Piana poliuretanowa - sposób na izolację termiczną i akustyczną

Piana poliuretanowa to produkt, który wyznacza nowe standardy jakości i efektywności energetycznej w szeroko pojętym budownictwie. Jest to izolacja charakteryzująca się błyskawiczną aplikacją i stanowiąca całkowicie innowacyjny produkt w dziedzinie izolacji termicznych i akustycznych. Unikatowymi cechami wyróżniającymi pianę na rynku poliuretanów jest jej budowa oparta na strukturze otwartych komórek oraz paroprzepuszczalność - tak ważna dla zdrowego budownictwa mieszkalnego.

Piana poliuretanowa - sposób na izolację termiczną i akustyczną

Wyrób Lotko znacząco redukuje straty energii. W związku z tym, wykonawcy są w stanie dopasować systemy HVAC większych powierzchni mniejszymi nakładami. W niektórych przypadkach wielkość urządzeń HVAC została zredukowana aż do 40%, a koszty ogrzewania i klimatyzacji aż do 50%.

Praca z naszym oryginalnym systemem to jednokrotny, szybki natrysk (do 300 m2 jednego dnia!). Pozwala uniknąć stosowania czasochłonnych i problematycznych folii paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych, a także elementów mocujących. System pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Podczas aplikacji, piana poliuretanowa zwiększa swoją objętość aż 120 razy, formując w ciągu 15 sekund półsztywną barierę, wypełniającą pęknięcia, szczeliny, łączenia i puste przestrzenie, skutecznie niwelując niepożądane przenikanie temperatur.

Raz zaizolowany formułą Demilec obiekt utrzymuje swoje właściwości cieplne przez całe "życie budynku", inaczej niż w przypadku tradycyjnych izolacji, gdzie czas i temperatura mają wpływ na pogorszenie parametrów i obniżenie skuteczności termicznej. Piana jest nanoszona bezpośrednio na deskowanie, blachę, beton, płytę OSB i folię, podwyższając ogólną efektywność energetyczną budynków.

Piana poliuretanowa - zalety:

 • poprawia jakość powietrza wewnątrz;
 • eliminuje w dużym stopniu przepływy powietrza przez przegrody, redukując ucieczki ciepła podczas chłodów i napływ gorącego powietrza podczas upałów;
 • redukuje i kontroluje hałas;
 • minimalizuje zniszczenia powodowane zaciekającym deszczem i nie kumuluje wilgoci;
 • zwiększa bezpieczeństwo użytkowników poprzez znaczne zastosowanie nietoksycznych składników

Pianę poliuretanową, jako lekką pianę otwarto komórkową, wyróżnia fakt posiadania aprobaty technicznej dopuszczającej do stosowania w budownictwie, nie tylko na terenie Polski, ale w całej Unii Europejskiej. Produkt posiada Europejską Aprobatę Techniczną (E.T.A.) o stopniu zgodności 3, stanowiącą (podobnie jak normy zharmonizowane) - dokument odniesienia w procedurze oceny zgodności pozwalającej na oznakowanie CE wyrobów budowlanych. Wyrób posiada także Atest PZH oraz klasyfikację ITB w zakresie reakcji na ogień.

Innowacją na skalę europejską jest możliwość instalacji piany przez cały rok, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych - także w ujemnych temperaturach!

Piana poliuretanowa posiada jakościową gwarancję producenta obejmującą okres "życia budynku". Piana poliuretanowa to miliony półsztywnych, otwartych komórek pochłaniających fale dźwiękowe o różnych częstotliwościach, sprawiając iż możliwe jest wykonanie ścian i sufitów według Sound Transmission Class, w zakresach STC 50 i więcej. Wszystkie domy, budynki i pomieszczenia izolowane przedmiotową pianą wykazują wysoką ochronę przed hałasem. Dość ciche pomieszczenia charakteryzują się wygłuszeniem pomiędzy 30-50 dB. Natomiast np. kina domowe emitują dźwięki do 100 dB, co oznacza, iż by zapewnić optymalne wyciszenie w domu, ściany potrzebują standardu STC w granicach 50 i więcej.

Typowa konstrukcja drewniana, izolowana metodą tradycyjną, z dwóch stron obłożona płytą gipsowo-kartonową, posiada standard STC 27-34. System kina domowego emituje dźwięki przekraczające 70 dB w pomieszczeniu o typowej konstrukcji drewnianej. Natomiast ściana zbudowana z użyciem piany poliuretanowej, w tych samych warunkach emituje dźwięki tylko na poziomie 50 dB, a więc jest o 75% ciszej.

Piana poliuretanowa a ochrona środowiska

Unikatowa formuła piany poliuretanowej jest w znacznym stopniu oparta na odnawialnych surowcach naturalnych. Tworzy energooszczędną bezszwową - jednolitą izolację cieplną, bez mostków termicznych, stanowiąc jednocześnie przyjazny środowisku produkt tej gałęzi przemysłu na rynku światowym, stworzony na bazie oleju sojowego i wody.

Chroniony patentem skład zawiera ponad 20% odnawianych zasobów naturalnych i  jest oparty na olejach warzywnych oraz składnikach podlegających procesom recyklingu. Pianę wyróżnia także brak zawartości związków rakotwórczych i alergicznych. Piana poliuretanowa nie zawiera związków typu CFC i HCFC (tradycyjna nazwa "freony"), niszczących warstwę ozonową w atmosferze i zakazanych w większości krajów, zgodnie z podpisanymi traktatami międzynarodowymi.

Ewenementem na skalę światową jest fakt, że czynnikiem spieniającym nie są tu w/w niepożądane i szkodliwe związki chemiczne ale para wodna. Piana poliuretanowa jest wyjątkowym produktem posiadającym certyfikat LEED (Leadership in Environmental and Energy Design). Jest to program federalny o najwyższych wymogach promujący "zielone" i energooszczędne budownictwo w USA. Piana nie tylko spełnia, ale przewyższa parametry LEED. Pod względem popularności przewyższa takie systemy jak BREEAM (Wielka Brytania) i DGNB (Niemcy). Systemy te nie konkurują ze sobą. Każdy z nich jest nadzorowany i administrowany przez Radę Zielonego Budownictwa (Green Building Council) danego kraju, która z kolei należy do WGBC, Światowej Rady Zielonego Budownictwa (World Green Building Council). Dla inwestycji rządowych w USA The Leadership in Energy & Environmental Design jest obowiązkowy.

Zebrane zalety piany poliuretanowej

 • znaczne podniesienie sprawności energetycznej budynków, dostrzegalne w comiesięcznych niższych kosztach utrzymania obiektu;
 • zmniejszenie obciążenia konstrukcji dachów i ścian;
 • wysoka adhezja do praktycznie wszystkich materiałów stosowanych w budownictwie;
 • korzystny stosunek całkowitej ceny instalacji do najwyższej jakości;
 • szczelność (brak mostków termicznych) eliminująca straty ciepła spowodowane konwekcją;
 • brak ograniczeń instalacyjnych w konstrukcjach o skomplikowanych kształtach;
 • brak ostrego zapachu przy natrysku i bezwonność w czasie użytkowania budynku;
 • zatrzymanie w budynku ciepła z jednoczesnym efektem "oddychania";
 • znakomite wygłuszenie (produkt stosowany w studiach nagrań, kinach domowych, gabinetach lekarskich, salach wykładowych);
 • usztywnienie konstrukcji budynku (szczególnie pożądane w domach szkieletowych);
 • ekologia (najbardziej przyjazny produkt tej gałęzi na rynku światowym, stworzony na bazie wody i oleju sojowego);
 • trwałość - właściwości fizyczne i parametry nie zanikają w wyniku utleniania lub czasowego zamoknięcia (spowodowanego np. miejscowym uszkodzeniem dachu);
 • parametry przeciwwilgociowe 4 razy przewyższające dane najlepszych folii paroizolacyjnych;
 • zabezpieczenie przed pyłkami i kurzem;
 • brak zawartości substancji atrakcyjnych dla gryzoni i insektów;
 • długoterminowa gwarancja jakości produktu;
 • instalacja wyłącznie przez profesjonalnych autoryzowanych wykonawców grupy PGIN.

Innowacyjność i zalety piany poliuretanowej zostały docenione na targach branżowych: I Miejsce Targów Kielce 2010, I Miejsce targów Katowice 2010, II miejsce targów Kraków 2010 oraz wyróżnienia podczas imprez targowych w Opolu i Pietrowicach.

źródło i zdjęcie: Lotko

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT