Energia odnawialna dla każdego

Według informacji prasowych w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii Ministerstwa Gospodarki znajdzie się zapis o konieczności instalacji urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej. Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Energia odnawialna dla każdego

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" inwestorzy, którzy nie spełnią wymogów ustawy, nie dostaną pozwolenia na budowę lub użytkowanie obiektu. Jeśli instalacja tego typu urządzeń będzie koniecznością, zapewne ceny kolektorów, pomp cieplnych i wiatraków znacznie wzrosną. Może zatem warto już teraz rozważyć instalację urządzeń do przetwarzania energii odnawialnej?

Deweloperów oraz inwestorów indywidualnych od wykorzystania energii odnawialnej odstrasza zazwyczaj wysoka cena inwestycji w kolektory słoneczne, przy niewielkich korzyściach początkowych. Aż 40% wszystkich kolektorów słonecznych z całej Europy znajduje się na dachach naszych zachodnich sąsiadów. A przecież ze względu na położenie na podobnej szerokości geograficznej Niemcy otrzymują takie same ilości energii słonecznej co Polska.

Czy instalacja kolektora jest opłacalna?

Już 1,5 m² powierzchni kolektorów słonecznych Braas dla 1 osoby pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym, mówi Łukasz Grzywacz, product manager systemów solarnych w firmie Monier Braas.

Koszt poniesiony na zakup i montaż kolektora słonecznego ulega zwróceniu po około 6-7 latach. Warto przy tym pamiętać, że stały wzrost cen ogrzewania metodami tradycyjnymi systematycznie skraca ten okres. Jest więc prawdopodobne, że hasło "energia odnawialna dla każdego" stanie się faktem.

Dofinansowanie systemu słonecznego dostępne do końca 2013 r.

Energia odnawialna dla każdego - fot. BraasMożna starać się o dopłatę obejmującą 45% kosztu zakupu oraz instalacji systemu solarnego. Dotychczas było to średnio 6570 złotych. Akcja pod nazwą Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowana jest do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Niezbędne dokumenty można składać do końca 2013 r.

Dobrze zaprojektowana i właściwie zamontowana instalacja powinna w polskich warunkach pokryć około 60% rocznego zapotrzebowania na energię. Pozwoli to znacznie obniżyć rachunki za prąd. Rozkład nasłonecznienia w Polsce jest równomierny, więc inwestowanie w energię słoneczną jest jak najbardziej uzasadnione i opłacalne. Szczególnie w kontekście nadchodzących zmian w prawie budowlanym, warto o tym pamiętać.

Szczegóły ubiegania się o dofinansowanie dostępne są w internetowym serwisie nfosigw.gov.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Monier Braas, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Braas

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT