jak samodzielnie zaizolować dach tak, aby było to efektywne i opłacalne?

Dachy są najważniejszą częścią budynku, mającą wpływ na straty ciepła i jego efektywność energetyczną. Przez źle izolowany dach może uciekać nawet 30% ciepła! Prawidłowa izolacja tego miejsca pomaga stworzyć ciepły i komfortowy klimat, panujący we wszystkich pomieszczeniach domu oraz znacząco wpływa na koszty eksploatacji. Gdy ograniczy się straty ciepła przez dach, potrzeba znacznie mniej energii do ogrzania domu.

Otulony wełną

Do ocieplania dachu stosuje się najczęściej wełnę mineralną. Jest to materiał dźwiękoszczelny, paro przepuszczalny i ogniochronny.

Wełna kamienna doskonale izoluje, tłumi hałas, jest przegrodą dla ognia, nie pali się i nie podtrzymuje ognia - wylicza Adam Buszko z firmy Paroc, oferującej rozwiązania izolacyjne dla budownictwa. - Nasze niepalne i posiadające włóknistą strukturę materiały zapewniają bezpieczeństwo pożarowe oraz doskonałą izolacyjność akustyczną dachów. Wełna kamienna Paroc nie zmienia swoich wymiarów i właściwości cieplnych podczas eksploatacji budynku. Nawet do 50 lat! Poza tym jest produktem ognioodpornym, przepuszcza parę wodną i bardzo dobrze spełnia funkcję izolacji akustycznej. Dlatego też jest znacznie częściej wykorzystywana do izolacji dachów - szczególnie skośnych.

- Dobrze zaprojektowane i prawidłowo zainstalowane produkty z wełny kamiennej Paroc eliminują przeciągi i ograniczają kondensację pary wodnej w przestrzeniach poddaszy - dodaje Adam Buszko. Izolację dachu można przeprowadzać przez cały rok, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad. Przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych na poddaszu domu należy sprawdzić elementy konstrukcyjne dachu, pod kątem ich jakości i dobrego stanu.


Ocieplenie dachu można wykonywać w każdej temperaturze. Izolacja cieplna z wełny kamiennej nie absorbuje wilgoci z powietrza i dlatego jest materiałem bezpiecznym i bardzo trwałym. Warstwę termoizolacyjną układa się najczęściej w przestrzenie między krokwiami. Jeżeli jako warstwę wstępnego krycia stosuje się folię wysokoparoprzepuszczalną, wówczas izolacja może do niej przylegać.

W innych przypadkach, kiedy stosujemy folię o niskiej paroprzepuszczalności lub sztywne poszycie (papę na pełnym deskowaniu), trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną o szerokości 3-4 centymetrów. Grubość materiału izolacyjnego nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Wełna musi być ułożona na wcisk, aby nigdzie nie było żadnych szczelin, ale także zgnieceń.

Precyzyjny montaż

Aby zainstalować płytę izolacyjną o odpowiedniej grubości i szerokości należy zmierzyć dokładnie rozstaw między krokwiami. Następnie odpowiednio przycinamy płytę, np. PAROC UNS 37 z lub PAROC UNS 34 tak, aby jej szerokość była o 1,0 - 1,5 centymetra szersza od zmierzonego rozstawu. W ten sposób zapewnimy szczelność połączeń, wykorzystując elastyczność płyt. Ze względu na standardową wysokość krokwi (15-16 cm) oraz zalecane grubości dla izolacji (w granicach 22-25 cm) najlepiej stosować izolacje dwuwarstwowe.

Pierwszą warstwę izolacji PAROC UNS 37z lub PAROC UNS 34 o grubości 150 mm lekko wciskamy między krokwie, do momentu ich styku z płytą wiatroizolacyjną lub folią paroprzepuszczalną. Po wciśnięciu płyta osadzi się w sposób trwały i nie wysunie spomiędzy krokwi. Elastyczność płyt Paroc powoduje, że w trakcie montażu niepotrzebne są dodatkowe elementy podtrzymujące (sznurek, żyłka).

Drugą warstwę izolacji układamy w przestrzeni pomiędzy krokwiami, a wewnętrzną płytą g-k. Miejsce na drugą warstwę uzyskamy stosując lekkie ruszty (metalowe lub drewniane), których profile montujemy prostopadle do krokwi.

Dopiero po zamontowaniu profili układamy horyzontalnie drugą warstwę płyt PAROC UNS 37z lub PAROC UNS 34. Po ich zamontowaniu można przystąpić do instalacji folii paroizolacyjnej. Eksperci Paroc zalecają stosowanie paroizolacji bez względu na charakter pomieszczeń na poddaszu. Folię najlepiej przymocowywać taśmą obustronnie klejącą (do profili metalowych) lub używając tackera (do profili drewnianych).

Uwaga: trzeba pamiętać o pozostawieniu minimum 10 cm zakładki na połączeniu folii. Następnie do rusztu przykręca się płyty g-k lub innego rodzaju panele wykończeniowe. Wymagania energetyczne Bez odpowiedniej izolacji dachu nie spełnimy wymaganych norm. Dla ustawodawcy ten element konstrukcyjny budynków jest równie ważny jak ściany zewnętrzne. W nowych wymaganiach określonych w WT (Warunki Techniczne...) dla dachów, stropodachów oraz stropów pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami, przy temperaturze wewnętrznej ti≥16oC, norma wynosi:

  • Od 1 stycznia 2014 r. - 0,20 W/m2K
  • Od 1 stycznia 2017 r. - 0,18 W/m2K
  • Od 1 stycznia 2021 r. - 0,15 W/m2K

Dach budynku pasywnego

Przykład pierwszego domu pasywnego, zbudowanego wg. koncepcji Paroc w Szwecji, Vallentuna (20 km na północ od Sztokholmu). Konstrukcja dachu skośnego składała się z krokwi drewnianych o grubości 500 mm, pomiędzy które wdmuchnięto granulat PAROC BLT 1. W części spodniej zastosowano poprzeczne profile drewniane 45x70 mm, między którymi ułożono 70 mm płyty PAROC UNS 37z. Odpowiednia izolacja dachu zapewnia domowi dobry klimat, a jego mieszkańcom - znaczne oszczędności.

Dzięki warstwie wełny mineralnej Twój dom stanie się bardziej ciepły, suchy i cichy, a przede wszystkim - bardziej ekonomiczny w eksploatacji! Na długie lata.

źródło i zdjęcia: Paroc

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT