Ekologiczny dom przyszłości - Dom Robak

Ekologiczny dom, który swoim kształtem przypomina robaczka lub gąsienicę. Ekspert firmy Pfleiderer - Marek Muszyński odpowiada na pytanie - Czy budynek jest jedynie architektoniczną ekstrawagancją czy racjonalnym wyborem?

Ekologiczny dom przyszłości - Dom Robak

Wormhouse - Dom Robak 

Dom Rok powstał przy użyciu płyt PremiumBoard MFP P5. Inwestor wymarzył sobie, aby jego dom rodzinny był wygodny, bliżej natury i dopasowany do jego stylu życia. Dom będzie mieścił się we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim. Wykonany będzie zgodnie z projektem znanego architekta Piotra Kuczii, który jest zwolennikiem domów przyjaznych środowisku, energooszczędnych i ekologicznych.

Kluczowe przy tym projekcie były: niski budżet na budowę oraz nietypowa, bo wąska i długa, działka budowlana. Mimo niezbyt wysokiego budżetu, stworzony został bardzo ciekawy, pod względem architektonicznym, budynek. Dom Robak otrzymał wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design w konkursie German Design Award 2018.

Architektura przyszłości z płytami PremiumBoard MFP P5

Wormhouse to wyjątkowa budowa, która pokazuje, że w jednym projekcie można połączyć wiele czynników, a współczesna technologia i materiały umożliwiają realizację takich założeń.

Mamy dziś materiały budowlane o tak wszechstronnym zastosowaniu, że jedynym ograniczeniem w ich użytkowaniu wydaje się być nasza wyobraźnia.

Takim materiałem na pewno jest nasza płyta budowlana PremiumBoard MFP P5. Jej wysoka wytrzymałość na zginanie i rozciąganie poprzeczne zarówno w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym oraz odporność na wilgoć sprawiają, że może być wykorzystywana na każdym etapie budowy i remontu. Świetnie sprawdza się jako element konstrukcyjny dachu i jako ściana w łazience - podkreśla Marek Muszyński, Menedżer Produktu ds. płyt surowych i materiałów nośnych z firmy Pfleiderer.

Drewnopochodna płyta wiórowa typu P5 Pfleiderer doskonale nadaje się do budowy elementów konstrukcyjnych w środowisku wilgotnym, domów szkieletowych, poszycia dachów, poszycia stropów, podłóg i ścian. Można ją też wyeksponować. Właściwie zabezpieczona może być ścianką w łazience, jak właśnie w domu w Zabłociu.

Innym rozwiązaniem jest na przykład: podgrzewana wanna, której konstrukcję zrobiono z płyty PremimBoard MFP wyfrezowanej pod ogrzewanie czy toaleta, w której ściany zrobiono z płyty MDF Pfleiderer, pokrytej powłoką umożliwiającą pisanie po niej kredą.

Ideologia "zero waste" przy budowie domu 

Duże wrażenie robią również, niezwykle pomysłowe przedmioty zrobione z odpadów płyt MFP, jakie zostały po wycięciu żeber i obudowy frontu budynku.

Wykonano z nich stylowe meble: podwieszane łóżko i fotel-hoker. Materiał wykorzystano więc do ostatniego kawałka, w duchu ekologicznej idei zero waste. To również ograniczenie wydatków. Takie wykorzystanie materiału służy optymalizacji kosztów.

Lepsze wykorzystanie materiału służy optymalizacji kosztów. Płyta wiórowa PremiumBoard MFP P5 jest produkowana w optymalnym rozmiarze, dlatego rzadko trzeba ją docinać. Przy budowie Domu Robaka odpadów z płyty także było mało. Te nieliczne części, które zostały, posłużyły jako materiał do budowy mebli do domu - dodaje Marek Muszyński.

Warto podkreślić, że to płytę MFP wykorzystano na wielu etapach budowy domu: do zrobienia konstrukcji fasady frontowej, ogrodowej, tarasów – na dachu i na legarach, a także attyki i jej konstrukcji.

Żebra na elewacji budynku wycięto z płyt MFP w technologii CNC. Z tych samych płyt wykonano również podwaliny pod podłogę, a pokrycie podłogi pod ogrzewanie podłogowe z frezowanej płyty MFP. W przypadku ścian płytę PremiumBoard MFP wykorzystano jako element konstrukcyjny i wykończeniowy. Budynek będzie gotowy pod koniec 2020 roku. Przekonamy się wówczas, jaki będzie ostateczny kształt tego projektu.

Źródło i zdjęcia: PFLEIDERER Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE