Ceramiczne materiały budowlane – zawsze pewna inwestycja

Podczas budowy warto sięgać po sprawdzone, ponadczasowe materiały i rozwiązania, które zagwarantują inwestycji długofalową opłacalność - bez względu na to, czy będziemy w niej mieszkać my, czy zechcemy ją sprzedać. Do budowlanych "pewniaków" należą ściany wzniesione w technologii trójwarstwowej oraz ocieplony dach, pokryty dachówką ceramiczną.

Ceramiczne materiały budowlane – zawsze pewna inwestycja

Ścienne oszczędności

Ściana trójwarstwowa z warstwą nośną z pustaków ceramicznych, izolacją z wełny mineralnej, szczeliną wentylacyjną oraz warstwą osłonową z elewacyjnych cegieł klinkierowych jest uważana za optymalną konstrukcję muru. Łączy jakość, trwałość, wysoką termoizolacyjność oraz energooszczędność. Na etapie budowy wymaga wprawdzie nieco większych nakładów czasu i kosztów niż niektóre alternatywne rozwiązania, ale jest to inwestycja opłacalna. Warstwa konstrukcyjna z poryzowanych pustaków ceramicznych zapewni wysoką termoizolacyjność ściany.

Niska wartość współczynnika przenikania ciepła (U) przegrody oznacza, że ciepłe powietrze nie będzie uciekać na zewnątrz, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie będą niższe, wyjaśnia Krzysztof Omilian z firmy Röben. Inwestorzy zatrzymają więc ciepło w domu, a pieniądze - w portfelu. Energooszczędność takiej warstwy wynika również z tego, że ceramikę cechuje akumulacyjność termiczna - ściana z pustaków wolno się nagrzewa, ale też wolno oddaje ciepło, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu jest stabilna, przyczyniając się do zwiększenia komfortu mieszkania.

Elewacja z klinkieru - trwałość i prestiż

O ile za energooszczędność i termoizolacyjność ściany trójwarstwowej odpowiada przede wszystkim ceramiczna warstwa konstrukcyjna z izolacją, o tyle trwałość i ochronę zapewnia warstwa osłonowa, wykonana z cegieł klinkierowych. Taka elewacja należy do wyjątkowo wytrzymałych ze względu na właściwości klinkieru.

Przede wszystkim, jest to materiał bardzo odporny na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych: na uszkodzenia mechaniczne, wiatr, śnieg, wodę, działanie promieni słonecznych. Cegły klinkierowe są też ognio- i mrozoodporne, wylicza Omilian. Klinkier, w przeciwieństwie do np. tynku, nie wymaga więc renowacji ani modernizacji, dzięki czemu inwestorzy nie ponoszą żadnych wydatków eksploatacyjnych. Co więcej, cegła zapewni nie tylko trwałość i wytrzymałość, ale także estetykę - jest to materiał ponadczasowy, dostępny w wielu kolorach i dający różnorodne możliwości aranżacyjne. Dom z klinkierową elewacją to synonim długowieczności i prestiżu, co może okazać się nieocenione w przypadku wystawienia nieruchomości na sprzedaż.

30 lat gwarancji, setki lat trwałości

W przypadku materiałów budowlanych, podobnie jak w innych dziedzinach, produkt tańszy często wykazuje się gorszą jakością oraz krótką gwarancją. W długofalowej perspektywie taki wybór zacznie przynosić straty - pojawi się konieczność napraw, wymiany; gorszy materiał obniża też wartość domu. Dlatego kupując materiały budowlane, w tym pokrycie dachu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim relację ceny do jakości. Często dobrym jej odzwierciedleniem jest gwarancja udzielana przez producenta.

Na dachówki ceramiczne marki Röben udzielamy gwarancji aż na 30 lat, mówi Omilian. Warto dodać, że ich faktyczna trwałość oceniana jest na okres nawet kilka razy dłuższy. Nic w tym dziwnego - wypalane z gliny produkty od zawsze charakteryzowały się znaczną trwałością, a nowoczesne technologie produkcji i komputerowe systemy kontroli jakości jeszcze wzmocniły ich naturalnie korzystne parametry. Dachówki ceramiczne są więc mrozoodporne i odporne na niekorzystny wpływ innych czynników zewnętrznych, co potwierdza właśnie gwarancja. Produkty angobowana oraz glazurowane są jeszcze bardziej wytrzymałe, a poza tym - odporne na zabrudzenia, porastanie mchem i osadzanie się zanieczyszczeń. Uniwersalna estetyka ceramicznego dachu też przyczynia się do popularności dachówek w tych niepewnych czasach.

Dlaczego dachówki ceramiczne?

Ze względu na wysokie walory estetyczne oraz doskonałe parametry techniczne dachówek ceramicznych, ich zakup to gwarancja spokoju na długie lata. Jest to jeden z powodów, dla których podczas realizacji wielu dużych, prestiżowych inwestycji, w tym luksusowych osiedli mieszkaniowych lub zabudowy szeregowej, chętnie sięga się po ceramikę. Dla inwestorów indywidualnych taki dach to przede wszystkim dobra inwestycja długoterminowa, ponieważ dachówka ceramiczna podnosi wartość materialną całego budynku. Okaże się to szczególnie istotne, jeśli kiedyś zechcemy go sprzedać.

źródło i zdjęcie: Röben

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT