Na jakie dachy najczęściej decydują się Polacy i dlaczego?

Dach stanowi jeden z najważniejszych elementów każdego budynku - od wyboru jego rodzaju zależy nie tylko wygląd nieruchomości, ale także komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Jakie dachy najczęściej wybierali Polacy na przestrzeni ostatnich lat? Wolimy klasyczne dwuspadowe rozwiązania, płaskie, a może wielopołaciowe? Sprawdziliśmy to.

Na jakie dachy najczęściej decydują się Polacy i dlaczego?

W polskim miastach i wsiach zdecydowanie dominują dachy dwuspadowe - inwestorzy wybierają je przede wszystkim ze względu na klasyczny wygląd, który sprawia, że nieruchomość nie wyróżnia się na tle innych i świetnie wpisuje się w lokalny krajobraz. Nadal można też spotkać tzw. stropodachy (dachy płaskie), które chociaż mogą wydawać się reliktem ubiegłej epoki, to często inspirują miłośników nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Zdecydowanie najrzadziej Polacy wybierają dachy czterospadowe lub wielopołaciowe. Jakie zalety i wady mają różne rodzaje dachów?

Zalety dachów dwuspadowych

Najpopularniejsze rozwiązanie architektoniczne przekonuje inwestorów klasycznym wyglądem, a także solidną konstrukcją i niskimi stratami ciepła w sezonie grzewczym. Dwupołaciowy dach nie nastręcza problemów w czasie budowy, jest łatwy do wykonania i nie podwyższa kosztów związanych z pracami budowlanymi. Za wyborem konstrukcji dwuspadowej przemawia również jej bezpieczeństwo - w okresie jesienno-zimowym nie trzeba odśnieżać dachu, a ze względu na specyficzną budowę, odprowadzanie wody z jego powierzchni jest ułatwione.

Wybieramy dach płaski

Stropodach nie jest tak chętnie wybierany przez inwestorów jak konstrukcja dwupołaciowa, nadal jednak można spotkać zwolenników tego rozwiązania. Polacy, decydujący się na taką konstrukcję najczęściej korzystają z pokryć bitumicznych. Na niekorzyść stropodachu przemawia przede wszystkim konieczność usuwania śniegu w okresie zimowym - warstwy białego puchu mogą napierać na konstrukcję i powodować zagrożenie dla mieszkańców.

Dla kogo dach kopertowy?

Dach czterospadowy nie cieszy się tak dużą popularnością jak dwa poprzednie rodzaje konstrukcji, znajduje jednak zwolenników - przede wszystkim wśród właścicieli dużych nieruchomości, którym zależy na oryginalnym wyglądzie domu. Jak przekonują specjaliści z Domoweklimaty.pl, budynki wyposażone w dachy kopertowe prezentują się bardzo majestatycznie, jednak na ich niekorzyść może przemawiać wysoki koszt inwestycji - dachówki wymagają przycinania, przez co traci się część materiałów. Dach czterospadowy znakomicie chroni jednak przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr czy śnieg.

źródło: Domoweklimaty.pl
zdjęcie: Fotolia

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT