Koniec z mchem na dachu - sprawdzone sposoby na jego usunięcie!

Mech to roślina, która potrafi zakorzenić się na różnorodnych powierzchniach, w tym na dachach budynków. Jego obecność nie tylko szkodzi estetyce obiektu, ale też może prowadzić do uszkodzeń pokrycia dachowego oraz struktury samego dachu. Usunięcie mchu z dachu to zadanie wymagające odpowiedniej metodyki, zwłaszcza po dłuższym czasie jego niekontrolowanego rozwoju.

Koniec z mchem na dachu - sprawdzone sposoby na jego usunięcie!

Wśród materiałów dachowych szczególnie narażone na porastanie przez mech są dachówki ceramiczne i betonowe pozbawione powłoki ochronnej. Mimo braku tradycyjnych organów takich jak liście, łodygi czy korzenie, mech doskonale adaptuje się do trudnych warunków dzięki swoim listkom, łodyżkom i chwytnikom.

Zarodniki mchu są przenoszone przez wiatr i znajdują sprzyjające warunki do wzrostu na dachach, dzięki obecności kurzu oraz organicznych substancji, takich jak soki drzew. Mech wykorzystuje wilgoć i składniki odżywcze z powietrza, co pozwala mu na szybkie rozprzestrzenianie się.

Optymalne warunki dla mchu to cień, zwłaszcza na połaciach skierowanych na północ lub północny-zachód, oraz bliskość drzew, które sprzyjają kwaśnemu środowisku.

Aby zapobiec uszkodzeniom dachu, ważne jest regularne usuwanie mchu. Pozostawienie go bez kontroli może prowadzić do retencji wilgoci i biokorozji, co z czasem osłabia strukturę dachu.

Metoda usuwania mchu zależy od typu pokrycia dachowego. Ze względu na ryzyko poślizgu, prace te powinny być przeprowadzane z dużą ostrożnością. W przypadku braku odpowiednich umiejętności warto zlecić zadanie specjalistom dysponującym odpowiednim sprzętem i wiedzą.

W dalszej części artykułu przedstawimy skuteczne domowe sposoby na pozbycie się mchu z dachu oraz omówimy metody zapobiegania jego ponownemu pojawieniu się w przyszłości.

Jak usunąć mech z gontu bitumicznego?

Jeśli chcemy uniknąć porastania dachu przez mech, kluczowe jest wczesne podejmowanie działań, kiedy mech jest jeszcze niewielkich rozmiarów. Optymalne warunki do tego typu prac to ciepły dzień bez silnego nasłonecznienia i przy spokojnej pogodzie.

Mech z dachówki bitumicznej możemy usunąć, wykorzystując na przykład siarczan amonu, substancję o właściwościach zakwaszających, znalezioną w sklepach ogrodniczych jako nawóz w granulkach.

Aby przygotować roztwór, rozpuszczamy granulki w wodzie i otrzymaną mieszankę używamy do spryskania porośniętych miejsc. Ważne jest, aby podczas aplikacji stosować środki ochronne, takie jak okulary i gumowe rękawice.

Około dwie godziny po zabiegu należy delikatnie szczotkować powierzchnię, aby usunąć mech, a następnie dokładnie spłukać wodą.

Kluczowe jest wczesne podejmowanie działań, kiedy mech jest jeszcze niewielkich rozmiarów.

Jak usunąć mech z dachówek betonowych?

Skuteczną alternatywą dla substancji chemicznych w usuwaniu mchu z dachówek betonowych jest użycie wrzątku.

Oblewanie mchu gorącą wodą, a następnie szorowanie dachówek za pomocą twardej szczotki i spłukiwanie ich wodą pod wysokim ciśnieniem, stanowi efektywny sposób na pozbycie się niechcianej roślinności. W tej procedurze także można skorzystać z myjki ciśnieniowej.

Do czyszczenia dachówek można wykorzystać myjkę ciśnieniową.

 

Jak usunąć mech z dachu blaszanego?

Mech na dachach blaszanych można efektywnie usunąć, wykorzystując myjkę ciśnieniową. Kluczem do pozbycia się mchu jest zmiana poziomu pH w jego środowisku, co przyczyni się do jego zamierania i ułatwi usuwanie z dachu.

Obok siarczanu amonu, istnieją inne środki, które mogą służyć temu celowi, takie jak wybielacz, roztwór wodny octu, amoniaku czy soli kuchennej.

Mech należy spryskać przygotowaną mieszanką, pozostawić na około 2 godziny, a później delikatnie usunąć za pomocą miękkiej szczotki, zachowując ostrożność, aby nie uszkodzić powierzchni blaszanej.

Po wykonaniu tych czynności, dach powinien zostać dokładnie spłukany wodą. Metoda ta jest odpowiednia również dla innych rodzajów pokryć dachowych.

Jak usunąć mech z papy?

Mech zbierający się na powierzchni papy może z biegiem czasu prowadzić do poważnych uszkodzeń. Usunięcie mchu z papy wymaga szczególnej ostrożności. Do tego celu używamy miękkiej szczotki, aplikując na nią specjalny preparat do zwalczania mchu, przy czym zaleca się stosowanie rękawic oraz okularów ochronnych.

Po pozostawieniu środka na około 30 minut, używamy tej samej szczotki do usunięcia mchu. Następnie dokładnie spłukujemy powierzchnię bieżącą wodą, aby pozbyć się resztek mchu i środka czyszczącego.

Po wyschnięciu powierzchni konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu pokrycia i w razie potrzeby uszczelnienie ewentualnych ubytków, na przykład przy użyciu lepiku.

Jako alternatywę do specjalistycznych środków do usuwania mchu, można również zastosować roztwór wybielacza rozcieńczonego z wodą w stosunku 1:1. Tak przygotowaną mieszankę należy spryskać na dach i pozostawić na około 30 minut, po czym spłukać dokładnie wodą pod niskim ciśnieniem.

Skuteczne mogą okazać się również wcześniej wspomniane roztwory wodne octu, amoniaku lub soli kuchennej.

Jakie środki nadają się do usuwania mchu?

Na rynku dostępna jest szeroka oferta preparatów biobójczych służących do usuwania mchu oraz innych zabrudzeń z dachu. Można znaleźć koncentraty tych środków, które przed użyciem należy rozcieńczyć z wodą.

Jeżeli chodzi o metody domowe, można sięgnąć po wcześniej omówione roztwory wodne soli kuchennej, sodę oczyszczoną, wybielacz, ocet czy amoniak.

Ważne jest, aby podczas spłukiwania chemikaliów z dachu zachować ostrożność, aby nie doprowadzić do ich przedostania się do gleby przez system rynnowy. Taki odpływ może bowiem negatywnie wpłynąć na roślinność wokół domu.

Jak zabezpieczyć dach przed mchem?

Każdy właściciel domu powinien zastosować strategie zapobiegające szybkiemu powrotowi mchu na dach.

Wczesne działania mogą znacząco zmniejszyć późniejszy wysiłek i koszty. Usuwanie mchu z dachu to proces żmudny i ryzykowny, dlatego lepiej jest skupić się na spowolnieniu jego wzrostu, ponieważ całkowite wyeliminowanie problemu może być trudne.

Niewłaściwe odprowadzanie wody może przyczyniać się do rozwoju mchu, więc kluczowym środkiem zapobiegawczym jest regularne czyszczenie i utrzymanie rynien oraz rur spustowych w czystości. Usuwanie liści i igieł z rynien i zakamarków dachu również pomaga ograniczyć możliwości dla mchu.

Usuwanie liści i igieł z rynien i zakamarków dachu pomaga ograniczyć możliwości dla mchu.

Drzewa rosnące w pobliżu dachu, których gałęzie zacieniają połacie, mogą sprzyjać tworzeniu się mchu. Warto w takim przypadku przyciąć gałęzie, aby zapobiec ich nadmiernemu rozrostowi.

Zabezpieczenie czystego dachu przez impregnację specjalistycznymi środkami może opóźnić ponowne pojawienie się mchu. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone do różnych rodzajów pokryć dachowych, które mogą skutecznie zabezpieczyć powierzchnię.

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Zdjęcia: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT