Gdzie sprawdzi się oświetlenie szynowe?

Oświetlenie wewnętrzne to nie tylko lampy wiszące i kinkiety. To także zestawy szynowe różnego rodzaju. Reflektorki z możliwością regulacji ustawienia to od lat dobrze znany i chętnie stosowany rodzaj oświetlenia. Same oprawy mogą mieć różne wymiary, jednak zawsze mają podstawową zaletę - idealnie nadają się do eksponowania wybranych punktów, podkreślania elementów dekoracyjnych i doświetlania miejsc, gdzie światło musi być jak najlepsze. Profesjonalne systemy dobrze zaprojektowane oświetlą całą przestrzeń pomieszczenia.

Gdzie sprawdzi się oświetlenie szynowe?

Czym jest oświetlenie szynowe?

Systemy szynowe to połączenie zalet ruchomych reflektorków z zaletami systemu mocowania do szyn. Szyny, najczęściej aluminiowe, instaluje się na suficie (mogą być również wpuszczane w sufit tam, gdzie zależy nam na ukryciu elementów technicznych). Możliwy jest także montaż szyn na ścianie i wtedy służy do podświetlania witryn sklepowych z zewnątrz.

Dodatkowym atutem przemawiającym za oświetleniem szynowym jest zastosowanie jednego źródła prądu z możliwością zastosowania wielu źródeł światła, więc nie trzeba robić dodatkowego remontu i bałaganu, aby oświetlić nowe miejsca w pomieszczeniu. Wystarczy zamontować szyny, przesunąć lampy i oświetlić obiekt.

Gdzie stosujemy oświetlenie szynowe?

Takie oświetlenie sprawdza się zarówno w mieszkaniach, jak i w miejscach gdzie wymagane jest oświetlenie z użyciem źródeł światła profesjonalnego, czyli w obiektach użyteczności publicznej, jak sklepy, wystawy, restauracje, galerie obrazów, sale konferencyjne, witryny i gabloty sklepowe.

W mieszkaniach najlepiej prezentują się jako dopełnienie aranżacji w stylu nowoczesnym, a nawet industrialnym. Są idealne do oświetlenia długiego holu.

Dzięki temu, że można regulować kierunek padania światła, świetnie eksponując obrazy, zdjęcia w ramkach, półki z dekoracjami. Ułatwiają także prawidłowe oświetlenie garderoby czy biblioteki. W jadalniach z kolei doskonale oświetlą nawet bardzo długi stół, stosując lampy przystosowane do szyn z długim zawieszeniem. Takie systemy pomagają także optycznie wydzielać aneksy w mieszkaniu.

Jak wybrać rodzaj oświetlenia szynowego?

Kupując systemy szynowe, zwróćmy uwagę na ich rodzaj – czy są jedno czy trójfazowe. Jednofazowe pozwalają włączać i wyłączać wszystkie reflektorki jednocześnie. Jeżeli jednak chcemy tworzyć różne konfiguracje takiego światła, to lepszy będzie system trójfazowy, pozwalający włączać lampy grupami, niekoniecznie wszystkie w jednym czasie.

Jeżeli chodzi o najważniejsze parametry, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie systemów szynowych ze źródłami światła LED, to jest to temperatura barwowa oraz oddawanie barw określane jako współczynnik CRI.

Światło o temperaturze barwowej poniżej 3300K jest ciepłe. Od 3300K do 5300K to barwa neutralna, powyżej 5300K chłodna. Natomiast współczynnik CRI to zdolność oddawania kolorów od 0 do 100. Im wyższy CRI, tym lepsze odwzorowywanie barw. CRI na poziomie 80-90 świadczy o bardzo dobrym oddawaniu barw.

Profesjonalne systemy szynowe, które oferujemy to: system TRZYFAZOWY seria Structec, Dancer, Supros, Eurospot, Eurocube, Bilas.

Reflektory do tych systemów występują w różnych kolorach: czarnym, białym lub srebrnoszarym. Są wyposażone w LED-y mające współczynnik oddawania barw CRI 80 do CRI>90, dzięki czemu takie oprawy doskonale zdają egzamin, np. w sklepach czy na wystawach.

Szyny do systemu TRZYFAZOWEGO wysokonapięciowego mogą być natynkowe: EUTRAC©, S-TRAC lub podtynkowe z serii EUTRAC©.

Szynom w systemie JEDNOFAZOWYM wysokonapięciowym natynkowym można nadać odpowiedni kształt, dzięki odpowiednim akcesoriom i łącznikom, tworząc niekoniecznie proste linie.

System szynowy JEDNOFAZOWY podtynkowy delikatnie skryje się w suficie. Systemy szynowe to także profesjonalne oświetlenie ledowe niskonapięciowe do witryn i gablot, np. jubilerskich, muzealniczych - SYSTEM M TRACK, ALU TRACK, GLU TRAX. Reflektorki mogą być montowane na szynach zwykłych lub magnetycznych.

Źródło i zdjęcie: Spotline

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE