Ekspert radzi - jak prawidłowo ocieplić dach

W przypadku gdy dach znajduje się nad poddaszem użytkowym, trzeba go ocieplić. Można to zrobić na kilka sposobów.

Ekspert radzi - jak prawidłowo ocieplić dach

Dach nad poddaszem mieszkalnym 

Najpopularniejszy to zastosowanie wełny mineralnej. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi, poza tym jest sprężysty, dzięki czemu bardzo dokładnie wypełnia ocieplaną przestrzeń.

Pierwszym krokiem podczas prac jest zamocowanie do krokwi uchwytów montażowych, które posłużą do przytwierdzenia stelaża stanowiącego oparcie okładziny wykończeniowej. Następnie pomiędzy krokwiami umieszcza się maty wełny o grubości 15–20 cm.

Muszą być one 2–3 cm szersze od rozstawu krokwi. Umieszczone na ścisk, nie będą wymagały dodatkowego mocowania. Ważne, by dokładnie zaizolować też przestrzeń wokół murłaty.

Następnie montuje się stalowy albo drewniany stelaż i układa – poprzecznie do pierwszej warstwy (aby uniknąć mostków termicznych) drugą warstwę ocieplenia. Potem niezbędne jest przyczepienie do rusztu (z odpowiednimi zakładami) folii paroszczelnej, której zadaniem jest zapobieganie przenikaniu pary wodnej do warstwy ocieplającej i ochrona konstrukcji dachu przed zawilgoceniem.

Ocieplanie dachu
Ocieplanie dachu
 

Ostatni etap to wykończenie skosów. Można do tego użyć płyt g-k, paneli ściennych albo boazerii, które mocuje się do rusztu. Innym sposobem na ocieplenie połaci jest zastosowanie pianki poliuretanowej. Materiał ten, po zaaplikowaniu na spód dachu metodą natryskową, rozpręża się i dokładnie wypełnia całą przestrzeń.

Prace przeprowadza się bardzo szybko przy użyciu specjalnego agregatu. Ostatnim wariantem jest tzw. ocieplenie nakrokwiowe, które polega na umieszczeniu izolacji (płyt z pianki poliuretanowej lub twardej wełny mineralnej o grubości do 30 cm) nad krokwiami – na pełnym deskowaniu pokrytym papą, albo bezpośrednio na nich – o ile są gęsto rozstawione. Na ociepleniu układa się folię dachową kontrłaty i łaty oraz pokrycie dachowe.

Ważnym elementem są też długie wkręty, które przechodzą przez kontrłaty, ocieplenie, deskowanie i są zakotwione w więźbie dachowej. Zaletą tej metody jest wyeliminowanie ryzyka powstawania liniowych mostków termicznych w miejscu krokwi – izolacja układana jest bowiem na całej powierzchni dachu.

Autor: Norbert Skupiński

Zdjęcie: ISOVER

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE