Krycie dachów o skomplikowanym kształcie

Zwykle do krycia dachów o skomplikowanym kształcie poleca się dachówki ceramiczne lub cementowe. Równie dobrze jak one sprawdzi się oryginalna blachodachówka modułowa Finnera.

Krycie dachów o skomplikowanym kształcie

Wybór rodzaju pokrycia w większości zależy od stopnia skomplikowania dachu. Krycie tych z wieloma załamaniami dużymi arkuszami blachodachówki przygotowanymi na wymiar jest mało efektywne. Aby je dopasować do kształtu połaci, konieczne jest ich przycinanie. W efekcie powstaje duża ilość zbędnych odpadów, które podwyższają koszt wykonania pokrycia dachu. Nie zawsze można je wykorzystać w innych miejscach, ponieważ przetłoczenia blachodachówek, nadające im kształt fali, nie są symetryczne. Nie da się więc przyciętego arkusza przestawić "do góry nogami". Dodatkowo blachodachówki w arkuszach o dużych wymiarach wymagają  odpowiedniego transportu i rozładunku, jak również przygotowania miejsca na placu budowy i zachowania szczególnej ostrożności podczas montażu.

Blachodachówka Finnera - prosta ekonomia

Na dachach wielopołaciowych o licznych skosach, gdzie przecinają się połacie, sprawdzi się  oryginalna blachodachówka Finnera. Ma ona tę zaletę, że produkowana jest w modułach o stałych, niewielkich wymiarach 1190 x 705 mm, które są symetryczne. Dlatego podczas jej układania na dachach skomplikowanych, z wieloma załamaniami połaci nie powstaje dużo odpadów. Zwykle nie przekraczają one 5% zamówionej partii towaru.

Mniej kosztowny jest transport materiału do krycia dachu. Do przewiezienia blachodachówki Finnera na miejsce budowy w zupełności wystarczy niewielkie auto.

Do montażu pokrycia nie potrzebna jest też duża ekipa dekarska. Z układaniem modułów na dachu poradzą sobie dwie osoby. Oznacza to dla wykonawcy, że w tym samym czasie, z taką samą liczbą pracowników, będzie można wykonać więcej dachów.

Blachodachówka modułowa Finnera to mniej błędów

Wraz z urozmaiceniem geometrii dachu przybywa kłopotów wykonawczych. Wybór blachodachówki Finnera pozwala uniknąć błędów związanych z niedokładnym pomiarem połaci już podczas jej zamawiania. Zupełnie wystarczy do tego znajomość całkowitej powierzchni dachu. Niepotrzebne są więc skomplikowane obliczenia.

Sam montaż tego materiału do krycia dachu jest bardzo wygodny, co z pewnością docenią wykonawcy. Dzięki niewielkim wymiarom poszczególne moduły są łatwe w transporcie i pozwalają na ich precyzyjne ułożenie zaledwie przez dwie osoby. W porównaniu z dużymi arkuszami mniejsze jest ryzyko uszkodzenia modułu i porysowania jego powierzchni zarówno podczas przenoszenia na placu budowy, jak i podnoszenia na dach. Krycie dachu przebiega szybko i sprawnie.

Dodatkowo blachodachówka modułowa Finnera sprzedawana jest w komplecie z niezbędnymi gotowymi akcesoriami dachowymi. Wśród nich są wszystkie niezbędne obróbki blacharskie, między innymi gąsiory, rynny koszowe i system rynnowy. W dowolnym momencie zakup można uzupełnić o dodatkowe arkusze i akcesoria, które są dostępne w magazynie "od ręki". Wszystkie te elementy idealnie do siebie pasują, co znacznie ogranicza ryzyko popełnienia przez dekarzy błędów.

Moduły blachodachówki Finnera
przycina się tylko w miejscach
przecinania się połaci,
np. w narożach

Blachodachówka Finnera
doskonale sprawdzi się
na dachach wielopołaciowych
o licznych skosach

 

Bezpieczeństwo

Moduły blachodachówki Finnera są tak zaprojektowane, aby ograniczyć ryzyko skaleczenia. Podczas przenoszenia powinno się je trzymać za zagiętą przednią krawędź i unikać ostrych narożników.

Gdy do wnoszenia blachy wykorzystuje się drabiny lub niewielkie rusztowania, wygodnie jest  moduły umieszczać w stosach po trzy sztuki (ważą one około 13 kg) i tak przenosić na dach.  W ten sposób na połaciach można rozłożyć całe pokrycie. Trzeba je jednak dodatkowo zabezpieczyć, aby poszczególne stosy nie spadły z dachu.

Ograniczone cięcie

W Polsce najwięcej buduje się domów z poddaszem użytkowym. Zwykle ich dachy  są urozmaicone lukarnami lub montuje w nich okna połaciowe. Sprawia to, że liczba miejsc, w których pokrycie trzeba dopasować do szerokości i kształtu połaci rośnie, a wraz z nimi konieczność przycinania arkuszy blachy i ryzyko błędów wykonawczych. Przy zastosowaniu blachodachówki Finnera przycinanie na końcach połaci lub przy oknach dachowych jest ograniczone one do minimum. Moduły są symetryczne i mogą być zakładane z boków oraz nad i pod sobą o jedną lub więcej długości fali.

Aby dopasować tę blachodachówkę do szerokości połaci, moduł wystarczy podłożyć pod ten wcześniej zamontowany o  taką liczbę fal, jaka jest potrzebna w konkretnym miejscu. Taki "większy" zakład nie jest widoczny i nie wpływa na estetykę całego dachu. Dodatkowo specjalnie ukształtowana przednia krawędź Finnery sprawia, że poszczególne moduły pasują do siebie idealnie i tworzą szczelne pokrycie.

Nie zawsze długość połaci jest wielokrotnością długości modułu. Zazwyczaj również wtedy da się wyeliminować konieczność cięcia blachy. Wówczas wystarczy użyć krokwi odpowiedniej długości lub przyciąć ich dolne końce.

Wykorzystanie tej zalety układania blachodachówki Finnera zdecydowanie ułatwia i przyspiesza montaż okien połaciowych zarówno podczas krycia dachu, jak i  wtedy, gdy jest on już gotowy. Małe moduły są tak podzielone przetłoczeniami, że nietrudno jest je ułożyć wokół okien połaciowych. Wystarczy kilka z nich po prostu zdemontować, a pozostałe przesunąć podkładając jeden pod drugi o tyle fal, ile potrzeba.

Jeśli jednak konieczne jest cięcie, dekarze muszą pamiętać, aby blachodachówkę Finnera - jak każdą inną - ciąć "na zimno" specjalnymi nożycami do blachy (ręcznymi lub skokowymi niblerami). Wówczas nie ma potrzeby zabezpieczania przyciętych krawędzi arkuszy, ponieważ samoistnie pokrywają się one warstwą cynku.

Układanie modułów Finnera
można zacząć
od dowolnego miejsca
na połaci
Specjalnie zagięta przednia krawędź
modułu Finnera po ułożeniu sprawia,
że pokrycie jest szczelniejsze

Blachodachówki Finnera - łatwe mocowanie

Moduły blachodachówki Finnera przykręca się do łat w najniższym punkcie fali, bezpośrednio pod przetłoczeniem poprzecznym. Wykorzystuje się do tego wkręty samo nawiercające o rozmiarze 4,8 x 35 mm, zwane farmerskimi. Szczelność miejsc, w których się je umieszcza zapewnia podkładka z uszczelką z  gumy EPDM.

Między sobą moduły mocuje się na dwa sposoby - w najwyższym punkcie fali powyżej przetoczenia poprzecznego lub też od czoła przez przetłoczenie poprzeczne (można wtedy ukryć łeb wkrętu i uzyskać bardziej estetyczny wygląd pokrycia). Używa się do tego tych samych wkrętów farmerskich, co do mocowania pokrycia, ale można stosować wkręty do blach o mniejszym skoku gwintu.

Poszczególne moduły
mocuje się do łat
wkrętami z uszczelką EPDM

źródło i zdjęcia: Ruukki

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT