Podstawą tego rozwiązania są struktury w kształcie piramid, zawierające liczne warstwy ziaren ściernych. Dzięki temu materiał ścierny Trizact™ zapewnia równomiernie gładkie i powtarzalne wykończenie powierzchni, a jednocześnie zmniejsza zużycie środków polerskich i przyspiesza obróbkę detali.
Piramidki wytwarzane są podczas opracowanego i opatentowanego przez 3M procesu mikroreplikacji. Zbudowane są z wielu warstw precyzyjnie frakcjonowanych i ułożonych ziaren ściernych. W trakcie pracy piramidki ulegają stopniowemu zużyciu, odsłaniając coraz to nowe, ostre ziarna, aż do podstawy piramidy.
Tradycyjny materiał ścierny składa się z niejednolicie rozłożonej pojedynczej warstwy ziarna, co skutkuje nierównomiernym wykończeniem powierzchni i szybkim zużyciem materiału ściernego. W Trizact™ struktura piramid i dokładne ułożenie ziaren ściernych przypadających na jednostkę powierzchni zapewnia wolniejsze zużycie, zachowując zakładaną, powtarzalną zdolność skrawania. Dzięki unikalnej strukturze materiał ten nie zapycha się i generuje minimalne ilości ciepła, umożliwiając wydajną obróbkę różnych rodzajów materiałów: szkła, stali nierdzewnych, tytanu i innych metali i stopów.
- Zdecydowanie dłuższa żywotność Trizact™ to oszczędność czasu, materiałów, a także większy komfort pracy. Trizact™ wymaga niedużego nacisku, dzięki czemu pracownik mniej się męczy i pracuje bardziej wydajnie – zapewnia Kamil Babski, Technical Service Engineer z firmy 3M Poland.
Materiał ścierny Trizact™ stosowany jest najczęściej w formie pasów bezkońcowych przeznaczonych do obróbki wykańczającej. Bardzo wysoka wydajność, zwłaszcza przy obróbce twardszych stopów: kobaltu, niklu, chromu, tytanu, stali nierdzewnych, oznacza, że jeden pas z materiałem Trizact™ może zastąpić wiele pasów z tradycyjnym nasypem ściernym. Technologia Trizact™ to unikatowe połączenie wydajności i powtarzalnej jakości pracy.
źródło i zdjęcia: 3M Poland
Komentarze