Szklane dachy integralną częścią energooszczędnych budynków

"Efektywna energooszczędność" to obecnie ważny temat w nowoczesnym budownictwie. Systemy doświetlenia światłem dziennym są integralną częścią obiektów projektowanych z myślą o zwiększonej efektywności energetycznej. Stosuje się je zarówno w budynkach komercyjnych, handlowych czy biurowcach, jak i w obiektach przemysłowych, sportowych czy budownictwie mieszkaniowym.

Szklane dachy integralną częścią energooszczędnych budynków

Atrakcyjny wygląd, architektoniczny wdzięk, duży dopływ naturalnego światła, znakomita izolacja cieplna - to niewątpliwe zalety architektury szklanej. Dzięki wszechstronności jej zastosowań, można projektować niebanalne elewacje i wykonać niemal każdą konstrukcję. Architektura szklana pozwala zwiększyć energooszczędność budynku i spełnić surowe wymagania techniczne.

Godne uwagi są wszystkie elementy konstrukcji szklanych, począwszy od przeszklenia, przez profile aluminiowe, aż po różne sposoby sterowania. Światło dzienne docierające do pomieszczeń ma istotny wpływ na  nasze zdrowe i dobre samopoczucie. Zapewnia lepszą widoczność oraz oszczędność energii elektrycznej. O tym, ile światła dziennego dostaje się do wnętrza budynku, decyduje przede wszystkim odpowiednio dobrane przeszklenie, w którym zachowana jest równowaga pomiędzy takimi czynnikami jak: przejrzystość, rozproszenie światła oraz ochrona przed słońcem, wysoką temperaturą i hałasem.

Idealnie dopasowany do konstrukcji system przeszklenia wpływa na oszczędność energii elektrycznej. W naturalny sposób doświetla pomieszczenia, a dzięki bardzo dobrym współczynnikom przenikania ciepła, minimalizuje jego utratę.

Światło i cień - rodzaje przeszklenia

Naturalne światło i ciepło słoneczne, szczególnie zimą, mają nieograniczony potencjał energetyczny, który można wykorzystać stosując konstrukcje szklane. Pozwala to znacznie zredukować koszty związane z energią elektryczną oraz ogrzewaniem.

Dzięki zastosowaniu systemów zaciemniających i przewietrzających, które oferuje firma LAMILUX, można płynnie regulować dopływ światła i ciepła. Klienci mają do wyboru wiele rozwiązań regulujących dopływ promieni słonecznych do wnętrza budynku m.in. szyba z folią odbijającą światło, przeszklenie załamujące promienie słoneczne, sitodruk, czy sterowane elektrycznie rolety wewnętrzne lub zewnętrzne.

Duży wpływ na komfort użytkowania obiektów ma także zastosowanie inteligentnych urządzań sterujących, takich jak zegary, czujki  słoneczne, czujki  temperatury czy czujki natężenia światła. Wszystkie te urządzenia mają za zadanie dostosować dopływ promieni słonecznych i ciepła słonecznego do wnętrza budynku do indywidualnych potrzeb klienta.

System profili -  dowolna forma, dobra izolacja termiczna

Architektura szklana pozwala na wykonanie niemal każdej konstrukcji budynku a "elastyczność" profili aluminiowych LAMILUX jest w stanie zaspokoić indywidualne wymagania i potrzeby klienta. Eleganckie i wąskie profile aluminiowe zapewniają lekkość konstrukcji i bardzo dobrą izolację cieplną. Optymalizacja przebiegu izoterm minimalizuje ryzyko powstania kondensatu po wewnętrznych stronach konstrukcji. Bezpośrednie łączenia profili wewnętrznych i zewnętrznych u podnóża konstrukcji oraz pomiędzy szczeblami nośnymi a profilem pokrywającym, gwarantują doskonałą izolację cieplną.

Systemy przewietrzania oraz napowietrzania  w konstrukcjach szklanych

Zintegrowane z konstrukcją szklaną, ruchome skrzydła przewietrzające i dopowietrzające mają za zadanie zapewnić regularny przepływ świeżego powietrza, czyli naturalną wentylację. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii, elementy konstrukcji szklanych LAMILUX służące do wentylacji, nie tylko wpływają na jakość powietrza, ale również znacznie przyczyniają się do zminimalizowania kosztów związanych z klimatyzacją pomieszczeń.

Klapy oddymiające

Konstrukcje szklane LAMILUX mogą być wyposażone w klapy (uchylne skrzydła) pełniące funkcję oddymiania, które stanowią istotny element systemów przeciwpożarowych. Są one sterowane elektrycznie za pomocą siłowników 24 V lub pneumatycznie za pomocą butli z CO2. W zależności od sposobu wyzwalania klap system należy wyposażyć w skrzynki alarmowe lub centrale oddymiające, sterujące klapami.

Pozyskiwanie energii - panele słoneczne  w konstrukcjach szklanych

Szklane konstrukcje LAMILUX można również wyposażyć w ogniwa fotowoltaiczne, które przetwarzają promienie słoneczne w energie elektryczną. Ilość energii, jaką jest w stanie wytworzyć ogniwo, zależy od ilości promieniowania słonecznego, docierającego w dane miejsce.

źródło i zdjęcie: LAMILUX

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT