Jak prawidłowo uszczelnić dach?

Priorytetem w każdym domu jest prawidłowe uszczelnienie dachu, które pomaga uniknąć poważnych problemów związanych z zawilgoceniami, kapiącą wodą czy nawet zniszczeniem poszycia, do jakiego może doprowadzić użycie złych uszczelniaczy. Jak więc zadbać o dach, by nasz dom był suchy i jakie środki zastosować?

Jak prawidłowo uszczelnić dach?

Obecnie na rynku znajduje się olbrzymia ilość środków uszczelniających, od zwykłych silikonów aż po specjalistyczne środki dedykowane konkretnym podłożom. Jednak należy pamiętać o tym, że to, co świetnie sprawdzi się w naszej łazience, wcale nie musi równie dobrze sprawdzić się w przypadku dachu. Dotyczy to w szczególności silikonów, które są chyba jednym z najbardziej popularnych produktów zapobiegających przenikaniu wody.

Ich duża dostępność, niewysoka cena oraz łatwość użycia sprawiają, że wydają się uszczelniaczem idealnym. Kryje się w tym jednak pewna pułapka - większość silikonów uniwersalnych oraz sanitarnych posiada octanowy system sieciowania, który odpowiada za utwardzanie. Niestety, blaszane poszycie dachu może bardzo źle zareagować na kwaśny odczyn jaki posiadają tego rodzaju produkty.

Używanie środków o kwaśnym odczynie do poszycia wykonanego z blachy może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Zwiększają one bowiem ryzyko wystąpienia korozji, a tym samym naruszą strukturę dachu obniżając jego szczelność. Co więcej, najbardziej narażonymi na działanie rdzy miejscami są właśnie te, które najczęściej chcemy uszczelniać, tzn. miejsca łączeń czy nitowań, bowiem to właśnie tam blacha nie posiada dodatkowej warstwy antykorozyjnej. Dlatego też, przed przystąpieniem do drobnych prac dekarskich, warto zwrócić uwagę na to jakiego środka używamy. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przeznaczony do takich celów Silikon Dekarski lub Neutralny, albo wręcz uszczelniacz na bazie kauczuku taki jak Elast-o-Rub firmy Den Braven. Nie tylko posiada on doskonałe parametry, ale dodatkowo jest on w pełni malowalny, przez co unikniemy problemów z doborem koloru, mówi Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu z firmy Den Braven.

Jednak to nie wszystko. By mieć pewność, że nasz dach jest na pewno szczelny, warto również wszystkie newralgiczne miejsca takie jak na przykład łączenia czy punkty mocowania dodatkowo wzmocnić. Doskonale nadaje się do tego celu taśma uszczelniająca Aluband firmy Den Braven stworzona z myślą o wodochronnych izolacjach dekarskich. Dzięki mieszaninie bitumów i żywic syntetycznych oraz wzmocnieniu aluminiowym filmem ochronnym doskonale zabezpieczy ona wszystkie miejsca, przez które może wniknąć woda, co da nam pewność, że żadna niechciana woda nie przedostanie się pod poszycie. Dzięki temu dach zyska odpowiednią ochronę, a my komfort, że problem przeciekania nie będzie nas dotyczył przez długi czas, mówi Mazurkiewicz.

źródło i zdjęcia produktów: Den Braven
zdjęcie wprowadzające: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT