Blachodachówka na dach remontowany

Powody wymiany pokrycia dachowego bywają różne. Do najczęstszych należą m.in. fatalny stan obecnego dachu, chęć podniesienia wartości domu i jego walorów estetycznych, niedostateczna izolacja oraz konieczność usunięcia niebezpiecznego dla zdrowia azbestu. Idealnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji lekka i wygodna w montażu blachodachówka.

Blachodachówka na dach remontowany

Przed przystąpieniem do generalnego remontu dachu warto poświęcić kilka chwil na zastanowienie się nad wyborem nowego pokrycia. Niezmienną popularnością cieszą się dachy stalowe.

Za blachą jako materiałem na dach remontowany przemawia przede wszystkich waga, która wynosi średnio 5 kg/m kw. To szczególnie ważne w przypadku domów, których więźba może być osłabiona, a tym samym uniemożliwia zastosowanie ciężkiego pokrycia, mówi Michał Jabłonkowski, specjalista ds. pokryć dachowych Ruukki Polska.

Lekkie pokrycie z blachodachówki najczęściej nie wymaga wzmacniania konstrukcji dachu, dzięki czemu prace remontowe przebiegają szybko i sprawnie - dlatego chętnie wybierane jest przez wykonawców. Modułowa budowa pozwala na wymianę zarówno całości, jak i jedynie części dachu, w zależności od potrzeb. Model taki jak Finnera marki Ruukki charakteryzuje się dodatkowo brakiem podziału na zakład i podkład. Przekłada się to na dodatkowe ułatwienie - można zacząć prace od dowolnego miejsca na połaci, podkreśla doradca. Dzięki niewielkim wymiarom prace remontowe są proste, a właściwości wynikające z modułowej budowy pozwalają na bezproblemowe wstawienie dodatkowego okna dachowego podczas remontu - wystarczy wymiana kilku arkuszy blachy.

Blachodachówka jest też często wybieranym pokryciem w przypadku budynków wkomponowanych w gęstą zabudowę. Remont w ciasnej przestrzeni miejskiej wymaga zastosowania pomysłowych rozwiązań.

Za blachodachówką modułową przemawiają tu przede wszystkim małe wymiary poszczególnych elementów, co przy dachach na ciasno zagospodarowanej przestrzeni jest szczególnie istotne. Przykładowo, moduł blachodachówki Finnera marki Ruukki ma jedynie 1190 X 705 mm przy wadze 3,8 kg. Tak korzystne parametry znacznie ułatwiają prace remontowe w trudnych warunkach, wyjaśnia ekspert. Dodatkowym atutem jest fakt, że pokrycia blaszane są atrakcyjne wizualnie oraz występują w szerokiej palecie kolorystycznej.

Dziś nowoczesne blachodachówki do złudzenia przypominają tradycyjną dachówkę, co sprawia, że z powodzeniem można je wykorzystywać nawet podczas remontu obiektów, w przypadku których zachowanie klasycznego wyglądu jest wyjątkowo istotne. Łączenia poszczególnych elementów pokrycia ułożonego z blachodachówki Finnera są praktycznie niewidoczne, co pozytywnie przekłada się na estetykę całego budynku, tłumaczy Jabłonkowski.

Niezaprzeczalnym atutem blachodachówki jest przystępna cena przy wysokiej trwałości produktu. Dodatkowo, przy wyborze tego rodzaju pokrycia, nie jest konieczne kosztowne wzmacnianie konstrukcji budynku przed położeniem nowego dachu, co pozwala na zminimalizowanie kosztów remontu. Jednocześnie ekspert Ruukki przestrzega przed szukaniem dodatkowych, pozornych oszczędności.

Ważne, aby przed zakupem blachodachówki sprawdzić jej parametry. Podstawą jest stal najwyższej jakości, pochodząca ze sprawdzonego źródła. Przykładowo, stal do produkcji dachów Ruukki pochodzi z własnych hut firmy, radzi Jabłonkowski. Istotne są również grubość warstwy cynkowej oraz właściwości powłoki. Ta ostatnia, oprócz pożądanego efektu kolorystycznego, powinna także chronić przed zarysowaniami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dodaje. Dobrze dobrana blachodachówka musi być bowiem nie tylko estetyczna, ale też odporna na uszkodzenia.

źródło i zdjęcie: Ruukki

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT