Czy Ministerstwo Finansów zachęci nas do budowania mniejszych domów?

Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów tylko inwestorzy poniżej 36 roku życia, budujący domy do 100 m2 powierzchni użytkowej, dostaną częściowy zwrot podatku VAT od 2014 r. Czy będzie to zachętą do budowania mniejszych domów?

Czy Ministerstwo Finansów zachęci nas do budowania mniejszych domów?

100 m2 powierzchni użytkowej dla domu to niedużo. Dla porównania, w słynnej posiadłości Joanny Krupy zmieściłyby się takie cztery. Mniejszy dom to mniejszy wydatek, co pozwala przeznaczyć oszczędności na dobrej jakości, nowoczesne materiały i rozwiązania - aby nasz dom był energooszczędny i nie generował wysokich kosztów na utrzymanie. Czy nowe prawo ośmieli młodych inwestorów do budowania mniejszych, ale bardziej nowoczesnych domów?

Bez zwrotu VAT

Od stycznia 2014 r. zwrot podatku VAT również będzie obowiązywał, ale tylko nielicznych inwestorów. Należy spełnić następujące warunki: powierzchnia użytkowa budowanego domu nie przekroczy 100 m2, a dopłata będzie przyznawana do 50 m2 powierzchni (Jeżeli inwestor wychowuje min. trójkę dzieci, dopuszczalna powierzchnia może być zwiększona do 110 m2.), osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie ukończyła 36 lat, do dnia złożenia wniosku o zwrot ww. wydatków, osoba fizyczna nie była właścicielem lub współwłaścicielem innego budynku mieszkalnego.

Pozostali inwestorzy ze zwrotu podatku VAT już nie skorzystają. Zdaniem ustawodawcy takie rozwiązanie rozszerzy zasięg działania programu poza duże miasta, gdzie dzisiaj skupia się większość działalności deweloperskiej. Powstaje jednak pytanie: jaki dom wybrać, aby nie przekroczyć magicznej liczby 100 m2? Na rynku jest już mnóstwo projektów, które mogą nas zainspirować.

źródło i zdjęcie: Monier Braas

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT