Na pomysł skonstruowania kosza wypełnionego kamieniami wpadli pod koniec XIX wieku Włosi. Początkowo stosowane były jako konstrukcje oporowe, ze względu na swoją masywność i stabilność. Używano ich także przy regulowaniu rzek oraz na polach bitwy jako umocnienia i osłony przeciwko ostrzałowi.
Gabiony to również trudna do pokonania zapora, o czym świadczy ich wykorzystywanie w charakterze wału przeciwpowodziowego. Z czasem doceniono także ich wartość architektoniczną i zaczęto używać jako elementu architektury ogrodowej, a także w miejscach użyteczności publicznej, na przykład na autostradach.
Dotychczas gabiony popularne były przede wszystkim we Włoszech i Niemczech. Od kilku lat również w Polsce zaczyna wzrastać ich liczba.
Dźwiękoszczelna ściana z gabionów
Jednym z pomysłów na gabiony w ogrodzie może być ogrodzenie nimi swojej działki. "Stosowane jako ogrodzenie, stworzą mur o potężnych właściwościach akustycznych, odgradzający naszą posesję od ulicy" - mówi Tomasz Fidura z LEGI Polska. Zwłaszcza, że istnieje możliwość dopasowania ich do terenów nierównych poprzez stopniowanie.
Jako ogrodzenie frontowe można wykorzystać Gabion LEGI, składający się z dwóch tradycyjnych krat połączonych podwójnym słupkiem. Dzięki temu konstrukcja jest masywna i wytrzymała. Gabiony można stosować samodzielnie lub uzupełnić na przykład o elementy drewniane.
Gabiony w dekoracji
Z gabionów można skonstruować wiele elementów dekoracyjnych. Ich prostopadłościenny kształt pozwala na łączenie ze sobą i tworzenie bardziej złożonych konstrukcji. Najprostszymi będą meble ogrodowe - stolik, krzesło czy ławka. Nieco bardziej skomplikowanymi - altana. Albo fantazyjne kamienne schody, stworzone z kilku warstw koszy. Możemy też podzielić przestrzeń na naszej działce, stosując zbudowane z gabionów parawany.
Ciekawe efekty uzyskamy z połączenia surowości kamienia z kwiatami. Jest kilka możliwości. Po pierwsze, podobnie jak pergola, gabion posłuży jako wsparcie dla pnących roślin. Po drugie, zamiast wychodzącego z mody skalnika, otoczmy nimi klomby kwiatów, tworząc w ten sposób eleganckie kamienne donice.
Czym wypełnić gabiony?
Gabiony możemy wypełnić nie tylko kamieniami, czy żwirem. Korzystnym dla kieszeni pomysłem jest zastosowanie materiałów z recyklingu. Gruz betonowy, pokryty od zewnątrz kamieniem ozdobnym znakomicie spełniać swoją rolę.
Warto przy tym pamiętać, że w metrze sześciennym mieszczą się maksymalnie od półtora do dwóch ton kamienia - nie są to zatem duże kwoty. Wystarczy odrobina fantazji i nasz ogród, dzięki kamiennym ozdobom, nabierze nowego charakteru.
źródło i zdjęcia: LEGI POLSKA
Komentarze