Poliwęglan komorowy - zasady prawidłowego montażu

Poliwęglan komorowy to materiał, który jest powszechnie stosowany w budownictwie m.in. do budowy wiat czy zadaszeń. Jego największym atutem jest fakt, że ma wysoką odporność na wahania temperatur oraz na uszkodzenia mechaniczne. Jak prawidłowo zamontować płyty komorowe z poliwęglanu?

Poliwęglan komorowy - zasady prawidłowego montażu

Poliwęglan komorowy - jak prawidłowo zamontować?

Podczas montażu poliwęglanu komorowego trzeba uważać na to, aby płyty zawsze były montowane kanalikami po spadzie. Taki montaż powoduje, że są one mniej narażone na zabrudzenia.

Ponadto warto zwracać uwagę na:

  • konstrukcje łukowe,
  • pięciostopniowy spad zadaszeń,
  • wiercenia w płytach komorowych,
  • średnicę otworu pod śrubę montażową,
  • miejsce przechowywania płyt z poliwęglanu,
  • stosowanie desek podczas montażu płat poliwęglanowych,
  • płyty wyposażone w warstwy UV.

Montaż poliwęglanu komorowego powinien zawsze odbywać się przez wysoko wyspecjalizowaną ekipę budowlaną. Dzięki temu każdy inwestor może mieć pewność, że płyty zostaną prawidłowo położone, a obiekt będzie służył niezawodnie przez wiele lat.

Montaż płyt komorowych z poliwęglanu 

Montaż poliwęglanu komorowego zawsze powinien odbywać się według zaleceń producenta. Takie płyty można zakładać zarówno na drewniane krokwie, łaty, jak i profile aluminiowe.

Podczas montażu należy zwrócić uwagę na właściwe wiercenie, zabezpieczenie kanalików oraz na odpowiedni sposób cięcia płyt. Trzeba zawsze wybrać odpowiednie śruby montażowe. Cięcie płyty poliwęglanowej można wykonać przy pomocy brzeszczotu z drobnymi zębami oraz piłę tarczową. Podczas cięcia nie wolno poruszać płytą, gdyż może się ona postrzępić. Warto ją ciąć z użyciem podparcia, gdyż to wyeliminuje wibracje.

Otwory w płytach poliwęglanowych wierci się za pomocą zwykłych wierteł do metalu. Podczas wykonywania tej czynności należy zachować ostrożność, by nie wywiercić otworów zbyt blisko brzegu płyty. Ich odległość powinna wynosić 4 cm od krawędzi płyty.

Płyty komorowe z poliwęglanu powinny podczas montażu mieć zabezpieczone krawędzie za pomocą taśm. Górny brzeg należy zakleić nieprzepuszczalną taśmą aluminiową, a dolny brzeg taśmą paroprzepuszczalną.

Montaż poliwęglanu komorowego wykonuje się na podporach. Do tego celu warto zastosować specjalne mocowania. Dobiera się je w zależności od grubości płyty, obciążenia oraz konstrukcji nośnej.

Łączenie płyt z poliwęglanu można wykonać na kilka sposobów. Jest ono zależne od wyboru miejsca połączenia. Bardzo praktyczne jest łączenie z użyciem profili aluminiowych górnych i dolnych za pomocą odpowiednich uszczelek.

Odpowiedni montaż jest bardzo istotny, gdyż w ogromnym stopniu wpływa na trwałość konstrukcji.

Źródło i zdjęcie: GUTTA

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT