Elewacja praktyczna i efektowna

Projektując obiekty użyteczności publicznej architekci muszą wziąć pod uwagę przede wszystkim ich funkcjonalność i wymogi bezpieczeństwa. Nie znaczy to jednak, że budynki te nie mogą być miłe dla oka. Efektowna elewacja pomoże uczynić z nich architektoniczne perełki.

Elewacja praktyczna i efektowna

Projekt szkoły to wyzwanie dla architekta. Budynek musi spełniać szereg restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa, komunikacji, dopasowania pomieszczeń. Wszystkie te normy nie powinny jednak ograniczać wyobraźni.

Elewacja mieniąca się kolorami

Holenderski architekt Hans Coppen z Architecten Bureau Coppen w Raermond odpowiadał za projekt "BMV (Broad Social Amenities) School". Jego wizja była dwojaka. Po pierwsze stworzyć szkołę, w której uczniowie będą czuć się bezpiecznie, a po drugie zaprojektować budynek ładny i intrygujący.

- To miało być miejsce, w którym dzieci odkrywają świat i poszerzają swoją wiedzę - mówi Hans Coppen.
Parter szkoły BMV wykonano z cegły ocieplonej skalną wełną mineralną Rockwool. Jako warstwę zewnętrzną zastosowano okładzinę zewnętrzną Rockpanel Colours w dwunastu kolorach,  które zostały ułożone na wzór liczbowych sekwencji Fibonacciego (występujących zarówno we współczesnej informatyce, jak i w naturalnych formach, np. rozgałęzień drzew). W ten sposób osiągnięto naturalną równowagę kolorystyczną spełniającą zasadę Fibonacciego, czyli tzw. złotego punktu.

Budynek, według wizji architekta, ma odzwierciedlać otwartość i więź panujące wśród uczniów i nauczycieli. Dla każdego segmentu złożonego z dwóch klas zaprojektowano pomieszczenia przeznaczone na szatnie, toalety i magazyny. Zastosowanie w każdym z nich kolorowych paneli Rockpanel Colours nadało budynkowi oryginalny ale spójny charakter.

Piętro budynku wykończono okładziną zewnętrzną Rockpanel Chameleon. W zależności od kąta patrzenia i od pory dnia elewacja zmienia kolor. Rano, gdy dzieci przychodzą do szkoły, pietro jest niebieskie, po południu, kiedy zajęcia dobiegają końca i uczniowie wracają do domów, elewacja robi się czerwona.

Drewniana elewacja trwała jak kamień

Ogromne zainteresowanie nie tylko lokalnej społeczności wzbudził inny unikalny projekt szkoły, opracowany w Zaltbommel w Holandii. Inspiracją dla architekta Sebastiaana Robbena z firmy architektonicznej Twee De Snoeken z Hertogenbosch było marzenie każdego dziecka - domek na drzewie. Do realizacji projektu postanowił wykorzystać okładziny zewnętrzne Rockpanel Woods.

W budynku mieści się szkoła i lokale mieszkalne, dlatego powinien przemawiać do wyobraźni zarówno młodych, jak i starszych osób. Architektowi zależało też, aby okoliczni mieszkańcy postrzegali go jako jako budynek o niezwykłej konstrukcji.

- Wybraliśmy cztery z sześciu wzorów paneli i przycięliśmy je na różne szerokości. Dzięki temu elewacja wygląda naturalnie, jak drewniana, a całość kojarzy się z "domkiem na drzewie" – dodaje Sebastiaan Robben.

Okładziny zewnętrzne Rockpanel umożliwiły odtworzenie naturalnego wyglądu drewnianej elewacji. Podobnie jak drewno są materiałem organicznym i mogą mieć rózną kolorystykę. Przewyższają natomiast drewno trwałością, gdyż nie zmieniają wyglądu i parametrów technicznych podczas całego okresu eksploatacji budynku.

- Od tego roku okładziny zewnętrzne Rockpanel są dostępne także dla polskich architektów. Można stosować je nie tylko na nowych obiektach, ale także przy modernizacji istniejących budynków – mówi Mariusz Wasielewski, manager ds. Kluczowych Projektantów Rockwool Polska.

źródło i zdjęcia: Rockwool

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT